'
Читаєте зараз
В Україні посилили контроль за антибіотиками. Як їх можна отримати

В Україні посилили контроль за антибіотиками. Як їх можна отримати

Iryna Troian
Автор:
Антибіотики
  • З 1 січня 2022 року українські лікарні мають вести облік антимікробних препаратів. 
  • Загалом обліковуванню підлягає 29 лікарських засобів.
  • Вже з квітня в Україні продаватимуть антибіотики за електронними рецептами.

Від січня 2022 року в Україні почали вести облік споживання антибіотиків. Це дозволить оцінити, чи дійсно варто призначати людям стільки препаратів, які з квітня продаватимуть за електронним рецептом.

Заборона розповідає про посилення контролю в Україні за призначенням антибіотиків та про те, чому важливо регулювати ці препарати.


У 2022 році українські лікарні мають вести облік антибіотиків

З 1 січня 2022 року заклади охорони здоров’я України, які надають стаціонарну медичну допомогу [лікарні, поліклініки], мають обліковувати загальне використання антимікробних препаратів — всього 29 лікарських засобів, повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я України. 

«Це дасть змогу побачити, скільки антибіотиків (і яких саме) призначають лікарі пацієнтам в стаціонарних відділеннях, і оцінити виправданість таких призначень, забезпечити контроль за внутрішньолікарняними інфекціями та зменшити термін перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні», — йдеться у повідомленні.

За даними МОЗ, крім обліку, з початку квітня 2022 року також запланований старт виписування та продажу зареєстрованих в Україні антибактеріальних лікарських засобів за електронними рецептами. Станом на січень триває поетапна підготовка до їхнього впровадження.

Читати більше новин в Telegram

Для отримання антибіотиків пацієнту буде потрібно: 

  • звернутися до свого лікаря;
  • отримати рецепт в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ); 
  • лікар також має надати пацієнту номер рецепта й інформацію про лікарський засіб;
  • після цього пацієнту потрібно звернутися до аптеки, підключеної до ЕСОЗ, та повідомити номер рецепта; 
  • лише після отримання номера, фармацевт зможе продати ліки.

Регулювання використання антибіотиків: для чого потрібно

Неправильне та надлишкове вживання протимікробних препаратів, зокрема й антибіотиків, може призвести до розвитку широкої резистентності, яка знижує їхню ефективність.

«Вона виникає, коли бактерії, віруси, грибки чи паразити з часом змінюються і стають нечутливими до деяких ліків. Згодом це ускладнює чи унеможливлює протидію інфекціям», — пояснюють в МОЗ.

Саме проблему резистентності Всесвітня організація охорони здоров’я віднесла до топ-10 глобальних загроз здоров’ю людства. За висновками ВООЗ, антибіотики стають все більше неефективними, бо стійкість до ліків розповсюджується по всьому світу, що призводить до важчих для лікування інфекцій і навіть смертей.

В Україні у 2020 році загальний обсяг усіх продажів і закупівель антимікробних препаратів перевищив 6.4 млрд гривень. Це на 40% більше ніж у 2018 році. Зокрема, в українських аптеках об’єми продажів антибіотиків зросли з 3.26 млрд у 2018 році до 4.36 мільярдів гривень у 2020 році.

Раніше Заборона розповідала про те, як в Україні отримати ревакцинацію всім повнолітнім громадянам, та  про те, як оформити COVID-сертифікат після бустерної дози.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій