'
Читаєте зараз
Яка користь від Рамштайн: що конкретно дадуть для ППО України

Яка користь від Рамштайн: що конкретно дадуть для ППО України

Ilona Kivva
Автор:
  • Від 24 лютого 2022 року Україна вже отримала десятки систем ППО та РСЗВ, сотні гаубиць і БТР, а також тисячі ракетних комплексів.
  • Україна веде перемовини з Францією про поставку двох потужних систем, які можуть збивати крилаті та навіть балістичні ракети.
  • Рамштайн-6 був присвячений захисту українських неба та землі від ракет та дронів.

Збройні сили України отримають від країн-союзниць першу партію сучасних систем протиповітряної оборони NASAMS, а також потужні ракети до них. Також в Україну приїдуть зенітні ракетні комплекси MIM-23 Hawk, які здатні збивати ворожі дрони навіть на вкрай малих висотах. 

Заборона розповідає про зброю, яку вже отримала Україна від країн-союзниць, а також про особливості техніки, яку тільки чекають українські захисники.

Яку техніку країни-союзниці поставили ЗСУ

Від початку повномасштабного вторгнення Росії ЗСУ отримали велику кількість військової техніки та боєприпасів від держав-партнерок, більшість натівського зразка. У Міністерстві оборони України назвали види західної зброї, яка вже надійшла українським захисникам:

  • одна з чотирьох обіцяних Німеччиною систем ППО IRIS-T;

Зенітний ракетний комплекс IRIS-T. Фото: Diehl Defence

Це найсучасніша системи протиповітряної оборони: зенітний ракетний комплекс, призначений для запуску ракет середньої дальності. Можна використовувати як окрему повноцінну одиницю зброї або у складі масштабної ешелонної системи протиракетної оборони.

Читати більше новин в Telegram
  • кілька десятків реактивних систем залпового вогню трьох видів: M142 HIMARS, M270, Mars II;

Три види — це різні версії однієї і тієї ж РСЗВ. Mars II — німецька реактивна система залпового вогню, яка є ліцензованою копією американської M270 MLRS — першої версії HIMARS. 

Це вкрай точна техніка, тому вона особливо ефективна для знищення живої сили та техніки противника, артилерійських батарей, засобів ППО, командних пунктів та вузлів зв’язку.

  • сотні артилерійських систем калібру 155-мм (стандартний калібр НАТО): М777, FН70, PzH 2000, М109, Краб, Caesar, Zuzana; а також гаубиць 105-мм: M101, L119;

Подібні артсистеми призначені для контрбатарейної боротьби та вогневої підтримки. 

  • сотні БТР та БМП: M113, VAB, FV 103 Spartan;

М113 — наймасовіший броньований автомобіль у світі. Головною особливістю є повністю закритий корпус із алюмінієвого сплаву. А VAB — французький броньовик-амфібія. Він є одним з найрізноманітніших серед усіх сучасних французьких бойових машин.

  • сотні броньованих автомобілів: Bushmaster, Iveco, Mastiff, Husky, Ford, MRAP;

Для прикладу, австралійські Bushmaster здатні перевозити дев’ять бійців та мають набагато вищу, ніж у більшості БМП дальність ходу — до 800 кілометрів. Вони отримали багато схвальних відгуків від українських захисників, тому Міноборони України навіть зробило запит на додаткові партії.

  • сотні мінометів;
  • тисячі протитанкових ракетних комплексів, серед яких JAVELIN, NLAW, MILAN, TOW, BILL, HELLFIRE;
  • більше тисячі переносних зенітно-ракетних комплексів: Stinger, Piorun, Mistral, Martlet, Starstreak, Stormer;

Британські ПЗРК Starstreak запускають найшвидші у світі ракети класу «земля-повітря» малої дальності. Mistral здатні вражати ворожі кораблі, а для керування достатньо однієї людини, а Stormer вкрай ефективні для протидії загрозі ударних гелікоптерів і низьколітаючих літаків.

  • десятки радарів різних типів;
  • десятки бойових ударних дронів та розвідувальних безпілотників;
  • протирадарні ракети HARM;

Це надзвукова тактична ракета класу «повітря-земля», призначена для пошуку та знищення систем ППО, оснащених наземними радіолокаційними станціями. Вона здатна летіти на 150 км і на швидкості в 2 Махи вражати ворожі цілі.

  • протикорабельні системи Harpoon;

Це дозвукова фугасна загоризонтна протикорабельна крилата ракета, яка відстежує свою ціль за допомогою активного радара і вибухає при контакті. Важливою особливістю цих ракет є їхня універсальність: їх можна запускати і з літаків, і з наземних берегових комплексів, і з кораблів, і навіть з підводних човнів.

  • тисячі одиниць різних типів стрілецької зброї.

Яку зброю пообіцяли держави-партнери Україні на Рамштайн-6

Міністр оборони України Олексій Резніков розкрив деталі щодо техніки, яка має найближчим часом надійти в Україну. Так, ЗСУ отримають додаткові реактивні системи залпового вогню. Він не уточнив, які саме системи надійдуть та у якій кількості, але натякнув, що це буде новий вид техніки, який ще не поставляли Україні.

Вже відправлено перші американські системи протиповітряної оборони NASAMS, які охороняють Білий дім.

Крім того, від Іспанії та США приїдуть зенітні ракетні комплекси MIM-23 Hawk. Це буде перша поставка цієї техніки для ЗСУ. Вона призначена для протидії ворожим ракетам та безпілотним літальним апаратам на низьких і середніх висотах.

Велика Британія та Нідерланди оголосили про передачу додаткових ракет для систем ППО. Зокрема, Сполучене Королівство відправить снаряди AMRAAM — одні з найсучасніших у світі ракет класу «повітря-повітря», які підходять для запуску з ЗРК NASAMS. Одна така ракета може пошкодити практично будь-який винищувач чи великий транспортний літак.

SAMP-T і CROTALE: що за зброя

Україна також веде перемовини з Францією про поставку двох потужних систем ППО.

SAMP-T — зенітно-ракетний комплекс, що був розроблений спільно розроблений Францією та Італією і надійшов на озброєння у 2011 році, пише Military Today.

Основна роль ЗРК полягає в захисті розгорнутих військ і життєво важливих основних засобів. Для прикладу, французькі ВПС використовують ці системи для захисту авіабаз. 

SAMP-T можуть вражати літаки противника, а також різні ракети, включаючи крилаті, які активно використовує в Україні РФ, та навіть тактичні балістичні ракети.

Так, система може вражати літаки на відстані до 120 км, а дальність ураження балістичних і протирадіаційних ракет становить 15 км.

У ППО використовуються в основному двоступеневі ракети Aster 30. 

Вони працюють так:

  • прискорювач направляє ракету в напрямку цілі;
  • через кілька секунд після пуску він відділяється.

Завдяки такій системі ракета може розвивати швидкість 5512 км/год за 2.5 секунди. Крім того, ця ракета має високу маневреність та оснащена системою автоматичного донаведення у польоті.

В 70% тестових стрільб їй вдалося протаранити ціль. Хоча прямі влучення не обов’язкові для ураження, оскільки ця ракета також має невелику вибухову боєголовку.

Одна система одночасно несе о чотирьох Aster 30. ЗРК може працювати в автономному режимі, або як складова мережі ППО.

Crotale або Гримуча змія — система протиповітряної оборони малої дальності, яка надійшла на озброєння Франції у 1972 році. Також активно використовується у Південній Африці.

Попри свій вік Crotale є одним із найуспішніших ЗРК, що коли-небудь створювалися. 

Її особливість у тому, що це система точкового захисту, призначена для оборони аеродромів, військових баз, складів боєприпасів тощо. Головне призначення — боротьба з надзвуковими низьколітаючими літаками. 

Стандартна ракета до Crotale має довжину 3 метри і вагу 84.5 кілограми. Максимальна швидкість 2817 км/годину при дальності польоту у 12 кілометрів.

Снаряд може вражати вертольоти, літаки, крилаті ракети, ракети «повітря-земля» і протирадіаційні ракети. Ракета має осколково-фугасну бойову частину з контактним і неконтактним запалами. Імовірність влучення однієї ракети становить 80%. Якщо дві ракети запущені по одній цілі, ймовірність попадання становить 96%.

Раніше Заборона розповідала про найпотужніші системи ППО, які перебувають на озброєнні США, та про те, які з них можуть отримати ЗСУ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій