'
Читаєте зараз
Швидше, вище, скандальніше. Зимові Олімпійські ігри 2022 року в Пекіні та що там відбувається

Швидше, вище, скандальніше. Зимові Олімпійські ігри 2022 року в Пекіні та що там відбувається

Markiian Oliiarnyk
Зимняя Олимпиада-2022 в Пекине
  • У столиці Китаю з 4 до 20 лютого 2022 року пройдуть Олімпійські ігри.
  • На заваді повноцінності свята спорту стали чисельні скандали: зокрема зникнення тенісистки Пен Шуай, геноцид уйгурів.
  • Олімпіада може зірватися через поширення нових варіантів коронавірусу.

З 4 до 20 лютого 2022 року в Пекіні пройдуть XXIV зимові Олімпійські ігри. Втім, є багато чинників, що можуть не просто завадити провести змагання на звичному міжнародному рівні, а й буквально скасувати їх.

Заборона тримає в курсі найскандальніших новин щодо однієї з найголовніших спортивно-політичних подій 2022 року.


Олімпійське селище Олімпіади-2022 в Пекіні

На початку грудня 2021 року організатори зимових Олімпійських ігор у Пекіні показали, як виглядає Олімпійське селище, в якому житимуть спортсмени. Його будівництво завершилося ще у липні 2021 року, а нещодавно закінчили й усі інші приготування. Воно вміщає 20 житлових будинків, у яких є можливість розмістити 2338 учасників Олімпійських змагань. Зазначається, що після проведення Олімпійських та Паралімпійських ігор будівлі селища здаватимуть в оренду для туристів як житлові помешкання.

Олімпійське селище Пекіна-2022. Пост: @Beijing2022/Twitter

Також ще у листопаді 2021 року організатори презентували меню, яке подаватимуть спортсменам під час Олімпіади. Меню було схвалене Міжнародним олімпійським комітетом, розроблене з урахуванням різноманітних харчових потреб спортсменів та релігійної різноманітності й налічує 768 страв з різних національних кухонь світу.

Зимова Олімпіада-2022 у Пекіні під загрозою зриву

Попри усю готовність, зимові Олімпійські ігри 2022 року у Пекіні можуть бути перенесені через появу нового, більш небезпечного штаму коронавірусу — Омікрон. Наприклад, організатори Універсіади-2021 у Люцерні, яка мала проводитися з 11 по 21 грудня, вже оголосили про її скасування. Їхні китайські колеги цілком можуть наслідувати їх приклад.

Читати більше новин в Telegram

До того ж занепокоєння викликає сама епідеміологічна ситуація в Китаї. У країні очікують нову хвилю захворюваності на COVID-19, зокрема й появу нового штаму. Суровий карантин у місті Маньчжурія ввели після виявлення там лише трьох нових випадків.

Члени екіпажу Air China
Члени екіпаж Air China у захисних спецкостюмах прибули до міжнародного аеропорту Лос-Анджелеса, 3 грудня 2021 року, Лос-Анджелес, Каліфорнія, США. Фото: FREDERIC J. BROWN/AFP via Getty Images

На трибуни спортивних комплексів будуть пропускати лише китайських вболівальників. Втім, навіть за таких умов, якщо поширення нових штамів вийде з-під контролю, буде цілком припустимо скористатися японським досвідом проведення Олімпійських ігор. 

Натомість китайська влада поки не втрачає надії і заявляє, що зможе провести Олімпіаду без перенесень. «Я вважаю, що це безумовно кидає виклик нашим зусиллям щодо запобігання поширенню вірусу і контролю за ним. Але оскільки Китай має такий досвід, я щиро вірю, що країна зможе провести зимові Олімпійські ігри відповідно до графіка, гладко і успішно», — наводить слова речника МЗС Китаю Чжао Ліцзяня видання Reuters.

Історія зникнення Пен Шуай

Загрозу Олімпіаді становлять й нові гучні скандали.

На початку листопада 2021 року китайська тенісистка Пен Шуай звинуватила колишнього віцепрем’єр-міністра КНР Чжана Гаолі у сексуальних домаганнях. Скоро вона припинила виходити на зв’язок. Протягом кількох тижнів не було жодної інформації (та й фактично досі немає достовірної) про її місцеперебування, а китайська влада спочатку заявляла, що у спортсменки все гаразд, а потім почала розповідати у ЗМІ про свою непричетність до цієї історії.

Тенісистка Пен Шуай і політик Чжан Гаолі
Китайська тенісистка Пен Шуай і колишній віцепрем’єр-міністр КНР Чжан Гаолі, якого вона звинуватила у сексуальних домаганнях. Фото: PAUL CROCK, ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP via Getty Images

Ця ситуація викликала велике занепокоєння серед спортсменів, а декілька спортивних організацій, зокрема і Жіноча тенісна асоціація (WTA), навіть відмовилися проводити свої змагання у Китаї. Багато відомих спортсменів та політичних діячів з різних країн закликали бойкотувати проведення Олімпійських ігор у Пекіні, а у Twitter почав набирати популярність хештег #WhereIsPengShuai.

17 листопада китайське видання CGTN опублікувало лист, написаний начебто Пен Шуай голові WTA Стіву Саймону, у якому зазначалося, що з нею все гаразд, вона нікого ні в чому не звинувачувала і взагалі не зникла, а просто відпочиває. Пізніше вона начебто написала йому ще кілька листів, однак, на думку Саймона та інтернет-спільноти, усі ці листи були фальшивими і сфабрикованими китайськими спецслужбами.

Електронний лист нібито Пен Шуай, адресований голові Жіночої тенісної асоціації Стіву Саймону. Пост: @CGTNOfficial/Twitter

У Міжнародному олімпійському комітеті заявили, що кілька разів уже виходили з нею на відеозв’язок (вперше 21 листопада) і використовують «тиху дипломатію» у розв’язанні цієї ситуації. 

«Ми поділяємо ту саму стурбованість, що й багато інших людей та організацій, щодо благополуччя та безпеки Пен Шуай. Ось чому буквально команда МОК провела з нею відеодзвінок. Ми запропонували їй широку підтримку, будемо підтримувати з нею постійний зв’язок і вже домовилися про особисту зустріч у січні», — йдеться у заяві Міжнародного олімпійського комітету.

Однак заяви МОК, так само як і заяви чиновників у китайських виданнях, довіри у міжнародної спільноти не викликають. До бойкоту долучаються все більше і більше спортсменів. 

Реакція російського тенісиста Євгена Кафельнікова на заяву МОК щодо зникнення Пен Шуай. Пост: @KYevgeni/Twitter

Литва бойкотує Олімпіаду-2022

Деякі литовські політики, президент країни та члени уряду, оголосили бойкот Олімпіаді-2022 у Пекіні. Вони звинуватили Китай у систематичному порушенні прав людини. Зокрема йдеться про тривалий геноцид уйгурів у Сіньцзяні, репресії проти інших автономних округів Китаю (Тибет, Гонконг тощо) та таємниче зникнення тенісистки Пен Шуай. 

Депутати литовського сейму також закликали литовських спортсменів «продемонструвати громадянську позицію і не брати участі там, де їх намагатимуться перетворити на маріонеток у виставі авторитарного режиму». Однак далеко не всі спортсмени підтримали таку ініціативу і вирішили поїхати на Олімпійські ігри у Пекін.

«Це дуже важливо для нас. Я не розумію кому це потрібно. Я не розумію, чому люди, які взагалі не розбираються у професійному спорті, намагаються прийняти за нас якесь рішення. Їм від цього ні тепло, ні холодно, а ми цьому присвятили ціле життя. Це просто божевілля. Якщо я отримаю квиток, то обов’язково поїду», — поділилася своїми думками литовська біатлоністка Габріеле Лещинскайте.

Бойкот Олімпійських ігор-2022 в Пекіні
Бойкот проведення Олімпійських ігор-2022 у Пекіні, 2 жовтня 2021 року, Токіо, Японія. Фото: PHILIP FONG/AFP via Getty Images

Блокування фейкових китайських акаунтів у Twitter 

За два місяці до старту Олімпіади у Пекіні китайські спецслужби почали активно працювати в інформаційному просторі, намагаючись відбілити свою репутацію репресивної авторитарної держави. Особливо актуальним для них цей крок є з огляду на скандал довкола зникнення Пен Шуай та масових протестів репресованих китайською владою народів по всьому світу. Це призвело до того, що на початку грудня Twitter заблокував кілька тисяч акаунтів, з яких поширювалися неправдиві свідчення та заперечувалися факти порушення прав уйгурів у Сіньцзяні.

Загалом було видалено 2160 перепрофільованих облікових записів, які, як правило, раніше були присвячені порнографії та корейським дорамам. 97% з них мали менше п’яти підписників, а 73% взагалі не мали жодного. Загалом через них було опубліковано понад 30 000 твітів з пропагандою наративів Комуністичної партії, а також фото та відеорозповідями про щасливе життя уйгурів у Китаї.

Протест проти геноциду уйгурів
Протести під китайським консульством у Манчестері з вимогами зупинити геноцид уйгурів у Сіньцзяні, 13 листопада 2021 року, Манчестер, Великобританія. Фото: Andrew McCoy/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Попри те, що Twitter у Китаї заборонений, китайці все одно продовжують ним користуватися. «Справжня ціль цієї кампанії — це не люди, які скептично ставляться до китайського уряду, а ті, хто довіряють китайським державним ЗМІ та скептично ставляться до західних медіа. Це пропаганда до бази», — розповів експерт Австралійського інституту стратегічної політики.

Рішення незалежного трибуналу у справі про геноцид уйгурів

На початку грудня 2021 року, незалежний міжнародний трибунал, який засідає у Лондоні, виніс своє рішення у справі про репресивну політику КНР, спрямовану проти уйгурів, пише The Wall Street Journal. Згідно з цим рішенням, влада КНР була визнана винною у геноциді та систематичних катуваннях мусульманського населення провінції Сіньцзянь, але з кількома поправками. 

Члени трибуналу не змогли довести факти масового вбивства та поневолення уйгурів як головних маркерів геноциду. Натомість були доведені факти примусової депортації, позбавлення фізичної свободи, катування, сексуального насильства та створення умов для зменшення народжуваності уйгурського народу (примусові аборти та стерилізація), що цілком підпадає під визначення «цілеспрямованого знищення народу», тобто геноциду.

Оскільки трибунал є незалежним і не належить до жодної міжнародної організації, у нього фактично немає жодних міжнародних повноважень та юридичних важелів впливу, тому за його рішеннями неможливо притягнути до відповідальності злочинний режим. Натомість він має моральний та інтелектуальний авторитет, на який уряди інших країн повинні звертати увагу.

Відтак, багато країн світу, зокрема США, Великобританія, Бельгія, Нідерланди, Австралія та вищезгадана Литва офіційно звинуватили Китай у геноциді уйгурів та оголосили дипломатичні бойкоти проведенню зимових Олімпійських ігор у Пекіні.

Заборона нагадує про досягнення українських спортсменів на Паралімпіаді-2020 у Токіо, та про 98 здобутих ними медалей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій