'
Читаєте зараз
У Японії можуть вперше за 116 років підвищити вік згоди на секс. Нижче тільки у 5 країнах

У Японії можуть вперше за 116 років підвищити вік згоди на секс. Нижче тільки у 5 країнах

Ilona Kivva
Автор:
  • Вік згоди — це той, у якому людина вважається юридично компетентною погоджуватися на статевий акт. 
  • Кримінальне законодавство Японії вимагає доведення того, що жертва чинила опір або не могла цього зробити з якихось причин.
  • Мінюст країни підготував законопроєкт, який має вдосконалити норми. Зокрема, вуаєризм визнають злочином.

В Японії вік згоди не змінювався з 1907 року і становить 13 років. Це другий з кінця показник у світі, адже у більшості держав він варіюється від 14 до 16 років (в Україні, зокрема), а у деяких взагалі становить 18. Приводом для змін стала велика кількість випадків, коли потенційних ґвалтівників випускали на волю.

Заборона розповідає про законодавчу реформу у державі Східної Азії.


Влада Японії взяла за реформу законів про сексуальні злочини

Кримінальне законодавство Японії вимагає дотримання двох умов, щоб довести факт вчинення сексуального насильства: статеві стосунки повинні бути не за згодою і є докази того, що жертва не могла чинити фізичний опір. Тобто треба довести, що ґвалтівник застосовував насильницькі дії та залякування, щоб позбавити своїх жертв дієздатності, пише The Guardian.

Через такі норми у багатьох справах ймовірні злочинці уникають покарання. Один із випадків стався у 2019 році — відділення окружного суду Нагої виправдало батька, який неодноразово ґвалтував свою доньку-підлітка. Судді ухвалили рішення, що немає остаточних доказів того, що дівчина не могла чинити опір, хоч й визнали, що вона не давала згоди. Ця справа поряд з низкою інших викликала гучний резонанс серед громадськості. 

Під тиском суспільства пізніше суд вищої інстанції скасував це рішення та засудив чоловіка до 10 років позбавлення волі. А влада Японії почала масштабну реформу законів, які стосуються сексуальних злочинів.

Читати більше новин в Telegram

У 2023 році Міністерства юстиції країни завершило розробку відповідного законопроєкту, його мають винести на розгляд парламенту навесні.

Пропонують п’ять ключових змін:

  • додати до визначення «не могла чинити фізичний опір» такі фактори, як стан сп’яніння (алкогольне та наркотичне), захоплення жертви зненацька та використання злочинцем психологічного контролю;
  • введення покарання за таємну зйомку когось із сексуальними цілями;
  • продовження терміну давності для зґвалтування з 10 до 15 років;
  • визнати вуаєризм (підглядання з метою отримати сексуальне задоволення) злочином;
  • підвищення віку згоди на секс до 16 років.

У Японії вік згоди не змінювався з 1907 року і поки становить 13 років. Це один з найнижчих показників у світі і найменший серед країн Великої сімки (G7), до яких входить держава.

 «Ми вітаємо ці зміни як крок вперед, але законодавство досі не відповідає міжнародним стандартам. Японія повинна перевизначити злочин зґвалтування як будь-який статевий акт без згоди», — зауважили у правозахисній організації Human Rights Now.

Вік згоди на секс у країнах світу: де найвищий

Вік згоди  — це той, у якому людина вважається юридично компетентною погоджуватися на статевий акт. Станом на 2023 рік найнижчий становить 12 років і діє в Анголі, Мексиці, Філіппінах, Південному Судані та Судані, свідчать дані PopulationU.

13 років, як у Японії, також визначено у Буркіна-Фасо, на Коморських островах, у Нігері та низці інших африканських держав. Водночас є країни, у яких статеві стосунки заборонені до шлюбу. Наприклад, Ємен, Палестина, Іран.

У більшості держав вік згоди становить 14-16 років, а максимальний — 18. Є близько 50 країн і регіонів, де встановлено максимальний показних, серед них: 11 штатів США, Нігерія, Бенін, Бутан, Аргентина, Чилі, Домінікана, Єгипет, Сальвадор, Ефіопія, Гватемала, Індія, Ірак, Кенія, Мальта, Туреччина, Сінгапур та інші. В Україні віком згоди є 16 років.

Раніше Заборона розповідала про неоднозначне рішення мерії Сеула. Так, у найбільшому місті Південної Кореї приберуть окремі паркомісця для жінок. Їх ввели через високий рівень вчинення сексуальних злочинів на парковках.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій