Читаєте зараз
В Росії масово вербують бойовиків у ПВК «Редут»: що про неї відомо (це не як «Вагнер»)

В Росії масово вербують бойовиків у ПВК «Редут»: що про неї відомо (це не як «Вагнер»)

Ilona Kivva
Автор:
  • Збройне формування з 2022 року брало участь в бойових діях в Україні, зокрема, на Київщині та Харківщині. Контролюється та фінансується російським ГРУ.
  • Серед бойовиків ПВК багато колишніх вагнерівців, а також тих, хто вже воював в Україні або Сирії.
  • У 2023 році в угрупування почали активно вербувати ув’язнених з тюрем і колоній.

«Вагнер», на відміну від «Редута», ймовірно, має більшу свободу дій. Підтвердженням цьому можуть бути схеми залучення в’язнів. Так, вагнерівці певний час мали монополію на набір ув’язнених і робили це безпосередньо із колоній. А от друга ПВК лише відбирає бойовиків серед тих, кого вже завербувало Міністерство оборони Росії.

Заборона розповідає про збройне формування Редут.  


Редутівці: кого набирає ПВК

Приватна військова компанія «Редут» — це збройне формування, яке контролюється та фінансується Головним розвідувальним управлінням Генерального штабу Росії (ГРУ РФ), з’ясували журналісти «Схем» і «Системи». 

ПВК з 2022 року брало участь в бойових діях в Україні, зокрема, на Київщині та Харківщині. Розслідувачі ідентифікували близько сотні командирів і бійців. Серед них:

  • ув’язнені з російських колоній;
  • бойовики, що брали участь в бойових діях в Україні з 2014 року (більше третини);
  • колишні вагнерівці (кожен шостий з ідентифікованих);
  • бойовики, що воювали на боці режиму Башара Асада у Сирії (кожен десятий);
  • боржники із загальною сумою боргу понад $200 000 (щонайменше 30).
Підрозділи, що входять до «Редута», у складі різних формувань РФ (виділені червоним). Інфографіка: «Схеми»

Читати більше новин в Telegram

Ось інформація по кількох бойових командирів «Редута»:

  • Давор Савічич — сербський військовий із позивним Вовк, очолював батальйон «Чібіс», що заходив на Київщину. У минулому розшукуваний Інтерполом. З 2014 року воював на Донбасі та в Сирії, зокрема, у складі групи «Вагнер» (командував взводом сербів);
  • Олексій Верещагін — командир однієї з рот, що намагалися захопити Київщину. У березні-2022 вигнав із власного будинку мешканців села Качали і, за їхніми свідченнями, організував там пункт дислокації. Раніше був президентом київського байкерського клубу «Нічні вовки», а після 2014 року увійшов до складу незаконних збройних формувань, підтримуваних Росією на Донбасі;
  • командир однієї з рот Олексій Макаревич — також брав участь у штурмі Київської області. В 2014-2015 роках воював на Донбасі. У 2018-2019 у складі групи «Вагнер» брав участь у придушенні демократичних протестів у Судані. Нині загиблий;
Давор Савічич, Олексій Верещагін та Олексій Макаревич. Фото: «Схеми»

  • Олексій Македонський із позивним Білий — командував взводом на Київщині, а згодом ротою на Харківщині. Йому підпорядковувалися четверо військових — Руслан Колєсніков (Булат), Михайло Іванов (Покров), Валентин Бич (Рашид) та Максим Вольвак (Ескадра), які були засуджені в Україні за катування жителів Харківської області.

Редут та Вагнер: в чому різниця

«Редут» в Росії активно позиціонують як добровольче формування, але фактично це прихована система рекрутингу найманців для російської розвідки. 

На відміну від цього ПВК, «Вагнер», ймовірно, мав більшу свободу дій. 

Підтвердженням можуть бути навіть схеми вербовки ув’язнених у колоніях і тюрмах (активно почалися редутівцями у 2023 році). В’язнів набирають у  різних регіонах: Мордовії, Тулі, Єкатеринбурзі, Владивостоці, Бєлгороді, Пермському краї, Республіці Башкортостан, Свердловській та Саратовській областях. 

«До заборони згори ‘Вагнер’ мав монополію на набір ув’язнених і чіплявся за неї, бо отримував на це додатковий бюджет. А от для ‘Редута’ вербування може виявитися скоріше додатковим навантаженням, аніж благом. На відміну від пригожинських, вони не знають тюремної ієрархії, не знають, як поводитися і як спілкуватися з ув’язненими. Також представники ‘Редута’ мають більш ‘вузьке горло’ — у вагнерівців була можливість набирати із зон безпосередньо, а зараз доступ у колонії є тільки у людей з Міноборони РФ», — каже засновниця фонду допомоги засудженим «Русь сидящая» Ольга Романова.

Угода, яку засуджені підписують з Міноборони РФ. Фото: Схеми

Вербування для «Редута» відбувається за такою схемою:

  • представники Міноборони РФ приїжджають у колонії та пропонують засудженим укласти угоду строком до півтора року;
  • ув’язненим обіцяють амністію через шість місяців служби, але за згодою, що після цього вони мають підписати річний контракт;
  • в після того, як засуджені потрапляють до тренувального табору чи на передову, командири ПВК забирають якусь частину новобранців собі;
  • у деяких випадках ув’язненим, які підписали угоду з військовим відомством, доводиться перепідписувати контракт вже з ПВК;
  • «Редут», як правило, розподіляє їх в окрему в одному з п’яти загонів: Ветерани, Рись, Тигр, Вовки, Північ.

«Багато ув’язнених скаржаться, що вони завербовані Міністерством оборони, а зараз фактично служать у ПВК. І їм це не подобається, вони швидше готові довіритися держав. Пригожин був для них зрозумілою, а ‘Редут’ — що це? Приблизно так вони міркують», — пояснила Романова.

Раніше Заборона розповідала про розслідування журналістів щодо ланцюгів поставок деталей для російської зброї. Для закупівель використовуються підставні фірми і головна компанія-прокладка.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій