'
Читаєте зараз
В Афганістані лишаються десятки українців, а МЗС робить суперечливі заяви — Human Rights Watch

В Афганістані лишаються десятки українців, а МЗС робить суперечливі заяви — Human Rights Watch

Markiian Oliiarnyk
В Україну збирається летіти евакуаційний рейс з Афганістану. Попередня спроба забрати громадян провалилася через підроблені документи
  • Десятки осіб з українськими паспортами вже два місяці не можуть виїхати з Афганістану.
  • Посольства України в Пакистані й Таджикистані не видають віз біженцям.
  • Нагадуємо про дуже (дуже) загадкову вересневу історію з двома евакуаційними літаками.

Міжнародна неурядова організація, яка займається захистом прав людини, Human Rights Watch (HRW), 5 жовтня 2021 року опублікувала доповідь про громадян України, які досі перебувають у захопленому талібами Афганістані

Заборона ознайомилася з опублікованим матеріалом і розповідає про ситуацію з евакуацією громадян України з Афганістану.


Участь України в евакуації

Як зазначається у доповіді Human Rights Watch, на початку масової евакуації з Афганістану, у серпні 2021 року, Україна була дуже активною. Тоді, коли уряди інших країн лише думали, як організувати евакуацію своїх громадян, «Україна потрапила у заголовки світових ЗМІ, евакуювавши близько 100 українців та афганців, що перебували у небезпеці».

Загалом український уряд вже евакуював близько 250 осіб, серед яких були громадяни України, Афганістану та інших країн. Деякі біженці попросили в української влади про надання їм політичного притулку.

«Люди, що потрапили до списків евакуації України, разом зі своїми сім’ями долали величезні відстані, щоб бути ближчими до аеропорту Кабула, в очікуванні евакуації та іншої допомоги від українського уряду», — пише HRW.

Читати більше новин в Telegram

Хто залишився в Афганістані?

Організація зауважує, що кілька десятків осіб, переважно афганців з українськими паспортами або посвідками на постійне проживання, а також їхні сім’ї, досі перебувають в Афганістані. Їхнє становище там з кожним днем погіршується.

Human Rights Watch зазначає, що Міністерство закордонних справ України робить суперечливі заяви щодо подальших кроків евакуації. На додачу, посольства України в Пакистані й Таджикистані, які повинні допомагати з евакуацією та видавати біженцям візи, продовжують ігнорувати усі прохання про допомогу. Вони не видають візи й не надають жодної інформації.

«Ми у відчаї, а вони граються нами, як у футбол. Ніхто нам не допомагає», — передає слова одного з громадян України, що досі перебувають в Афганістані, Human Rights Watch.

Що з евакуацією?

Ситуація з евакуацією в Афганістані досі залишається нестабільною. Тисячі афганців, а також іноземці, бажають залишити країну, яка зараз контролюється екстремістами з «Талібану». Керівництво талібів всіляко перешкоджає евакуації афганців — після захоплення влади «Талібан» обіцяв випускати усіх охочих, однак вже 25 серпня 2021 року змінив своє рішення, дозволивши покидати територію Афганістану лише іноземцям.

Потім, внаслідок тиску з боку інших держав, які різко відреагували на такі обмеження, «Талібан» знову дозволив афганцям евакуйовуватися, втім вже за кілька днів таліби почали зупиняти літаки з біженцями в аеропорту. За даними Заборони, станом на 28 вересня 2021 року афганцям заборонений виїзд з країни, а громадянам інших держав дуже складно виїхати.

Раніше ми розповідали про спроби української сторони в середині вересня вивезти людей з Афганістану за допомогою двох літаків. Втім, обидві спроби провалилися, бо таліби виявили, що супровідні документи були елементарно підроблені.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій