'
Читаєте зараз
Україна та ЄС погодили транспортний безвіз. Як це допоможе з паливом

Україна та ЄС погодили транспортний безвіз. Як це допоможе з паливом

Markiian Oliiarnyk
  • Угоду про лібералізацію автоперевезень між Україною та ЄС сторони мають підписати наприкінці червня 2022 року.
  • Вона передбачає скасування дозвільної системи та усіх лімітів на кількість поїздок для українських перевізників до країн ЄС.
  • Це дозволить значно полегшити ввезення в Україну європейського пального, а також автотранспортний експорт українських зернових культур до Європи. 

14 червня 2022 року Єврокомісія погодила фінальний текст спеціальної угоди про лібералізацію перевезень автотранспортом між Україною та Європейським Союзом. Вона передбачає, що усі дозволи та ліміти на двосторонні перевезення будуть скасовані та максимально спрощені. Ця ініціатива була почата ще до повномасштабного вторгнення Росії, утім саме зараз вона є нагальною для подолання дефіциту пального та відновлення експорту українського зерна за кордон.

Заборона розповідає деталі щодо погодження нової угоди між Україною та ЄС.  


Лібералізація автоперевезень з ЄС: що передбачає

Згідно з угодою, між Україною та Європейським Союзом буде скасована дозвільна система на двосторонні та транзитні перевезення автомобільним транспортом. Це дозволить значно спростити імпорт критично необхідних товарів, зокрема пального, а також налагодити новий шлях експорту українського зерна.

«Завдяки укладанню такої угоди ми зможемо суттєво покращити і прискорити логістику між Україною та ЄС. Це критично важливо саме зараз, коли в умовах блокади морських портів українська економіка повністю залежить від стабільної логістики на західних кордонах. Паралельно ми працюємо над розбудовою прикордонної інфраструктури, яка б значно збільшила пропускну спроможність на західних кордонах», — заявив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

Система обмеженої кількості дозволів на міжнародні перевезення почала діяти ще з 2016 року, відколи була підписана Угода про зону вільної торгівлі. За даними Міністерства інфраструктури України, за цей час кількість вантажоперевезень автотранспортом зросла на 42%. Утім з таким підходом були певні проблеми: кількість дозволів до окремих країн ЄС з роками не збільшувалась, а деколи навіть і зменшувалась.

Читати більше новин в Telegram

Особливо критичною дозвільна система виявилася після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, коли українським бензовозам потрібно було возити в Україну якомога більше пального, але ліміти цього просто не дозволяли. Те саме наразі спостерігається й у зворотному напрямку: з експортом українського зерна, олії та інших харчових продуктів, які дуже необхідні Європі. За лютий-березень 2022 року Україні вдалося досягти домовленостей про тимчасове скасування дозволів з деякими країнами ЄС, але не всіма.

Підписання спеціальної угоди про лібералізацію перевезень автотранспортом очікується наприкінці червня 2022 року.

Раніше Заборона розповідала про Польщу, яка стала першою європейською країною, яка дозволила бездозвільне постачання Україні пального для подолання дефіциту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій