Читаєте зараз
В Афганістані лишаються десятки українців, а МЗС робить суперечливі заяви — Human Rights Watch

В Афганістані лишаються десятки українців, а МЗС робить суперечливі заяви — Human Rights Watch

Markiian Oliiarnyk
В Україну збирається летіти евакуаційний рейс з Афганістану. Попередня спроба забрати громадян провалилася через підроблені документи
  • Десятки осіб з українськими паспортами вже два місяці не можуть виїхати з Афганістану.
  • Посольства України в Пакистані й Таджикистані не видають віз біженцям.
  • Нагадуємо про дуже (дуже) загадкову вересневу історію з двома евакуаційними літаками.

Міжнародна неурядова організація, яка займається захистом прав людини, Human Rights Watch (HRW), 5 жовтня 2021 року опублікувала доповідь про громадян України, які досі перебувають у захопленому талібами Афганістані

Заборона ознайомилася з опублікованим матеріалом і розповідає про ситуацію з евакуацією громадян України з Афганістану.


Участь України в евакуації

Як зазначається у доповіді Human Rights Watch, на початку масової евакуації з Афганістану, у серпні 2021 року, Україна була дуже активною. Тоді, коли уряди інших країн лише думали, як організувати евакуацію своїх громадян, «Україна потрапила у заголовки світових ЗМІ, евакуювавши близько 100 українців та афганців, що перебували у небезпеці».

Загалом український уряд вже евакуював близько 250 осіб, серед яких були громадяни України, Афганістану та інших країн. Деякі біженці попросили в української влади про надання їм політичного притулку.

«Люди, що потрапили до списків евакуації України, разом зі своїми сім’ями долали величезні відстані, щоб бути ближчими до аеропорту Кабула, в очікуванні евакуації та іншої допомоги від українського уряду», — пише HRW.

Хто залишився в Афганістані?

Організація зауважує, що кілька десятків осіб, переважно афганців з українськими паспортами або посвідками на постійне проживання, а також їхні сім’ї, досі перебувають в Афганістані. Їхнє становище там з кожним днем погіршується.

Human Rights Watch зазначає, що Міністерство закордонних справ України робить суперечливі заяви щодо подальших кроків евакуації. На додачу, посольства України в Пакистані й Таджикистані, які повинні допомагати з евакуацією та видавати біженцям візи, продовжують ігнорувати усі прохання про допомогу. Вони не видають візи й не надають жодної інформації.

«Ми у відчаї, а вони граються нами, як у футбол. Ніхто нам не допомагає», — передає слова одного з громадян України, що досі перебувають в Афганістані, Human Rights Watch.

Що з евакуацією?

Ситуація з евакуацією в Афганістані досі залишається нестабільною. Тисячі афганців, а також іноземці, бажають залишити країну, яка зараз контролюється екстремістами з «Талібану». Керівництво талібів всіляко перешкоджає евакуації афганців — після захоплення влади «Талібан» обіцяв випускати усіх охочих, однак вже 25 серпня 2021 року змінив своє рішення, дозволивши покидати територію Афганістану лише іноземцям.

Потім, внаслідок тиску з боку інших держав, які різко відреагували на такі обмеження, «Талібан» знову дозволив афганцям евакуйовуватися, втім вже за кілька днів таліби почали зупиняти літаки з біженцями в аеропорту. За даними Заборони, станом на 28 вересня 2021 року афганцям заборонений виїзд з країни, а громадянам інших держав дуже складно виїхати.

Раніше ми розповідали про спроби української сторони в середині вересня вивезти людей з Афганістану за допомогою двох літаків. Втім, обидві спроби провалилися, бо таліби виявили, що супровідні документи були елементарно підроблені.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору