Українцям за кордоном видаватимуть паспорти на інших умовах: правила з липня-2024

Анастасія Могилевець
  • Кабінет міністрів ухвалив постанову №648 щодо адмінпослуг за межами України. Правила запрацюють з 30 червня. 
  • В низці держав розгорнули вже 12 центрів «Паспортний сервіс», куди можна звернутися.
  • Якщо документ було втрачено, є чітко визначений порядок дій.

Чоловікам від 18 до 60 років оформлюватимуть паспорти лише у випадку наявності військово-облікових документів. Їх можна буде сформувати онлайн, але така опція доступна не всім.

Заборона розповідає про зміни видачі паспортів українцям за кордоном.

Документи для українців з червня-2024: постанова Кабміну

Кабінет міністрів ухвалив постанову №648 4 червня 2024 року. Вона фактично вводить в дію експериментальний проєкт уряду у сфері міграції за межами України. Норма діятиме до набуття чинності оновленого закону про надання українцям адміністративних послуг, зокрема за кордоном.

Йдеться про законопроєкт №11017, ухвалений депутатами Верховної Ради 7 травня 2024 року. Його передали на підпис президента Володимира Зеленського 17 травня. Акт дозволяє одночасно оформити (зокрема, і замість втраченого/викраденого) та обміняти два види паспортів:  громадянина України та закордонний.

Також документ встановлює безстроковий термін дії паспорта громадянина України у формі картки для людей 65 років та старше. Термінове оформлення (включно з випадками втрати/викрадення) та обмін паспорта робитимуть не пізніше ніж через 7 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети (замість 10 робочих днів).

Читати більше новин в Telegram

В рамках постанови Кабміну №648 паспорти громадянина України та закордонний видаватимуть лише тим чоловікам призовного віку (від 18 до 60 років), які мають військово-облікові документи. Це може бути посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.

Раніше в МЗС України повідомляли, що після запуску застосунку Резерв+ діятимуть електронні військово-облікові документи (е-ВОД), які кожен заявник зможе самостійно сформувати в онлайн-кабінеті. Функція має з’явитися з 18 червня. Втім, дистанційно стати на військовий облік неможливо. Відповідно, сформувати е-ВОД тим, хто не стоїть на обліку, також не можна.

За кордоном вже працюють 12 центрів «Паспортний сервіс»:

  • у Польщі (Варшава, Краків, Вроцлав, Ґданськ);
  • Німеччині (Берлін, Кельн, Мюнхен);
  • Іспанії (Мадрид, Валенсія);
  • Чехії (Прага);
  • Словаччині (Братислава);
  • Італії (Мілан).

Оформлення українського та закордонного паспортів: яка процедура

Що стосується оформлення й обміну саме паспорта громадянина України, відповідно до нової постанови це робитимуть за порядком, затвердженим постановою Кабміну №302, але з урахуванням вимог нової постанови №648 у разі:

  • оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 14-річного віку;
  • отримання людиною українського громадянства за народженням: наприклад, якщо батьки громадяни України;
  • оформлення паспорта людині, яка виїхала за межі України після 24 лютого 2022 року, вперше після досягнення 18-річного віку. Факт виїзду має бути підтверджений документами з відміткою про перетинання кордону країни перебування тощо;
  • втрати або викрадення паспорта громадянина України;
  • якщо інформація, вказана в документі, неактуальна у зв’язку зі зміною написання латинськими літерами складових імені, отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків, виявлення помилки, закінчення строку дії паспорта, непридатності паспорта для використання, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток, наявності в особи паспорта зразка 1994 року;
  • оформлення паспорта громадянина України людині, яка постійно проживає за кордоном.

Оформлення закордонного паспорта здійснюватимуть відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабміну від 7 травня 2014 року №152, також з урахуванням вимог постанови №648. Надаючи послуги військовозобов’язаним українцям, також попросять показати військово-облікові документи.

Втрата паспорта під час війни: як обміняти

Якщо паспорт було загублено чи його викрали, потрібно додатково подати документ (протокол, довідку тощо), виданий у країні, в якій втрачено паспорт. Він підтвердить звернення людини з приводу викрадення, перекладений на державну мову.

Заяву-анкету та пакет документів передають від відокремленого підрозділу, який їх прийняв, до територіального органу чи підрозділу ДМС, який його оформив. Цим займається держпідприємство «Документ» протягом 10 робочих днів з дати видачі паспорта.

Якщо заявник не отримав паспорт протягом трьох місяців з дня його надходження до відокремленого підрозділу, паспорт разом із заявою-анкетою та долученими до неї документами повертають територіальному підрозділу Державної міграційної служби (ДМС) України для зберігання. Якщо людина не отримала паспорт протягом року, територіальний орган чи підрозділ ДМС попереджає, що документ знищують. Паспорт зберігається два роки з дня його оформлення.

Раніше Заборона розповідала про тимчасові посвідчення громадянина, які можуть отримати мешканці тимчасово окупованих територій України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій