Читаєте зараз
На двох стільцях — у в’язниці та в Білому домі. Пояснюємо, чому реальний строк не завадить Трампу стати президентом

На двох стільцях — у в’язниці та в Білому домі. Пояснюємо, чому реальний строк не завадить Трампу стати президентом

Svitlana Hudkova

Суд присяжних штату Нью-Йорк визнав 45-го президента США Дональда Трампа винним у кримінальному злочині. Вирок мають озвучити 11 липня 2024 року. Тобто за лічені місяці до виборів, у яких він, імовірно, братиме участь як кандидат від Республіканської партії.

Чи опиниться Трамп у в’язниці? Якщо так, то чи має право брати участь у виборах? А що буде в разі його обрання? У всіх цих питаннях разом з експертами розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Трамп сяде за ґрати через порнозірку?

30 травня 2024 року суд присяжних у Нью-Йорку визнав Трампа винним у 34 кримінальних злочинах штату. Включно з фальсифікацією документів, повʼязаних із прихованим платежем колишній зірці порнофільмів Стормі Деніелс

Жінка намагалася оприлюднити свої ймовірні стосунки з Трампом за місяць до виборів 2016 року, що могло нашкодити його кандидатурі на посаду президента. І, як стверджує Майкл Коен, колишній особистий адвокат обвинуваченого, за кілька днів до голосування він отримав наказ заплатити Деніелс $130 тисяч в обмін на її мовчання. Як відомо, того року Трамп став 45-м президентом США.

Після оголошення вердикту головний суддя призначив дату ухвалення вироку Трампу на 11 липня, а до того політика відпустили із зали суду без застави. 

Уріель Епштейн. Фото: Уріель Епштейн / Facebook

Чи побачимо 45-го президента США за ґратами? Шанс є, але дуже невеликий, говорить у коментарі Забороні виконавчий директор американського фонду Renew Democracy Initiative (RDI) Уріель Епштейн.

«Трампу, найімовірніше, призначать штраф або випробувальний строк. Але не думаю, що посадять. Навіть гіпотетично, якщо суддя вирішить відправити його за ґрати, він зможе подати апеляцію і затягувати судовий процес», — пояснює Епштейн.

І, як пише Reuters, адвокати Трампа вже заявили, що після оголошення вироку подадуть апеляцію.

Присяга у в’язниці

Трамп зможе брати участь у виборах. Конституція США говорить, що президент має бути громадянином-уродженцем Сполучених Штатів, віком щонайменше 35 років і проживати у США не менш як 14 років. Це не забороняє ув’язненому або людині на випробувальному строку балотуватися на посаду чи ставати президентом.

Навіть якщо припустити, що Трамп переможе у виборах у статусі в’язня, його можуть привести до присяги з тюрми в день інавгурації, 20 січня 2025 року, зазначають експерти Reuters.

Республіканська партія не передумає висувати Трампа кандидатом?

Вирок політику мають ухвалити за кілька днів до того, як Республіканська партія планує офіційно висунути його кандидатом на пост президента. Чи вплине це на рішення республіканців? На думку Епштейна — ні.

«На жаль, немає жодних ризиків того, що республіканці не висунуть Трампа кандидатом у президенти. Він повністю контролює партію: вона не є незалежною, а нагадує культ особи. Республіканці намагаються всіляко довести Трампу, наскільки вони персонально лояльні до нього», — каже він.

У Національному комітеті Республіканської партії також підтвердили наміри висунути Дональда Трампа кандидатом у президенти, попри рішення суду присяжних.

Що буде з рейтингом Трампа?

«Поки що точно незрозуміло. З одного боку, це може роздратувати людей правих поглядів, вони стануть більш мотивованими й напевно підтримуватимуть Трампа, — вважає Уріель Епштейн. — З іншого — середньостатистичний американець не захоче голосувати за злочинця, а ми вже маємо формальний вирок, де Трампа визнали винним у порушенні закону. Думаю, він може втратити 1–2% в опитуваннях, що для нього є певною проблемою. Частина американського суспільства зрозуміє, що це дійсно серйозна справа».

Владислав Фарапонов. Фото: Владислав Фарапонов / Facebook

А от американіст Владислав Фарапонов переконаний, що рейтинг Трампа не похитнеться. «Це лише консолідує трампістів і точно не знизить рейтинг. Бо вже всі виборці визначилися, хто його буде підтримувати, а хто — ні», — вважає експерт.

За кілька годин після рішення суду присяжних агентство Reuters провело соцопитування разом з маркетингово-дослідною компанією Ipsos. Серед зареєстрованих незалежних виборців 25% сказали, що менш імовірно підтримають кандидатуру Трампа в листопаді 2024 року. Та при цьому 18% опитаних заявили, що рішення присяжних навпаки спонукає їх проголосувати за нього. 56% зауважили, що засудження не вплине на їхнє рішення.

Гіпотетично президент: що буде зі справами проти Дональда Трампа? 

Крім розгляду фальсифікації, проти експрезидента відкрито ще три справи:

  • неправильне поводження із секретними документами;
  • втручання у вибори в штаті Джорджія;
  • звинувачення у справі про штурм Капітолія 6 січня 2021 року.

Перші дві справи зупинені до президентських виборів у листопаді.

Чи зможе Трамп себе помилувати, якщо виграє вибори? Зможе. Але не за всіма справами.

«Обвинувачення у фальсифікації документів Трампу висунули на рівні штату Нью-Йорк. Президент не контролює кримінальних справ федерального рівня, бо вони в юрисдикції губернатора, — пояснює Уріель Епштейн. — Але інші відкриті проти нього справи… Як мінімум дві з них він зможе закрити, бо вони федеральні. Третя, яка у штаті Джорджія, теж ризикує бути закритою: прокурорка серйозно помилилася — мала романтичні стосунки зі спецпрокурором у справі, і це поставило її у важку позицію. Тому я думаю, якщо Трамп переможе, ця кримінальна справа теж нікуди не піде».

З іншого боку, втручання Трампа у діяльність судів дасть підстави для запуску процедури імпічменту президента.

Щоправда, для цього демократи мають отримати більшість в обох палатах Конгресу, наголошує Владислав Фарапонов: «Тоді вони теоретично зможуть оголосити імпічмент в обох палатах, який призведе до відставки. Але для цього треба дві третини, тобто 67, голосів у Сенаті. Такого в історії США ще не траплялося».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій