'
Читаєте зараз
Земля прискорюється: вчені не знають ні чому, ні як це зупинити

Земля прискорюється: вчені не знають ні чому, ні як це зупинити

Ilona Kivva
Автор:
  • Швидкість обертання Землі навколо своєї осі визначає атомний годинник.
  • 29 червня 2022 року прилад зафіксував найкоротшу добу в історії спостережень. Все вказує на те, що Земля рухається швидше, ніж раніше.
  • Це може загрожувати роботі IT-систем. 

З 2020 року вчені фіксують стрімке прискорення обертання Землі навколо своєї осі. Науковці не можуть впевнено назвати ані наслідки, ані причини. Але підозрюють, що прискорення пов’язано з внутрішнім рухом земного ядра або навіть таненням льодовиків.

Заборона розповідає про дослідження швидкості обертання планети.


29 червня 2022 року стало найкоротшою добою в історії

Науковці зафіксували найкоротшу добу за весь період досліджень швидкості обертання нашої планети, які здійснюють за допомогою високоточного атомного годинника, пише TimeAndDate.

Так, 29 червня Земля здійснила один повний оберт навколо своєї осі на 1.59 мілісекунди менш ніж за 24 години. Різниця здається незначною, але вона свідчить про те, що планета прискорюється.

Ще кілька років тому вимірювання показували, що Земля навпаки сповільнюється. Через це Міжнародна служба обертання Землі та систем відліку (IERS) навіть почала час від часу додавати високосні секунди, щоб компенсувати повільніше обертання. 

Читати більше новин в Telegram

*Високосні секунди використовуються, аби час, що визначається обертанням земної кулі, із час годинників збігався. Це працює за тим же принципом, що і високосні дні, от тільки коли саме додати одну секунду до хвилини визначає IERS і трапляється це не щороку.

У широкому аспекті це все ще може бути так, але з 2020 року атомний годинник фіксує стрімке прискорення її обертання. У тому ж році вчені зафіксували 28 найкоротших днів з 1960 року. Найкоротша доба 19 липня склала -1.47 мілісекунди. У 2021 році ця тенденція збереглася тільки частково, бо найкоротший день виявився трохи довшим, ніж у попередньому році. 2022 року наша планета завершила своє найшвидше обертання за всю історію, а вже 26 липня зафіксували ще одну, не рекордну, але вкрай коротку добу -1.50 мілісекунди від 24 годин.

Коливання швидкості обертання Землі навколо своєї осі з 2019 по 2022 роки. Інфографіка: timeanddata

Точних причин такого явища вчені назвати не можуть, але висувають кілька припущень:

  • танення льодовиків означає зменшення ваги на полюсах;
  • Земля має форму еліпса, тому це може пояснювати періодичне сповільнення чи збільшення її швидкості;
  • вплив тяжіння Місяця;
  • коливання Чендлера —  це невелике нерегулярне переміщення географічних полюсів Землі по поверхні земної кулі;
  • рухи внутрішнього розплавленого ядра нашої планети;
  • сейсмічна активність.

Науковці досі не знають і вплив прискорення, але прогнозують, що у короткостроковій перспективі явище може призвести до появи першої мінусової високосної секунди. Від’ємна додаткова секунда означатиме, що наші годинники пропускають одну секунду, а це може створити проблеми для ІТ-систем.

Раніше Заборона розповідала про неймовірну красу виверження вулкана Фаградальсф’ядль, що провинувся на початку серпня в Ісландії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій