'

В Україні змінять принцип нарахування доплат військовим: хто і які отримує

Ilona Kivva
Автор:
  • Грошові виплати військовим складаються з двох частин: щомісячна ставка (стабільна) плюс додаткова винагорода (30 000, 50 000 або 100 000 грн).
  • Також допомогу можна отримати при підписанні контракту зі Збройними силами України. Вона виплачується одноразово.
  • Верховна Рада 28 червня 2023 року ухвалила відповідний законопроєкт.

Акт фактично знівелює інший ухвалений документ, який передбачав повернення тиловикам 30 000 гривень. Водночас з’являться нові доплати: для курсантів, строковиків, інструкторів та поранених захисників.

Заборона розповідає про грошові винагороди для захисників та захисниць.


30 000, 50 000 та 100 000 грн для ЗСУ: як виплачують

Грошові виплати, які отримують військові, складаються з двох частин:

  • щомісячне грошове забезпечення, яке військові отримують відповідно до своєї посади, звання, вислуги років, тобто по суті це зарплата;
  • додаткова грошова винагорода, яка встановлена указом президента на період воєнного стану — це доплати у розмірі 30 000, 50 000 та 100 000 гривень.

«Виплата додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн на місяць збережена військовослужбовцям ЗСУ, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території. Теж саме стосується сімей полонених та зниклих безвісти — виплати винагороди для них збережені», — пояснив начальник відділу грошового забезпечення та заробітної плати полковник Олег Рогаль.

50 000 гривень виплачуються тим військовослужбовцям, які виконують бойові завдання у складі органу військового управління або штабу (у тому числі поза районами ведення бойових дій). Як зазначає представник Гельсінської спілки з прав людини Роман Лихачов, фактично це ті, хто здійснює оперативне управління підрозділами. Перелік визначається головнокомандувачем ЗСУ чи начальником Генштабу.

Читати більше новин в Telegram

Винагорода у розмірі 30 000 грн виплачується військовослужбовцям, які виконують бойові завдання за бойовими наказами. Нарахування відбувається в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових завдань: 

  • військові, які здійснюють протиповітряне прикриття та наземну оборону критичних об’єктів;
  • здійснюють забезпечення Сил оборони згідно з бойовими або логістичними розпорядженнями;
  • несуть бойове чергування (на блокпостах).

Важливо! Винагорода не виплачується в інших випадках: якщо військовослужбовці перебувають поза межами районів ведення бойових дій у підрозділах, які не включені у склад діючих угруповань, резерву головнокомандувача ЗСУ чи розгорнутих пунктів управління Генштабу.

Одноразова допомога за контракт із ЗСУ: суми

Також гроші можна отримати при підписанні контракту зі Збройними силами України. Вона виплачується одразу, але тільки одноразово, кажуть у Міністерстві оборони.

Суми такі:

  • 21 472 грн — для рядового складу;
  • 24 156 грн — для сержантського та старшинського складу;
  • 26 840 грн — для офіцерського складу.
Умови служби за контрактом у 2023 році. Інфографіка: Донецька міська рада

Для отримання необхідно, аби у договорі були прописані такі умови:

  • військові рядового, сержантського і старшинського складу — приймаються на посади щонайменше на 3 роки;
  • офіцерського — рік і більше;
  • сержанти, офіцери і старшини після військових вишів — на 5 років і більше.

Щоб отримати таку допомогу, потрібно написати рапорт на ім’я командира.

Важливо! Іноді грошова допомога не передбачена: коли військовий під час служби за контрактом укладає ще один, наприклад, щоб перейти з посади рядового складу на посаду сержантського, зі старшинського на офіцерський.

Доплати військовим у розпорядженні: законопроєкт у Раді

Верховна Рада 28 червня 2023 року ухвалила законопроєкт №9342 щодо внесення змін у порядок нарахування виплат захисникам та захисницям.

Документ передбачає нові додаткові винагороди для:

  • строковиків — 6 000 грн/місяць;
  • військовослужбовців, які отримали травму під час ведення бойових дій, та які зараховані у розпорядження під час тимчасової непридатності до військової служби — 20 100/місяць впродовж двох місяців;
  • курсантам вищих військових навчальних закладів, а також ВНЗ, які мають у своєму складі військові інститути/факультети/кафедри — 2 350 грн/місяць;
  • інструкторам — планували виплачувати 20 000 грн, але до другого читання запропонували від 15 000 до 30 000 гривень.

30 000 для тиловиків: що з виплатою

Український уряд ще 28 лютого 2022 року ухвалив постанову, яка передбачала додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн військовим-тиловикам ЗСУ, СБУ, розвідки, НГУ та ДПСУ. Однак з 1 лютого 2023 року порядок виплат було змінено. 

Згідно з оновленими правилами, які діють і станом на кінець червня 2023 року, виплати залежать від районів перебування воїнів, складності та специфіки виконання ними бойових чи спеціальних завдань. Простіше кажучи, грошову винагороду залишили тільки тим бійцям у тилу, які стоять на блокпостах, охороняють критичні об’єкти переганяють техніку — виконують спеціальні завдання.

Таке рішення викликало суспільний резонанс, тож у Верховній Раді у січні-2023 зареєстрували законопроєкт про повернення старого порядку нарахування, тобто всі тиловикам без додаткових умов. Гроші планували знайти шляхом урізання заробітних плат держслужбовцям.

Народні депутати підтримали акт 10 квітня 2023 року — «за» проголосували 277 парламентарів. На підпис президенту станом на 27 червня його так і не передали.

Голосування за повернення 30 000 грн тиловикам, 10 квітня 2023 року. Фото: Олексій Гончаренко/Telegram

«Це могло стати непосильним тягарем для держбюджету. На поновлення виплат потрібно близько 170 млрд гривень. Без суттєвого підвищення податків покрити ці витрати не вийде», — розповів Forbes міністр фінансів Сергій Марченко. 

Щоб нівелювати ухвалений акт, народні депутати напрацювали інший законопроєкт (судячи з положень, які наводить видання, йдеться саме про акт № 9342). Річ у тім, що у нього вказано і про 100 000 та 30 000 грн для захисників, але фактично там закріплені тільки чинні правила — доплати за виконання бойових завдань. Тож фактично з нового у документі — тільки зміни для курсантів та строковиків.

Раніше Заборона розповідала про зарплати, які мають отримувати українські піхотинці у 2023 році. Мінімальне основне забезпечення складає 20 130 гривень.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій