Читаєте зараз
В Канаді знайшли озеро, яке стане літописом людства

В Канаді знайшли озеро, яке стане літописом людства

Анастасія Бодюл
  • Верхні та нижні води канадського озера Кроуфорд ніколи не змішуються: це створює унікальну особливість дна.
  • На ньому шар за шаром щорічно накопичуються всі сліди людської дільності.
  • Глибини вистачить ще приблизно на 30 000 років заповнення.

Кроуфорд — це свого роду законсервована капсула часу, яка може зберігатися за будь-яких умов. Озеро вже передало вченим знання про особливості життя корінного населення у 13-15 століттях і стало маркером початку незворотних змін на Землі

Заборона розповідає про водойму, що зберігає історію.

Озеро Кроуфорд: чим особливе

Дно озера Кроуфорд, що розташоване в канадському місті Онтаріо, зберігає історію Землі в хронологічному порядку. По його відкладеннях можна чітко простежити початок епохи антропоцену — коли люди завдали непоправних змін планеті, пише Science Alert.

«Кроуфорд — міроміктне озеро, його щільний нижній шар води не змішується з менш щільним верхнім і має інший хімічний склад. Тому дно озера залишається непорушеним: це дозволяє накопичувати чіткі шаруваті відкладення щорічно, як кільця дерев. Саме вони розповідають про всі події, що відбулися за цей час на прибережній місцевості — від змін клімату до виду діяльності, якою займалися люди», — пояснюють вчені.

За нинішньої швидкості відкладення озеру знадобиться 30 000 років, щоб заповнитися. Через свою унікальну будову воно має потенціал створити земний архів, який залишиться цілим до далекого майбутнього.

Читати більше новин в Telegram
Як виглядають щорічні нашарування озера Кроуфорд. Фото: Tim Patterson

Природний літопис вже зафіксував дві абсолютно різні епохи. Спочатку біля його вод жили корінні народи у 13-15 століттях. А вже із середини 19 території заселили колоніальні громади поселенців. На початку 1950 років відбулися перші випробування водневої бомби й кількість радіоактивних речовин на дні різко зросла — це знаменує перехід до епохи антропоцену.

«Наявність плутонію дає чіткий індикатор того, коли людство стало настільки домінантною силою, що могло залишити унікальний глобальний відбиток на нашій планеті. У природі плутоній присутній лише в незначних кількостях, а після людської діяльності відбувся сплеск його кількості у всіх водоймах світу. Потім ми бачимо зниження рівня цього радіонукліду з середини 1960-х років, коли Договір про заборону ядерних випробувань набув чинності», — каже вчений з кафедри радіохімії навколишнього середовища Саутгемптонського університету Ендрю Канді.

Антропоцен: що це

Антропоцен — неофіційна назва, яку деякі вчені дають поточній геологічній епосі. Вона позначена моментом, коли діяльність людини почала справляти значний вплив на геологію та екосистеми Землі. Через довгий час після того, як наші будівлі зруйнуються, а дороги покриються дикою природою, залишатимуться геологічні особливості, радіоактивні ізотопи та хімічні концентрації, які слугують маркером існування людства.

Офіційно сьогодні ми живемо в епоху голоцену, яка триває з останнього льодовикового періоду. Проте через сучасну кліматичну кризу, масове вимирання та широке забруднення деякі геологи вважають, що людство вступило в абсолютно новий час, який заслуговує на зовсім іншу назву. Цю ідею вперше висловив хімік атмосфери та лауреат Нобелівської премії Пол Крутцен у 2000 році.

У 2016 році офіційна експертна група геологів рекомендувала починати нову епоху з 1952 року, коли промислова революція взяла верх: тоді почалися випробування ядерних бомб і планета стала активніше забруднюватись пластиком, сажею та бетоном. Але критики пропозиції стверджують, що вплив людської діяльності може бути недостатньо значним у контексті довгого часу. Раніше Заборона розповідала про таємницю Кривавого водоспаду в Антарктиді: в ньому живуть незвичайні мікроорганізми.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій