'
Читаєте зараз
Морські дрони ЗСУ перерізали Росії шляхи постачання у Чорному морі: як це вдалося

Морські дрони ЗСУ перерізали Росії шляхи постачання у Чорному морі: як це вдалося

Daniil Tsarevskyi
  • До 2024 року Росія використовувала цивільні кораблі, щоб доставляти Чорним морем зброю із Сирії.
  • Ворог змінив морські маршрути останніми тижнями. Так, через Босфор станом на середину березня російські судна не плавають.
  • РФ втратила у Чорному морі вже понад 20 кораблів різних класів. Один з останніх — знищений 5 березня «Сергій Котов», який  оцінювався у $65 мільйонів.

Українські дрони плавають далеко на південь від Криму і стежать за російськими кораблями. Так, 4 березня вони якийсь час супроводжували корабель «Елла», поки не вирішили його покинути. Успішні атаки та настільки дальні плавання серйозно обмежать використання флоту росіянами в Чорному морі.

Заборона розповідає про ймовірну тактику ЗСУ (вкрай успішну).

Російські кораблі Sparta-IV та «Язь»: що везли з Сирії

Наприкінці лютого російський транспортний корабель Sparta-IV та танкер «Язь» прямували з бази Тартус у Сирії в Чорне море, проте, наблизившись до протоки Босфор, вони розвернулись. Кораблі змінили маршрут і попливли в сторону Балтійського моря. Вважається, що саме українські морські безпілотники стали причиною зміни маршрутів російських кораблів, пише Naval News.

Річ у тім, що кораблі могли використовуватись для перевезення росіянами зброї. Раніше Sparta-IV вже перевозив російські системи С-300 із Сирії через Чорне море. «Язь» же корабель схожий на «Сіг», який морські безпілотники атакували 5 серпня 2023 року в районі Керченської протоки. Так само розвернувся і корабель російської військової логістики Ursa Major. Він почав рухатись у напрямку Чорного моря, але потім розвернувся і зупинився у турецькому порту.

Інфографіка: Naval News

Був випадок із ще одним російським кораблем «Елла», який зіткнувся з українськими морськими безпілотниками 4 березня у 160 км на південь від Севастополя. Він прямував до Італії через Босфор. Чотири дрони підпливли до нього на відстань в 1 км і певний час стежили за ним, тоді як згодом покинули. Вважається, що оператори прийняли корабель за незначну ціль. Пізніше в ніч з 4 на 5 березня безпілотники знищили російське десантне судно «Сергій Котов». 

Читати більше новин в Telegram

Дослідник підкреслив, що цей епізод яскраво демонструє той стратегічний ефект, який дає застосування Україною морських дронів-камікадзе. Бо це все означає, що Чорноморський флот РФ не контролює повною мірою свою «зону відповідальності», відповідно – не може ефективно охороняти свої логістичні лінії.

«Плавання навколо Європи через Гібралтарську протоку і до Балтики додасть тижні до подорожі. Росія, швидше за все, отримає цінні вантажі, але вона не може вільно пересуватися через Чорне море. Ми не припускаємо, що російські кораблі взагалі припинять плавати в Чорному морі, але загроза безпілотників є достатньою, щоб серйозно обмежити пересування», — йдеться у звіті.

Сергій Котов: як потопили ГУР

У ніч з 4 на 5 березня спецпідрозділ Головного управління розвідки України Group 13 атакував патрульний корабель Чорноморського флоту РФ «Сергей Котов». Місія відбулась у співпраці з Військово-морськими силами ЗСУ та за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.

Внаслідок удару морськими дронами «Magura V5» російський корабель проєкту 22160 зазнав пошкоджень корми, правого та лівого бортів. Вогневе ураження «Котова» відбулось у територіальних водах України, неподалік Керченської протоки. Внаслідок вибуху судно знищено та не підлягає відновленню.

Попередньо, загинуло сім військових, ще шестеро — поранені. 52-х членів екіпажу, ймовірно, евакуювали. Також разом із судном було знищено вертоліт, найімовірніше Ка-27, який знаходився на палубі.

Патрульний корабель проєкту 22160. Фото: Сєвєрноє проєктно-конструкторскоє бюро.

«Сергей Котов» — серійний патрульний корабель проєкту 22160, четвертий за рахунком у цій серії. Його названо на честь військового СРСР, контрадмірала Сергія Котова. Судно спустили на воду у 2021 році, а вже 30 липня 2022 року воно поповнило склад Чорноморського флоту РФ. Корабель разом із «Москвою» брав участь у нападі на острів Зміїний на початку вторгнення.

Екіпаж судна складав 80 людей. Вартість потопленого корабля становить близько $65 мільйонів. 

Раніше Заборона розповідала про можливість звільнення Криму у 2024 році. Існує два маршрути, якими ЗСУ можуть піти в рамках сухопутної операції.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій