Читаєте зараз
Вчаться на досвіді України: країна НАТО посилює ППО

Вчаться на досвіді України: країна НАТО посилює ППО

Ilona Kivva
Автор:
  • Основою протиповітряної оборони Литви, як і інших країн НАТО, є винищувачі.
  • У більшості країн оборонного блоку на озброєнні є ПЗРК RBS-70 — найперші у світі комплекси цього типу з лазерним наведенням.
  • Балтійська держава хоче мати можливість закрити своє небо та стати перевалковою базою для союзників.

Литва збільшила витрати на протиповітряну оборону та закупила найсучасніші ракети для переносних зенітно-ракетних комплексів, що має на озброєнні. На рішення вплинув досвід України, який показав, що при сучасних війнах захист неба є критично важливим.

Заборона розповідає про посилення протиповітряної оборони країни-членкині НАТО.


Литва активно інвестує у ППО: які системи купують

Міністерство оборони країни підписало контракт на €45 млн з однією з найбільших у світі профільних компаній з виробництва протиракетного озброєння SAAB Dynamics AB.

Ракети типу Bolide і MK-2 закупили для переносних зенітних ракетних комплексів RBS-70. Ці системи вже використовуються батальйонами ППО країни, тому боєприпаси мають забезпечити кращу готовність литовських збройних сил.

«Литва вчиться на уроках України та зосереджується на інвестиціях у протиповітряну оборону. Купує системи ПО, посилює спостереження та контроль за небом, а також над можливістю забезпечити швидко та ефективно прийняти союзників», — сказав міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Війна в Україні показала, що протиповітряна оборона є критичною. Литва ще більше зміцнює свою протиповітряну оборону, підписавши угоду з Saab на ракети «Болід» і «МК-2» для зенітної ракетної системи ППО RBS-70

Зазначимо, що основою протиповітряної оборони Литви, як і інших країн НАТО, є винищувачі. Літаки різних країн Альянсу по черзі виконують функції контролю за повітрям у країнах Балтії з 2004 року. Зокрема, до кінця жовтня 2022 року цю функцію поклали на контингенти Італії, Німеччини та Угорщини. Раніше за це відповідали Бельгія, Іспанія і Франція. Збільшення кількості ПЗРК стане доповненням до діючої системи реагування.

Bolide і Mk 2: що за ракети

Боєприпаси були спеціально створені для переносних комплексів RBS-70 і по суті є двома модифікаціями найперших однойменних ракет для цієї зброї. Bolide — найновіша версія снарядів, пише Military Today.

Ракети мають циліндричну форму з подовженим звуженим носом і напірним соплом у формі човнового хвоста. Головною особливістю є бойова частина з кумулятивним зарядом, що нетипово для ПЗРК. Це означає, що ракета не здетонує, поки не відключиться два незалежних запобіжних механізми. Водночас снаряд оснащений фугасною боєголовкою подвійного призначення:

  • неконтактний підривник боєголовки детонує ракету, коли вона пролітає поблизу літака, засипаючи його осколками;
  • пряме попадання в носову частину призведе до того, що бризки з мідного гільзи заряду потраплять на фюзеляж. 

Завдяки такій конструкції ракети можна застосовувати і проти наземних цілей.

Mk.2 була представлена ​​в 2005 році і відрізняється від базової версії набагато довшим радіусом дії (до 4 кім) та потужнішою боєголовкою. Четверте і нинішнє покоління — це ракета Болід із значно покращеними характеристиками, смертоносністю та наведенням. Висота та дальність дії складають 7 кілометрів.

Самі комплекси RBS-70 є першими у світі ПЗРК з лазерним наведенням, призначені для захисту від ворожих літаків та гелікоптерів на малих висотах. Через невимогливість у експлуатації, мобільність та стійкість до електромагнітних перешкод комплекси перебувають на озброєнні більшості країн-членкинь НАТО.

Раніше Заборона розповідала про потужну міждержавну ППО, за розробку якої взялася Німеччина. Вона має захистити увесь Європейський Союз.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору