'
Читаєте зараз
В Афганістані голодна смерть загрожує майже 23 мільйонам людей

В Афганістані голодна смерть загрожує майже 23 мільйонам людей

Markiian Oliiarnyk
  • Майже 23 мільйони афганців, зокрема дітей, можуть померти від голоду,
  • У «Талібану» немає ані продовольчих резервів, ні грошей, щоб закупити їжу.
  • Директор Всесвітньої продовольчої програми закликав представників міжнародної спільноти розблокувати іноземні активи талібів.  

Мільйони афганців, зокрема дітей, можуть померти від голоду, який настав внаслідок загострення продовольчої кризи після захоплення влади в країні «Талібаном». Ще у серпні 2021 року їхня чисельність становила близько 14 мільйонів. Щоб їх врятувати, міжнародним партнерам необхідно вжити термінових заходів і розморозити іноземні активи Афганістану для запобігання гуманітарної катастрофи. 

Заборона розповідає про продовольчу кризу в Афганістані та пояснює, чому «Талібану» не дають гроші.


Продовольча криза в Афганістані: причини

Виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) Організації об’єднаних націй (ООН) Девід Біслі повідомив, що 22,8 мільйона афганців, які становлять більше половини населення Афганістану, страждають від гострої нестачі продовольства і «йдуть на голодну смерть», пише Reuters

«Діти помруть. Люди будуть голодувати. Все буде набагато гірше», — сказав Біслі. До слова, ще два місяці тому, в серпні-2021, на межі голоду було 14 мільйонів людей.

В Афганістані продовольча криза, спричинена несприятливими кліматичними умовами та засухою, тривала ще до захоплення влади ісламістською терористичною організацією «Талібан». Втім, у серпні 2021 року вона різко загострилася, коли після повалення прозахідного уряду донори відмовилися виділяти мільярди доларів для підтримки економіки країни.

Читати більше новин в Telegram

До того ж країни-партнерки режиму Ашрафа Гані, з метою боротьби з безкомпромісними талібами, заморозили для нової ісламістської влади доступ до активів держави, що зберігаються за кордоном. Від так у «Талібану» фактично немає ані продовольчих запасів, ані ресурсів, щоб їх поповнити. 

«Я не знаю, як такими темпами мільйони людей, і особливо дітей, ще не померли, зважаючи на нестачу фінансування і розвал економіки… Те, що ми передбачали, збувається набагато швидше, ніж ми очікували. Кабул впав раніше, ніж можна було уявити, тому ми спостерігаємо стрімке падіння економіки», — передає слова Біслі інформагентство Reuters.

Хлопчик з кукурудзою у полі. 24 жовтня 2021 року, Кандагар, Афганістан. Фото: JAVED TANVEER/AFP via Getty Images

Багато афганських сімей продають своє майно, щоб купити харчові продукти, оскільки таліби не в змозі виплачувати заробітну плату цивільним. Водночас міські громади вперше відчули на собі такий низький рівень продовольчого забезпечення, що притаманний афганським сільським районам.

Гуманітарна допомога Афганістану

Девід Біслі вважає, що врятувати мільйони афганців від голодної смерті може лише міжнародна спільнота, від якої залежить функціонування всієї економіки Афганістану. За його словами, гроші, які донори виділяють на підтримку економіки, повинні бути перенаправлені на забезпечення гуманітарної допомоги, що вже зробили деякі країни. До того ж іноземні банки повинні розморозити заблоковані активи Афганістану і передати їх через ВПП. «Ви повинні розморозити ці кошти, щоб люди могли вижити», — закликав Біслі. 

Всесвітній продовольчій програмі ООН потрібно до 220 мільйонів доларів на місяць, щоб частково прогодувати майже 23 мільйони афганців до настання зими. Директор програми зазначає, що ВПП використовує свої власні ресурси, щоб допомогти покрити нестачу продовольства до грудня 2021 року. Зокрема, він наголосив, що доводиться перерозподіляти ті кошти, які були заплановані на гуманітарну допомогу іншим країнам.

Афганець сортує і упаковує гранати для продажу. 23 жовтня 2021 року, Кандагар, Афганістан. Фото: JAVED TANVEER/AFP via Getty Images

Як пише Reuters, міжнародні правозахисники закликають країни, яким не байдуже до порушення талібами основоположних прав і свобод, співпрацювати з новою владою, щоб запобігти демографічного колапсу, який, за їхніми словами, може спровокувати міграційну кризу, подібну до сирійської у 2015 році.

Раніше Заборона розповідала про те, що станом на початок жовтня 2021 року в Афганістані перебувало кілька десятків українців, а посольства в Пакистані й Таджикистані просто ігнорували звернення громадян України про допомогу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій