'

Видача паспортів українцям за кордоном: посол прояснив всі ключові нюанси

Ilona Kivva
Автор:
  • Рада 11 квітня 2024 року ухвалила в цілому законопроєкт №10449. документ, серед іншого, передбачає, що впродовж 60 днів усі чоловіки, які перебувають на військовому обліку, мають уточнити свої дані (ті, що за кордоном, теж).
  • Ще до набрання чинності акту (а це станеться 18 травня) Кабмін ухвалив постанову, згідно з якою надання частини консульських послуг для чоловіків призовного віку за кордоном було призупинено.
  • Україна поки офіційно не звертались до будь-кого з партнерів, щоб ті допомагали у питанні повернення громадян в Україну.

Обмеження консульських послуг пов’язують з тим, що установам необхідний час, аби перелаштувати роботу під нововведення, що запрацюють після набрання чинності закону про мобілізацію. При цьому обмежено було не всі функції, а лише прийняття заявок від чоловіків призовного віку. Тож у випадку, якщо громадянин України потребуватиме консульської підтримки, то допомогу йому мають надати. 

Заборона розповідає про нюанси рішення українського уряду зі слів надзвичайного і повноважного посла України в Польщі Василя Зварича.

Закон про мобілізацію: що з консульськими послугами

Верховна Рада 11 квітня 2024 року ухвалила в цілому законопроєкт №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (так званий закон про мобілізацію). Документ підтримали 283 народні депутати, а президент підписав його 16 квітня 2024 року.

Акт набуде чинності 18 травня 2024 року. Серед іншого, з цього моменту впродовж 60 днів усі громадяни, які перебувають на військовому обліку, мають уточнити свої дані.

Де це можна буде зробити:

Читати більше новин в Telegram
  • в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);
  • в центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • в особистому онлайн-кабінеті на базі реєстру військовозобовʼязаних «Оберіг»;
  • якщо ви за кордоном, то це можна буде зробити в консульській установі або дистанційно: телефоном, електронною поштою.

Для тих, хто не оновлює дані або ухиляється від мобілізації передбачені наступні покарання:

  • обмеження права на керування транспортними засобами (за рішенням суду та на вимогу ТЦК);
  • обмеження консульських послуг за кордоном (щоб цього уникнути, необхідно оновити дані протягом 60 днів після набрання законом чинності).

Важливо! Тих, хто перебуває за кордоном, депортувати не зможуть, а оновлення даних необхідне Міністерству оборони. Чинне міжнародне та українське законодавство не передбачає подібних механізмів, зазначає народна депутатка від «ЄС» Ірина Фріз.

При цьому реєстрацію в електронному кабінеті призовника зробили правом, а не обовʼязком. Тобто громадянин самостійно обиратиме, хоче він отримувати повістки в електронному вигляді, чи ні.

Інші важливі положення закону:

  • визнані обмежено придатними мають повторно прийти ВЛК;
  • ті, хто отримав II – III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), мають пройти повторний медогляд для визначення придатності до служби;
  • під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський здійснюватиме фото- та відеофіксацію;
  • необхідно обов’язково мати при собі військово-обліковий документ та показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ;
  • люди з інвалідністю, звільнені з полону, та громадяни віком до 25 років можуть добровільно мобілізуватись за власним бажанням;
  • строкова служба скасовується, замість неї вводиться базовий військовий вишкіл на 5 місяців (початок з 1 вересня 2025 року). Він буде обовʼязковим для державної служби (за винятком непридатних до військової служби);
  • строковики переходять у мобілізаційний ресурс за загальними правилами (з 25 років).

Видача паспорта чоловікам за кордоном: що кажуть у посольстві України

Ще до набрання чинності акту, а саме 23 квітня 2024 року Кабмін України видав постанову № 443. Згідно з документом, надання частини консульських послуг для чоловіків призовного віку за кордоном було призупинено.

«Це був вимушений крок — тимчасово призупинити приймання заявок, щоб вони не накопичувались. Нам потрібно трохи часу, щоб технічно підготуватися до того, як 18 травня запрацює закон про мобілізацію, щоб підтягнути всі алгоритми взаємодії міжвідомчих інформаційних систем, бо прийняття і опрацювання заявок відбувається в електронному режимі. Міністерства повинні відпрацювати цей алгоритм — і ми все відновимо дуже швидко. Призупинення надання консульських послуг можна порівняти із дорогою, яку тимчасово закрили на ремонт», — пояснив надзвичайний і повноважний посол України в Польщі Василь Зварич.

Посол України у Польщі Василь Зварич. Фото: посольство України у Польщі

Він також зауважив, що обмежено було не всі консульстві послуги, а лише прийняття заявок від чоловіків призовного віку. При цьому, якщо громадянин України потребуватиме консульської підтримки, то таку допомогу йому нададуть незалежно від того, цей чоловік призовного віку чи ні. 

«Призупинення прийняття заявок — це більше технічний процес, ми повинні були до цього вдатись, щоб не накопичувались заявки. Усі заявки, які були подані до 23 квітня, у тому числі на отримання паспорта, опрацьовуються і паспорти будуть видані. Варто сказати, що видача оформлених паспортів в консульських установах не припинялась. Щоб тут не було спекуляцій навколо цього. По-друге, треба чітко розрізняти консульські установи від філій ДП ‘Документ’, яке підпорядковане безпосередньо Державній міграційній службі України і жодного відношення до консульських установ чи до МЗС не має», — додав посол.

За його словами, після 18 травня заявки будуть прийматись у всіх категорій чоловіків. Але будуть додаткові вимоги, які заявник, згідно із законом, повинен буде виконати, щоб отримати відповідну консульську послугу. 

Це означає, що він повинен належати до тих категорій громадян, які можуть легально перебувати за кордоном і не стати до лав ЗСУ. Йдеться, наприклад, про багатодітних батьків тощо.

«Закон України єдиний для всіх — і для чоловіків, які проживають в Україні, і для тих громадян України, які проживають за кордоном. Звичайно, в кожному випадку є свої винятки, які чітко передбачені законом. Але передусім тут йдеться про те, щоб кожен громадянин України, чоловік призовного віку, мав можливість верифікувати свої дані в реєстрах військовозобов’язаних. Зараз, власне, створюється такий механізм, щоб кожен громадянин, який проживає за кордоном, мав можливість зробити це онлайн, без необхідності їхати для цього в Україну», — підкреслив Зварич.

У категорії чоловіків, для яких було призупинено консульські послуги, також студенти віком від 18 до 25 років. Для них винятків не робили.

«У нас студенти не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, ніхто їх не змусить припинити навчання за кордоном тільки тому, що вступив у дію закон про мобілізацію… Ніхто не хоче зробити українським студентам гірше. Закон сформований таким чином, що нам потрібно просто зрозуміти і верифікувати дані. Це обов’язок кожного громадянина України. Тут немає ніяких проблем. Ми всі через це пройдемо», — каже посол України в Польщі.

Українці у Європі: чи повертатимуть примусово

Україна поки офіційно не звертались ані до польської сторони, ані до будь-кого з партнерів, щоб ті допомагали у питанні повернення громадян в Україну, каже Василь Зварич.

«Нам потрібно зробити свою внутрішню роботу, створити можливості для наших громадян, щоб вони могли верифікувати й актуалізувати свої дані в реєстрах. А далі вже будемо дивитися, з якою кількістю таких громадян ми маємо справу. Бо, чесно кажучи, станом на сьогодні ми не маємо точної цифри, скільки чоловіків призовного віку перебуває за кордоном. Всі вони є дуже приблизні. Верифікація цих даних дозволить нам зрозуміти, про яку кількість громадян ми говоримо», — пояснив посол України в Польщі.

Вже відштовхуючись від загальної кількості планують продумувати наступні кроки. 

Раніше Заборона розповідала про низку затверджених законів, що стосуються мобілізації та війська у 2024 році. Зокрема, вже було знижено призовний вік.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій