'
Читаєте зараз
В Англії заборонили блокатори статевого дозрівання: що це таке

В Англії заборонили блокатори статевого дозрівання: що це таке

Daniil Tsarevskyi
  • Гендерна дисфорія — це стан, при якому людина відчуває дискомфорт через невідповідність між її біологічною статтю та гендерною ідентичністю.
  • Для допомоги дітям, які не можуть визначитись, іноді використовуються спеціальні блокатори пубертату. 13 березня Національна служба охорони здоровʼя Англії заборонила їх.
  • Низка європейський держав останніми роками також посилила обмеження.

В Англії у 2022 році вже закрили єдину клініку, що займалася gender-affirming care, але тепер обмеження ще більше посилили. Річ у тім що блокатори пубертату — це препарати, які призупиняють вироблення статевих гормонів. Попри те, що серед науковців досі точаться суперечки щодо їх користі і шкоди, вони чи не єдиний медикаментозний варіант, що фактично дає дітям час визначитись зі своєю гендерною ідентичністю

Розповідаємо про заборону в Англії на блокатори пубертату.

Gender-affirming care: рішення NHS England

Дітям із гендерною дисфорією в Англії заборонили приймати блокатори пубертату. Рішення Національної служби охорони здоровʼя (NHS) аргументується тим, що наразі немає доказів ефективності та безпечності приймання такого лікування, пише The Guardian.

«NHS England уважно розглянула перевірку доказів, проведену NICE (National Institute for Health and Care Excellence), і подальші опубліковані доступні докази. Ми прийшли до висновку, що недостатньо підтверджень безпеки або клінічної ефективності гормонів, що пригнічують статеве дозрівання, щоб зробити терапію зараз доступною», — йдеться у заяві служби охорони здоровʼя.

Гендерна дисфорія — це стан, при якому людина відчуває дискомфорт, через невідповідність між її біологічною статтю та гендерною ідентичністю (відчуття того, ким людина є). Почуття тривоги може бути настільки сильним, що може призвести до депресії або просто мати негативний вплив на життя. Часто при такому  стані застосовується gender-affirming care, або гендернопідтверджувальний догляд — це необхідна з медичної точки зору підтримка, яка використовує міждисциплінарний підхід, щоб допомогти перейти від статі при народженні, до тієї, за якою людина хоче, щоб її знали.

Читати більше новин в Telegram

Така терапевтична допомога в регіоні проводилось лондонським фондом психічного здоров’я NHS Tavistock and Portman. Серед засобів, які вони використовували, були блокатори пубертату. У 2022 році клініку закрили через надто швидке винесення рішень. Тепер нові регіональні служби, які будуть відкриті для допомоги дітям із гендерною дисфорією, не використовуватимуть таке лікування. Діти зможуть приймати блокатори тільки в рамках клінічного дослідження.

Важливо! Рішення поширюється виключно на Англію, а не на всю Велику Британію.

Рішення засудили в організації Stonewall, яка захищає права ЛГБТК+. 

«Усі трансгендерні молоді люди заслуговують на доступ до високоякісної своєчасної медичної допомоги. Для деяких важливою частиною цієї допомоги є блокатори статевого дозрівання, оборотне лікування, яке затримує початок статевого дозрівання, яке призначають експерти-ендокринологи, даючи молодій людині додатковий час для оцінки своїх наступних кроків», — йдеться у заяві організації.

Блокатор пубертату: що це таке

У період статевого дозрівання в дитини починають проявлятись статеві ознаки. У людей з гендерною дисфорією це може викликати загострення тривожності або депресії. В таких випадках для допомоги можуть призначати блокатори пубертату, які відкладають процес статевого дозрівання, надаючи час вирішити, до якого гендеру таки відносить себе людина, пише Scientific American.

Блокатори пубертату — це гормональні препарати. Вони блокують рецептори в мозку, які відповідають за вироблення тестостерону та естрогену. В результаті це призупиняє статеве дозрівання на деякий час. Препарати приймаються інʼєкційно раз на один-три місяці.

«Клінічна мета призначення гормонального блокатора полягає в тому, щоб дати молодій людині час для подальшого вивчення своєї гендерної ідентичності без тиску чи дистресу, пов’язаного з постійним розвитком вторинних статевих ознак. До початку статевого дозрівання, ліки не варто призначати дітям», — йдеться у заяві Канадського педіатричного товариства.

Проте існують і ризики при використанні препаратів. Так, блокатори можуть пригнічувати розвиток кісток. Потенційно вони також здатні впливати на репродуктивну систему.

Використання блокаторів для дітей уже заборонено в 19 штатах США. У багатьох європейських країнах також існують обмеження:

  • Швеція — з 2022 року діти можуть отримувати блокатори статевого дозрівання тільки з 12 років плюс це має відбуватися лише у необхідних випадках чи у контексті досліджень;
  • Фінляндія — у 2020 році було оприлюднено рекомендації щодо лікування, які рекомендували не використовувати препарати, що блокують статеве дозрівання, та інші медичні заходи в якості першочергового лікування із підлітковою дисфорією;
  • Норвегія — впровадила більш суворий підхід до gender-affirming care однією з останніх. Оновлені з березня 2023 року рекомендації обмежують використання блокаторів статевого дозрівання, перехресних статевих гормонів і операцій.

Раніше Заборона розповідала про заборону ЛГБТК+ в Гані. Вона приєдналась до 64 країн-членкинь ООН, де існує подібне обмеження прав людини.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій