'
Читаєте зараз
В Новоросійську вдарили по десантному кораблю: як це могло статися

В Новоросійську вдарили по десантному кораблю: як це могло статися

Ilona Kivva
Автор:
  • Військово-морська база РФ у Чорному морі зазнала атаки у ніч на 4 серпня.
  • Міноборони РФ заявляє, що жоден корабель не було уражено, але на відео чітко видно, що крен дав «Оленегорский горняк». У 2007 році його назвали найкращим десантним кораблем Північного флоту РФ.
  • В Міноборони України ситуацію не коментують, але є інформація, що це була спецоперація СБУ. 

Удари по базі на території Росії нанесли принаймні два морські безпілотники, кожен з яких перевозив по понад 400 кілограмів тротилу. Враховуючи географію та театр бойових дій, спецоперація дуже інтригуюча.

Заборона розповідає про атаку на угруповання кораблів в Новоросійську.

«Оленегорский горняк» і «Суворовец»: операція СБУ 4 серпня

Військово-морська база Новоросійська зазнала атаки вночі 4 серпня 2023 року. Її було здійснено за допомогою двох морських безпілотних катерів, повідомило Міністерство оборони країни-агресорки.

Мапа чорноморської та азовської зони. Червоним виділена територія, де ведуться бойові дії. Дані: Інститут вивчення війни (ISW)

«Під час відбиття атаки безекіпажні катери були візуально виявлені та знищені вогнем зі штатного озброєння російських кораблів. Вони здійснюють охорону зовнішнього рейду військово-морської бази», — йдеться у заяві.

За словами очевидців, удари наносилися по мису Мисхако і біля нього. Місцеві бачили вибухи, дим та палаючі об’єкти. Охорону, судячи із допису міського голови Новоросійська Андрєя Кравченко, здійснювали принаймні два кораблі: «Оленегорский горняк» та «Суворовец».

Читати більше новин в Telegram

Однак на опублікованих у мережі фото та відео чітко видно, що принаймні одне з двох суден зазнало пошкоджень, а саме — десантний корабель «Оленегорский горняк». Він дав крен, ймовірно, через затоплення одного з відсіків.

Як пережив атаку протидиверсійний катер П-349 «Суворовец», поки що невідомо. Враховувати, що дронам-камікадзе вдалося підбити цілий ВДК, то не виключено, що Суворовець взагалі міг піти на дно, кажуть експерти з Defense Express.

Міноборони РФ звинуватило в атаці Збройні сили України. Офіційно українська сторона поки не підтвердила причетність, але джерела кількох ЗМІ у СБУ заявили, що це була операція українських спецслужбовців.

«Спецоперацію проводили разом з ВМС. За результатами атаки ‘Оленегорский горняк’ отримав серйозну пробоїну і наразі не може виконувати свої бойові завдання. Тож усі заяви росіян про відбиту атаку — фейк. На борту судна перебувало близько 100 осіб екіпажу», — розповіли службовці.

Якими саме БпЛА було уражено судна — теж невідомо. Експерти з озброєння припустили, що це міг бути український катер-камікадзе Magura V5. Його представили наприкінці липня на оборонній виставці IDEF 2023 у Туреччині, але було зазначено, що ЗСУ вже використовують техніку. 

Бойова частина БпЛА становить 320 кілограмів. Однак при атаці у Новоросійську, за словами спецслужбовців, було використано по 450 кг тротилу на кожному дроні (скільки їх було, не уточнили). Зазначимо, що більшість характеристик Magura V5 тримаються у секреті, тому чи досяжна межа у понад 400 кг, невідомо.

Кораблі класу Ropucha: короткі характеристики

«Оленегорский горняк» належить до класу Ropucha, або проєкт 775. Він об’єднує десантні кораблі, які призначені для роботи в поєднанні з іншими бойовими елементами у форматі «бій з корабля на берег». Усі кораблі цього типу побудовані на верфі Stocznia Polnocna у польському Гданську ще під час холодної війни, пише Military Factory.

Судна мають невелику осадку, щоб краще проходити вбрід до берегової лінії та звільнити свій бойовий вантаж. Довжина корабля складає близько 112 м, а ширина — 15 метрів. Максимальна швидкість — 33.3 км/год. (18 вузлів), а радіус дії досягає 11 297 кілометрів.

Цікаво! У 2007 році один із кораблів цього класу, а саме «Оленегорский горняк», назвали найкращим десантним кораблем Північного флоту РФ. Його перевели у Чорне море у лютому-2022 нібито для навчань, а вже у липні-2022 поставили типу на ремонт у Севастополі.

У якості озброєння встановлено два двоствольні автоматичні гармати АК-257 57-мм калібру, а також 76-мм баштова гармата. Також судна оснащені двома пусковими ракетної системи залпового вогню 122-мм ракетами серії Град-М А-215 (придушення ворога на місцевості) і чотирма пусковими ПЗРК «Стрела-2» (захист від атак з повітря). 

Великий десантний корабель «Оленегорский горняк». Фото: Defense Express

Кораблі можуть перевозити: 

  • до 10 основних бойових танків (ОБТ);
  • 12 колісних бронетранспортерів/бойових машин піхоти;
  • змішаний вантаж з танків, самохідних гармат, БТР, БМП та логістичних транспортних засобів;
  • до 313 піхотинців.

Загалом може перевозити до 500 т корисного вантажу у вигляді припасів для створення плацдармів або постачання/підкріплення для військ. 

Раніше Заборона розповідала про розробку турецьких компаній METEKSAN і ARES Shipyard. Вони створили морський дрон, який підходить як для розвідки, так і для потужних атак на ворожі кораблі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій