'
Читаєте зараз
Велика чорна діра Evergrande. Дефолт забудовника з Китаю відчує кожна людина на Землі

Велика чорна діра Evergrande. Дефолт забудовника з Китаю відчує кожна людина на Землі

Markiian Oliiarnyk
Штаб-квартира Evergrande Group
  • Міжнародний регулятор визнав нездатність китайського забудовника Evergrande погасити свої борги.
  • Компанія-гігант протягом кількох років форсувала ринок завдяки кредитним коштам і виторгу з продажу квартир.
  • Пекін намагається врятувати ринок нерухомості від колапсу, тому взяв управління компанією у свої руки.

Китайський гігант на ринку нерухомості Evergrande не зміг виплатити зобов‘язання за боргами. Рейтингова агенція Fitch з великої трійки повідомила про його дефолт. Це може породити інші дефолти і призвести до фінансової кризи як в КНР, так і в усьому світі.

Заборона розповідає про дефолт забудовника та пояснює, чи може повторитися фінансова криза 2008 року.


Дефолт китайського забудовника Evergrande 

China Evergrande Group вперше офіційно визнана неплатником. Це стало останньою віхою у багатомісячній фінансовій драмі, яка відкриває шлях до масштабної реструктуризації найбільшого боргового забудовника у світі, пише Bloomberg.

Fitch Ratings знизила рейтинг Evergrande до обмеженого дефолту через його невиконання двох купонних платежів після закінчення пільгового періоду. Зниження рейтингу може призвести до перехресних дефолтів по боргу Evergrande у розмірі $19.2 мільярда.

Агенція Fitch також знизила рейтинг Kaisa Group Holdings Ltd до обмеженого дефолту, посилаючись на невиплату облігації на суму $400 мільйонів. Зниження рейтингів також може спричинити перехресні дефолти щодо непогашеної заборгованості забудовника у розмірі $11.2 мільярдів. Компанія стала символом років буму на китайських кредитних ринках після того, як вийшла з гучного дефолту у 2015 році.

Читати більше новин в Telegram

Компанія Evergrande: звідки такі борги

Evergrande — це приватний китайський забудовник нерухомості з величезними боргами, який уже кілька разів був на межі дефолту. 

За даними The Wall Street Journal, за 2020 рік компанія Evergrande запустила сотні проєктів у понад 200 містах Китаю та отримала дохід сумою понад $78 мільярдів. Однак фінансуванням своїх проєктів, зокрема і з закупівлі землі, вона займалася не зі спеціального фонду, а з кредитних грошей та заробітку з попередньо проданих квартир. 

До того ж у 2020 році вона попутно виплатила акціонерам мільярди доларів дивідендів. Головний акціонер та голова компанії Хуї Ка Ян вивів свої дивіденди за останні три роки загальною сумою на понад $5 мільярдів.

До 23 вересня 2021 року компанія повинна була виплатити відсотки за своїми борговими зобов’язаннями у розмірі $83.5 млн, однак прострочила цей платіж і погасила його частину лише 21 жовтня. Вдруге компанія прострочила виплату наприкінці жовтня. Тоді вона повинна була погасити заборгованість у розмірі $45 мільйонів.

Що має зробити Пекін

У Пекіна насправді на руках доволі мало хороших варіантів. Він змушений захистити тисячі людей, які купили недобудовані квартири, а також будівельників, постачальників та дрібних інвесторів.

За словами Крістіни Чжу, економістки Moody’s Analytics, у Китаї майже 20% робочої сили працюють у галузі нерухомості та пов’язаними з нею сферами.

Влада також, ймовірно, намагатиметься обмежити ризик падіння інших компаній з нерухомості. Проте водночас вони вже давно намагаються приборкати надмірні запозичення з боку компаній-забудовників і, ймовірно, не захочуть відступати від цієї позиції. Тому якщо Пекін виразить повне небажання виручати Evergrande, це буде чітким сигналом того, що Комуністична партія Китаю більше не потерпить масового нарощування боргу, яке загрожуватиме фінансовій стабільності.

Як пише Bloomberg, Пекін наразі намагається врятувати ринок, тому повинен обмежити ризики, позбувшись поганого керівництва компанії та закривши безрозсудні проєкти з розширення. За словами голови Народного банку Китаю, розв’язання проблем Evergrande відбуватиметься у ринково орієнтованому ключі.

Китайська влада уже активно залучена до управління компанією, зокрема було організовано новий комітет з контролю за ризиками, до якого увійшли сім членів. Йдеться зокрема про старших менеджерів кількох державних підприємств провінції Гуандун та компанії China Cinda Asset Management Co., найбільшої в країні компанії з менеджменту проблемних боргів. З Evergrande до цього комітету увійшли лише двоє представників.

Раніше Заборона розповідала те, як Пекін готується приймати зимові Олімпійські ігри 2022 року, попри новий штам коронавірусу та масові бойкоти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій