Вчені виявили незвичні властивості психоделіків: як це допоможе людям після інсульту

Ilona Kivva
Автор:
  • Психоделічні речовини можуть зробити прорив у реабілітації хворих людей: вони відкривають здатність мозку швидко навчатися.
  • Раніше їх успішно використовували у терапії психічних розладів.
  • Лікування за допомогою таких ліків вже легалізували в Австралії, Канаді та одному штаті США.

Психоактивні речовини в контрольованих умовах мають величезний терапевтичний потенціал: вчені знаходять ще більше доказів, що доводять їхню ефективність у лікарських практиках. Змінений стан свідомості, який вони викликають, відкриває багато можливостей для використання.

Заборона розповідає про зв’язок психоделіків з медициною.


Кетамін, ЛСД, МДМА розвивають мозок

Такі незвичні ліки можуть допомогти людям в освоєнні нових навичок або відновленні після серйозних хвороб. Нове дослідження вчених виявило, що препарати відкривають критичний період мозку — стан активного розвитку розумових здібностей, пише видання Independent.

«Є проміжок часу, коли мозок ссавців набагато відкритіший для навчання. Це вікно до навколишнього середовища закривається в якийсь момент, і тоді мозок стає менш відкритим для нового. Виявлений стан критичного періоду все змінює і може стати можливістю для хворих заново вчитися», — розповіла одна з авторів наукової праці Гюль Долен.

Спочатку дослідники вважали, що розпочати критичний період може лише препарат MDMA, який викликає почуття любові та комунікабельності. Але з’ясувалося, що інші психоделіки без просоціальних властивостей також можуть викликати цей стан. Зокрема були протестовані: ібогаїн, кетамін, ЛСД та псилоцибін.

Читати більше новин в Telegram

Експеримент мав навчити дорослих мишей цінності соціального середовища: таку поведінку вони засвоюють лише в дитинстві. Піддослідним почали створювати асоціації з двома середовищами, одне — в оточенні з іншими мишами, інше — на самоті. Потім дослідники порівняли час, проведений тваринами в кожному місці, до і після введення психоделічного препарату. З’ясувалося, що у них таки відкрився критичний період, який дозволив набагато швидше засвоїти нові норми.

Ось який час відкриття показав кожен препарат:

  • кетамін — 48 годин;
  • псилоцибін — два тижні;
  • MDMA — два тижні;
  • ЛСД — три тижні;
  • ібогаїн — чотири тижні.

Психоделічні речовини в терапії

Отримані результати вказують на потенціал психоделіків у лікуванні широкого спектра станів, включаючи інсульт і навіть глухоту. Завдяки цьому методу людям буде простіше заново навчитися мови та моторики після інсульту чи побороти косоокість.

Раніше вже було виявлено сприятливий ефект таких препаратів у терапії проти депресії, залежності та посттравматичного стресового розладу. Їх протестували у психотерапевтичних практиках у багатьох країнах ООН. В американському дослідженні, яке вийшло у 2021 році, 88% пацієнтів, що мали ПТСР, відчули полегшення симптомів після трьох сеансів з використанням MDMA. 67% з них заявили про повне одужання. Тоді ж як за допомогою традиційного лікування лише 32% реципієнтів полегшили симптоми розладів.

У Австралії з 1 липня 2023 року психіатрам офіційно дозволили призначати пацієнтам MDMA та псилоцибін для лікування ПТСР та депресії. Штат Орегон США з січня-2023 також легалізував використання псилоцибіну для терапії. Окремі канадські лікарі, визначені владою, теж можуть призначати його людям із тяжкою депресією. 

Через експериментальність методології офіційні українські держустанови не практикують психоделічно асистовану терапію. Цим займаються виключно приватні клініки та психотерапевти. Але вони фактично проводять такі сеанси незаконно, бо держава ніяк не регулює дану практику.

Раніше Заборона розповідала про винайдення ефективного препарату, який лікує хворобу Альцгеймера ефективніше за інші.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій