Читаєте зараз
Вчаться на досвіді України: країна НАТО посилює ППО

Вчаться на досвіді України: країна НАТО посилює ППО

Ilona Kivva
Автор:
  • Основою протиповітряної оборони Литви, як і інших країн НАТО, є винищувачі.
  • У більшості країн оборонного блоку на озброєнні є ПЗРК RBS-70 — найперші у світі комплекси цього типу з лазерним наведенням.
  • Балтійська держава хоче мати можливість закрити своє небо та стати перевалковою базою для союзників.

Литва збільшила витрати на протиповітряну оборону та закупила найсучасніші ракети для переносних зенітно-ракетних комплексів, що має на озброєнні. На рішення вплинув досвід України, який показав, що при сучасних війнах захист неба є критично важливим.

Заборона розповідає про посилення протиповітряної оборони країни-членкині НАТО.


Литва активно інвестує у ППО: які системи купують

Міністерство оборони країни підписало контракт на €45 млн з однією з найбільших у світі профільних компаній з виробництва протиракетного озброєння SAAB Dynamics AB.

Ракети типу Bolide і MK-2 закупили для переносних зенітних ракетних комплексів RBS-70. Ці системи вже використовуються батальйонами ППО країни, тому боєприпаси мають забезпечити кращу готовність литовських збройних сил.

«Литва вчиться на уроках України та зосереджується на інвестиціях у протиповітряну оборону. Купує системи ПО, посилює спостереження та контроль за небом, а також над можливістю забезпечити швидко та ефективно прийняти союзників», — сказав міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Читати більше новин в Telegram
Війна в Україні показала, що протиповітряна оборона є критичною. Литва ще більше зміцнює свою протиповітряну оборону, підписавши угоду з Saab на ракети «Болід» і «МК-2» для зенітної ракетної системи ППО RBS-70

Зазначимо, що основою протиповітряної оборони Литви, як і інших країн НАТО, є винищувачі. Літаки різних країн Альянсу по черзі виконують функції контролю за повітрям у країнах Балтії з 2004 року. Зокрема, до кінця жовтня 2022 року цю функцію поклали на контингенти Італії, Німеччини та Угорщини. Раніше за це відповідали Бельгія, Іспанія і Франція. Збільшення кількості ПЗРК стане доповненням до діючої системи реагування.

Bolide і Mk 2: що за ракети

Боєприпаси були спеціально створені для переносних комплексів RBS-70 і по суті є двома модифікаціями найперших однойменних ракет для цієї зброї. Bolide — найновіша версія снарядів, пише Military Today.

Ракети мають циліндричну форму з подовженим звуженим носом і напірним соплом у формі човнового хвоста. Головною особливістю є бойова частина з кумулятивним зарядом, що нетипово для ПЗРК. Це означає, що ракета не здетонує, поки не відключиться два незалежних запобіжних механізми. Водночас снаряд оснащений фугасною боєголовкою подвійного призначення:

  • неконтактний підривник боєголовки детонує ракету, коли вона пролітає поблизу літака, засипаючи його осколками;
  • пряме попадання в носову частину призведе до того, що бризки з мідного гільзи заряду потраплять на фюзеляж. 

Завдяки такій конструкції ракети можна застосовувати і проти наземних цілей.

Mk.2 була представлена ​​в 2005 році і відрізняється від базової версії набагато довшим радіусом дії (до 4 кім) та потужнішою боєголовкою. Четверте і нинішнє покоління — це ракета Болід із значно покращеними характеристиками, смертоносністю та наведенням. Висота та дальність дії складають 7 кілометрів.

Самі комплекси RBS-70 є першими у світі ПЗРК з лазерним наведенням, призначені для захисту від ворожих літаків та гелікоптерів на малих висотах. Через невимогливість у експлуатації, мобільність та стійкість до електромагнітних перешкод комплекси перебувають на озброєнні більшості країн-членкинь НАТО.

Раніше Заборона розповідала про потужну міждержавну ППО, за розробку якої взялася Німеччина. Вона має захистити увесь Європейський Союз.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій