'
Читаєте зараз
В Нагірному Карабасі відновилися бої. Чи є це ще однією війною?

В Нагірному Карабасі відновилися бої. Чи є це ще однією війною?

Markiian Oliiarnyk
Шоломи
  • 24 березня 2022 року армія Азербайджану перетнула лінію розмежування у Нагірному Карабасі і зайшла у населений пункт Фаррух.
  • Вірменія і Росія звинуватили Азербайджан в ескалації, а той відповів, що це Вірменія не виконала свої зобов’язання за договором.
  • В Баку пояснили росіянам, що немає ніякого Нагірного Карабаху, а є лише суверенні території Азербайджану.

Армія Азербайджану ввійшла на територію Нагірного Карабаху і зайняла один з населених пунктів, який перебував у зоні відповідальності російського миротворчого контингенту. Вірменія назвала це актом агресії та вторгненням, а Азербайджан — уточненням позицій на суверенній азербайджанській землі.

Заборона розповідає про загострення між Азербайджаном та вірменсько-російським табором у Нагірному Карабасі у березні 2022 року.


Азербайджан зайшов у Нагірний Карабах

24 березня вірменські ЗМІ повідомили, що збройні сили Азербайджану порушили лінію розмежування і пішли у наступ на Нагірний Карабах. З околичних населених пунктів Парух (Фаррух) та Храморт була проведена евакуація жінок та дітей.

За даними представників невизнаної республіки, азербайджанці обстріляли позиції незаконних вірменських збройних формувань з різних типів зброї, зокрема з ударних безпілотників. Повідомляється, що внаслідок атаки загинуло щонайменше троє бойовиків «НКР», 14 отримали поранення.

Зрештою азербайджанські військові зайняли село Фарух, а 25 березня самопроголошений президент «НКР» Араїк Арутюнян оголосив про посилення режиму воєнного стану в регіоні, що передбачає обмеження прав і свобод мешканців регіону, зокрема на проведення зібрань, страйків та інших заходів.  

Читати більше новин в Telegram

У міністерстві закордонних справ Вірменії одразу ж звинуватили Азербайджан у порушенні мирного договору та назвали ситуацію ‘вторгненням’. Вірменська влада звернулася по допомогу до миротворців з РФ, що дислоковані у регіоні за згодою сторін конфлікту, аби вони вжили заходів, щоб азербайджанські війська повернулися на вихідні позиції.

У Міністерстві оборони Азербайджану заявили, що повідомлення вірменських джерел про загострення ситуації в регіоні не відповідає дійсності.

«На пунктах ведеться уточнення позицій і місць дислокації, жодних зіткнень чи інцидентів не відбувалося. Вірменські джерела навмисно викривляють і нагнітають ситуацію. Мета полягає в тому, щоб створити атмосферу паніки, ввести громадськість в оману і направити їх у неправильному напрямку», — йдеться у повідомленні.  

Ескалація конфлікту в Нагірному Карабасі: заяви Росії та Азербайджану

26 березня Міністерство оборони Росії звинуватило Азербайджан у порушенні положень тристороннього договору між лідерами Росії, Азербайджану і Вірменії. У відомстві заявили, що збройні сили Азербайджану з 24 на 25 березня нібито увійшли в операційну зону відповідальності російського миротворчого контингенту на території Нагірного Карабаху і атакували незаконні формування невизнаної республіки.

«Завдано чотири удари безпілотним літальним апаратом типу Bayraktar TB-2 по підрозділах збройних формувань Нагірного Карабаху в районі населеного пункту Фурух [правильна назва — Фаррух]», — йдеться у повідомленні.

У міністерстві оборони Азербайджану відповіли на заяву Росії і зазначили таке:

  • азербайджанські військові не порушили жоден з пунктів тристоронніх домовленостей, а здійснили дії з уточнення позицій на законній території Азербайджану;
  • досі не був виконаний повний вивід залишків вірменської армії та незаконних вірменських формувань з території Азербайджану згідно з пунктом 4 чинної угоди, а отже положення порушує Вірменія, а не Азербайджан;
  • на території Азербайджану немає адміністративно-територіальної одиниці під назвою «Нагірний Карабах», тому використовувати її в офіційних заявах — некоректно;
  • заява Росії порушує двосторонні домовленості про співпрацю між країнами, підписані 22 лютого 2022 року;
  • Росія має забезпечити повне виведення залишків вірменських військ та незаконних збройних формувань з офіційно визнаних територій Азербайджану.

27 березня міністерство оборони РФ заявило, що після переговорів Азербайджан вивів свої підрозділи з населеного пункту Фаррух. «Зафіксовано два випадки порушення режиму припинення вогню з боку збройних сил Азербайджану у Нагірному Карабасі, четверо отримали поранення», — йдеться у повідомленні.

Утім в Баку цю інформацію спростували й знову нагадали росіянам, що Нагірного Карабаху не існує як територіальної одиниці та заявили, що використання неправильних назв свідчить про неповагу до територіальної цілісності Азербайджанської Республіки.

Ядерний удар по Азербайджану

Депутат Державної Думи РФ від партії «Справедливая Россия — За правду» Михайло Делягін в ефірі пропагандистів 28 березня відкрито закликав до агресивної війни проти Азербайджану з використанням тактичної ядерної зброї.

Після ефіру в своєму Telegram-каналі він створив голосування для підписників щодо можливої ​​військової агресії проти Баку на тлі дій у Нагірному Карабаху.

31% опитаних підтримали тактичний ядерний удар по Азербайджану, 56% назвали такий вид агресії неприпустимим, а ще 13% висловилися за варіант, що «через критичний вплив азербайджанської мафії на владу РФ використання ядерної зброї буде неможливим».

Генпрокуратура Азербайджану відреагувала на заяви Делягіна та порушила кримінальну справу проти депутата Держдуми РФ за заклики до знищення енергетичної інфраструктури Баку. Його звинувачують одразу за чотирма статтями кримінального кодексу: 101.2 (Заклик до агресивної війни), 214.2.3. (Тероризм — загроза застосування озброєння), 283.2.1 та 283.2.2 (Національна, соціальна та релігійна ненависть).

Делягіна визнано підозрюваним, заочно заарештовано і оголошено в міжнародний розшук по лінії Інтерполу для подальшої екстрадиції до Азербайджану.

Раніше Заборона розповідала про те, як змінився Нагірний Карабах через рік після другої карабаської війни у вересні-листопаді 2020 року, яка стала однією з найбільш кровопролитних у регіоні у XXI столітті.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій