Вчені створили першу ефективну вакцину проти вірусу Епштейна-Барр
- Вірус Епштейна-Барр — дуже розповсюджена інфекція, яка передається через слину та інші рідини.
- Приблизно 95% людей заражаються нею до кінця життя: хвороба залишається в тілі назавжди.
- Захворювання значно підвищує ризики утворення ракових пухлин та розсіяного склерозу.
Нова вакцина проти Епштейна-Барр зовсім не схожа на попередні розробки: для захисту вона виробляє одразу два види клітин — антитіла і Т-клітини. Це дає змогу ефективно виявляти вірус, який ховається в імунній системі, маскуючись під особливості організму.
Заборона розповідає про відкриття вчених з Інституту медичних досліджень Берггофера.
Щеплення проти ВЕБ: як працює
Австралійські дослідники розробили першу ефективну вакцину проти вірусу Епштейна-Барр (ВЕБ). Хвороба небезпечна тим, що назавжди лишається в організмі і може викликати серйозні медичні проблеми в майбутньому: рак чи розсіяний склероз, пише Sciencealert.
Препарат націлений на лімфатичні вузли, які є ключовими гравцями у функціонуванні імунної системи організму. Вакцина виробляє сильні, довготривалі антитіла та Т-клітини для боротьби з ВЕБ. Також вона створює певний тип імунітету, який захищає від росту пухлин.
Читати більше новин в TelegramКонструкція та механізм дії вакцини ВЕБ на лімфатичні вузли. Інфографіка: Nature Communications
Однією з унікальних особливостей вірусу є те, що він може ховатися в імунних клітинах організму. Комбінація антитіл і Т-клітин є максимально ефективною для підсилення імунної системи. Перші знаходять і зв’язуються з наявними патогенами, а другі знищують їх та допомагають правильно координувати захист.
«Всі попередні вакцини від ВЕБ концентрувалися лише на антитілах, як у щепленнях від грипу чи ковіду. Але для забезпечення довгострокового захисту від Епштейна-Барра, потрібні не тільки вони, але й Т-клітинний імунітет. Те, що ми зробили, є іншою гілкою імунної системи, яка формує одразу два типи клітин-захисників. Рано блокуючи активність вірусу, препарат запобігає вторинним проблемам, які хвороба може спровокувати», — розповів імунолог Раджив Ханна.
Вакцина бореться з ВЕБ за допомогою антитіл і Т-клітин. Ілюстрація: QIMR Berghofer Medical Research Institute
Зараз вакцина знаходиться на завершальному етапі розробки. Щеплення вже показали успішні результати на мишах, тому препарат дозволили тестувати на людях. Випробування планують розпочати у 2024 або 2025 році.
Вірус Епштейна-Барр: що за хвороба
ВЕБ є членом сімейства вірусів герпесу і передається через слину та рідини організму. До кінця життя приблизно 95% населення світу ним заражаються.
Для більшості людей це відбувається в дуже ранньому віці та не викликає жодних серйозних симптомів. Але якщо захворіє підліток чи дорослий, наслідки можуть бути набагато серйозніші: вірус стає причиною інфекційного мононуклеозу. Симптоми включають:
- біль у горлі та запалення;
- втому;
- лихоманку;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- висипання на шкірі;
- збільшення селезінки та печінки.
Після того як інфекція потрапляє в організм, вона залишається там в стані спокою протягом усього життя. Спляча хвороба все одно завдає шкоди: вона значно підвищує ризики утворення ракових пухлин та розсіяного склерозу. Але вірус може знову реактивуватися незалежно від того, коли відбулося зараження. Це стається через:
- стрес;
- слабку імунну систему;
- менопаузу;
- гормональні зміни.
Проти вірусу Епштейна-Барра не існує ліків: терапія спрямована лише на усунення симптомів, які мають зникнути через два-чотири тижні.
Раніше Заборона розповідала про відкриття вчених, які розкрили секрет заразності мавпячої віспи та ковіду: віруси уникають імунної реакції організму завдяки впливу на РНК-клітини.
Читати більше новин в Telegram