Читаєте зараз
Українці у Німеччині можуть втратити виплати: за яких умов

Українці у Німеччині можуть втратити виплати: за яких умов

Ilona Kivva
Автор:
 • Українські переселенці ще з 1 червня 2022 року отримали фактично ті ж самі соціальні права, що й німці.
 • Країна з 2022 року запустила програму допомоги Bürgergeld — це виплата для безробітних і людей з низьким доходом. 
 • Умови отримання виплат змінили з 1 липня 2023 року.

Головна умова для збереження допомоги — проживання за місцем прописки. При цьому житло має знаходиться у зоні відносно швидкого доступу до центру зайнятості, де людина зареєстрована. Правило має виконуватися обов’язково, але є низка випадків, коли воно тимчасово не діє.

Заборона розповідає про зміни для біженців у Німеччині з липня-2023.


Гроші від Jobcenter: обмеження на проживання

Країна з ​​1 липня 2023 року змінила правила отримання соціальної допомоги через центр зайнятості (Jobcenter). У разі їх порушення втрачаються права не тільки на цю виплату, а й на медичне страхування та допомогу на проживання (часткове погашення оренди або комуналки), пише Visit Ukraine.

Так, одна з головних умов — необхідність постійно проживати за місцем прописки. Критерії для житла:

 • повинно знаходитися у межах 2.5 години їзди до Jobcenter. Це робиться для того, щоб людина могла зустрітися з потенційним роботодавцем чи відвідати центр без надмірних зусиль та власних витрат;
 • дозволяється відсутність протягом не більше 21 дня на рік — в інших випадках потрібен спеціальний дозвіл від служби;
 • можна тимчасово не бути на місці у зв’язку з відрядженням — про нього теж треба попередити.

Важливо! Зобов’язання перебувати поблизу місця прописки не поширюється на суботу, неділю та святкові вихідні дні.

Читати більше новин в Telegram

«Біженці мають право на свободу пересування у свій вільний час. Ніхто не вимагатиме від вас відвідувати центр зайнятості у суботу. Доступність для центру зайнятості означає, що ви повинні відповідати на дзвінки, повідомлення і листи у розумні терміни та прийти на заплановану зустріч, якщо вона була запропонована вашим куратором», — пояснили у німецько-українській асоціації Ukrainian Future.

Обмеження запровадили не тільки для українців — вони діють і для німців, які отримують грошову допомогу. Умови однакові для обох категорій.

Анулювання виплат у Німеччині: як оскаржити

Якщо людина була у відрядженні чи не порушила 21-денний дозволений термін відсутності, але виплату забрали, варто звернутися у центр зайнятості і пояснити причини. При цьому варто мати докази, наприклад, документи та квитки, які підтверджують робочу поїздку.

Є ще кілька випадків, у яких можна бути відсутнім на зустрічах з куратором, пропустити дзвінки чи перебувати далеко від місця реєстрації. Однак навіть у таких ситуаціях (за винятком екстрених), необхідно щонайменше на п’ять днів узгодити все з центром зайнятості.

До прикладу, це можуть бути:

 • запис на прийом до лікаря;
 • термінова госпіталізація;
 • церковні події;
 • громадські події;
 • самостійний пошук роботи;
 • волонтерство.

Jobcenter: яка допомога є

Українці, які перебувають у країні під статусом захисту, ще з 1 червня 2022 року отримали фактично ті ж самі соціальні права, що й німці. Отже, вони мають право на ті ж виплати.

Основним видом грошового забезпечення від Jobcenter є цивільна допомога, або Bürgergeld. Її можуть отримати:

 • безробітні працездатні;
 • ті, чий рівень доходу недостатній, щоб покривати оплату на житло, проїзд і гідне, за німецькими нормами, життя: потреби в харчуванні, одязі, засобах гігієни, предметах домашнього вжитку, а також потреби участі в соціальному та культурному житті громади. 
Виплати по Bürgergeld. Інфографіка: Федеральне відомство Німеччини у справах міграції та біженців

Додатково можуть нараховувати гроші для покриття витрат на опалення, умеблювання квартири чи в особливих випадках, наприклад, при вагітності. Діти й підлітки також стабільно отримують надбавку у розмірі €20/місяць.

Крім цього, з 1 липня 2023 року у рамках Bürgergeld запустили нову програму допомоги. Зокрема, доступні такі можливості:

 • завершення навчання за своєю спеціальністю та отримання атестата. Це може бути навіть навчання з нуля, яке зазвичай триває три роки — витрати покриває німецький уряд;
 • фінансова підтримка під час освоєння необхідних базових навичок;
 • додаткова підтримка в розмірі €150 на профільні курси після навчання (виплата називається Weiterbildungsgeld);
 • виплата €75/місяць, якщо ви берете участь у програмах, що допомагають повернутися до професії на тривалий період (Bürgergeld-Bonus);
 • інтенсивний коучинг, який надається центром зайнятості — дозволяє отримувати підтримку прямо вдома, щоб ви могли продовжувати освоювати нову спеціальність або працювати.

Щоб скористатися цими пільгами, необхідно звернутися у JobCenter напряму. 

Важливо! Якщо ви вже відвідуєте профільні курси по програмі Bürgergeld, які триватимуть після 1 липня 2023 року, ви також можете податися на виплату €150/місяць.

Раніше Заборона розповідала про італійську урядову програму грошової допомоги, яку можуть отримати українські тимчасові переселенці. Сума залежить від доходів родини та ще двох факторів. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій