'
Читаєте зараз
Ваші додатки знають, де ви були минулої ночі. І вони не тримають це в секреті

Ваші додатки знають, де ви були минулої ночі. І вони не тримають це в секреті

Samuil Proskuryakov

Десятки компаній продають, використовують або аналізують дані про місцезнаходження користувачів смартфонів. Вони кажуть, що це анонімно, але дані, отримані та проаналізовані газетою The New York Times показують, наскільки це особиста інформація.

Паноптикон

46-річна вчителька математики Ліза Магріні, як і багато інших користувачів гаджетів знала, що додатки можуть відстежувати місцеперебування юзера.

Додаток на смартфоні жінки збирав інформацію про її повсякденні маршрути, яка потім використовувалась у комерційних цілях без відома пані Магріні. Її місцеперебування було записане понад 800 разів. Окрім місця роботи, прогулянок зі собакою та візитів до будинку колишнього бойфренда, відвідування кабінету лікаря також фіксується. Дані настільки специфічні, що NYT може визначити скільки тривав прийом.

«Думка про те, що люди можуть дізнатися про ті ваші інтимні подробиці, про які ви не хочете, щоб хтось дізнався, дуже тривожна», – сказала пані Магріні, яка дозволила NYT переглянути дані про своє місцеперебування.

Читати більше новин в Telegram

Після того, як Еліза Лі, медсестра в Манхеттені, побачила, що її пристрій було відстежено в межах операційної у лікарні, де вона працює, жінка висловила занепокоєння щодо свого особистого життя і особистого життя своїх пацієнтів.

«Це дуже страшно», – сказала пані Лі, яка також дозволила NYT вивчити історію місцеперебувань у перевіреному наборі даних. «Таке відчуття, що хтось стежить за мною особисто».

Індустрія мобільного розташування починалася як спосіб налаштування додатків і цільової реклами для довколишніх підприємств, але перетворилася на машину для збору і аналізу даних.

«Інформація про місцеперебування може розкрити деякі з найбільш інтимних деталей життя людини – чи відвідували ви психіатра, чи відвідували ви ту чи іншу людину», – зазначив сенатор Рон Вайден, демократ з Орегона, який запропонував законопроекти з обмеження збору і продажу таких даних, які значною мірою не регулюються у Сполучених Штатах.

Минулого року на веб-семінарі Еліна Грінштейн, керівник компанії GroundTruth, визначила шлях гіпотетичного споживача від будинку до роботи, щоб показати потенційним клієнтам, як відстеження може допомогти у визначенні того, чому віддає перевагу пересічний юзер смартфону. Наприклад, хтось може шукати в інтернеті корисні рецепти, але GroundTruth бачить, що людина часто їсть у ресторанах швидкого харчування.

«Ми прагнемо зрозуміти, хто ця людина зважаючи на те, де вона була і куди йде, аби вплинути на те, що вона збирається робити далі», – пояснила Грінштейн.

Вони знають, де ви були минулої ночі

За даними The Times, не менше 75 компаній отримують анонімні точні дані про місцеперебування з додатків, користувачі яких дозволяють службам визначення геопозиціонування отримувати місцеві новини, інформацію про погоду та інші дані. Деякі з цих компаній стверджують, що відстежують до 200 мільйонів мобільних пристроїв у Сполучених Штатах. База даних, перевірена NYT – зразок інформації, зібраної у 2017 році та зберігається в одній компанії, – показує подробиці подорожей людей із точністю до кількох метрів, а в деяких випадках інформація про місцеперебування оновлюється понад 14 тисяч разів на день.

Ці компанії продають, використовують або аналізують дані для обслуговування рекламодавців, роздрібних магазинів і навіть гедж-фондів, які шукають інформацію про поведінку споживачів.

Це «гарячий ринок», адже обсяг продажів реклами, орієнтованої на місце розташування, в цьому році оцінюється в 21 мільярдів доларів. Соціальна мережа Foursquare була перероблена у сервіс із функцією геопозиціонування, доступний користувачам не тільки із пристроями, що обладнані GPS-навігацією, але й просто для роботи із будь-яким мобільним телефоном, де місцеперебування визначається за допомогою сервісу Location-based service. Серед відомих інвесторів у локаційні стартапи – один із найбільших у світі інвестиційних банків Goldman Sachs та співзасновник PayPal Пітер Тіль.

Останній, надихнувшись «Володарем перснів» Толкіна, заснував Palantir Technologies – компанію, яка займається аналізом Big Data («великі дані») і в такий спосіб допомагає запобігати терактам і шукати злочинців. Щоправда, як зазначає Bloomberg, із часом компанія перетворилася на глобальний інструмент стеження за простими американцями: у базі Palantir є відомості про місце роботи, родичів і навіть сексуальних партнерів тих, хто занесений у програму як потенційний злочинець, – і переглянути ці дані може будь-хто, у кого є доступ в систему.

Компанії-розробники вищезазначених додатків кажуть, що їх цікавлять моделі, а не особистості споживачів. Вони зазначають, що інформація, яку збирають додатки, прив’язана не до імені або номеру телефону, а до унікального ідентифікатора. Але ті, хто має доступ до необроблених даних, включно зі співробітниками або клієнтами, можуть, як і раніше, ідентифікувати людину без її згоди. І стежити за нею.

Багато компаній, що займаються геопозиціонуванням кажуть, що коли користувачі смартфонів активують служби визначення місцеположення, їхні дані стають частиною «чесної гри». Але, як з’ясувала NYT, пояснення, які люди бачать, коли їм пропонують дати дозвіл, часто бувають неповними або вводять в оману. Додаток може повідомити користувачам, що надання доступу до їхеього розташування допоможе їм отримати інформацію про трафік, але не згадати, що дані будуть передані та продані. Таке розкриття часто ховається в туманній політиці конфіденційності.

Тюрми, школи, військова база і атомна електростанція – навіть місця злочину – з’явилися в наборі даних NYT. Одна людина, можливо, детектив, прибула на місце нічного вбивства в Манхеттені, а потім провела час у місцевій лікарні, неодноразово повертаючись до поліцейського відділку.

«Понад 1000 популярних додатків містять код спільного використання місцеперебування таких компаній, згідно з даними MightySignal за 2018 рік. Було встановлено, що в системі Android від Google є понад 1200 додатків із таким кодом, в порівнянні з понад 200 на Apple iOS», – зазначає NYT.

Додатки складають основу цієї нової економіки даних про місцеперебування.

Розробники додатків можуть заробляти гроші, безпосередньо продаючи свої дані або передаючи їх для реклами на основі розташування, яка вимагає більше. Компанії з даними про місце розташування платять від половини цента до двох центів на користувача в місяць, згідно з листами з пропозиціями для розробників додатків, розглянутим The Times.

Цільова реклама – найбільш поширене використання інформації.

Google та Facebook, які домінують на ринку мобільної реклами, також лідирують в рекламі на основі розташування. Обидві компанії збирають дані зі своїх власних додатків. Вони кажуть, що не продають її, а залишають для себе, щоб персоналізувати свої послуги, продавати цільову рекламу через Інтернет і відстежувати, чи призводить реклама до продажу в звичайних магазинах. Google, який також отримує точну інформацію про місцеперебування від додатків, що використовують його рекламні сервіси, заявив, що змінив ці дані, аби зробити їх менш точними.

Менші компанії конкурують за решту ринку, в тому числі шляхом продажу даних і аналізу фінансових установ. За даними дослідницької компанії Opimas, цей сегмент галузі невеликий, але росте, і очікується, що до 2020 року він досягне 250 мільйонів доларів на рік.

Apple і Google зацікавлені в тому, щоб розробники були задоволені, але обидві компанії зробили кроки по обмеженню збору даних про місцеперебування. В останній версії Android програми, які не використовуються, можуть збирати розташування «кілька разів на годину», а не безперервно.

Нагадаємо, в березні цього року Facebook опинився в центрі гучного скандалу після того, як газета The New York Times повідомила, що британській аналітичній компанії Cambridge Analytica вдалося зібрати особисті дані понад 50 млн користувачів соцмережі. Пізніше Facebook повідомив про витік даних майже 90 млн юзерів. Інформація була використана для розробки алгоритму аналізу політичних уподобань виборців. Як розповіли колишні співробітники вищезазначенної британської компанії, яку підозрюють у маніпулюванні громадською думкою під час виборів у США та референдуму щодо виходу Великої Британії з Європейського Союзу, створений алгоритм полегшував розсилку користувачам політичної реклами із метою вплинути на їхні голоси.

Читайте також: Чому інтернет шокуватиме і загрожуватиме світовій безпеці

Читайте також: Американські військові розсекретили об’єкти. Через фітнес-додаток

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій