Вгамувати Іран і РФ: США куплять Ізраїлю новітні літаки
- Пентагон у червні 2023 року перекинув на Близький Схід щонайменше 12 винищувачів F-22 Raptor як відповідь на провокації Росії.
- Ізраїль у липні-2023 уклав зі Штатами угоду про закупівлю ескадрильї винищувачів F-35.
- Обидва види літаків належать до п’ятого покоління, тож є найпотужнішими у світі. Також вони мають високий захист від виявлення.
Передача літаків Ізраїлю значно посилить захист близькосхідного регіону. Якщо врахувати присутність F-22 Raptor у CENTCOM, це створює тиск на Іран та Росію, які активізувалися у Сирії. Країни, ймовірно, домовилися витіснити Штати з сусідньої з Ізраїлем країни.
Заборона розповідає про посилення протиповітряної оборони США та країни-союзниці.
25 літаків-невидимок: угода між Ізраїлем і США
Ізраїль уклав зі Сполученими Штатами угоду про закупівлю ескадрильї винищувачів п’ятого покоління F-35. Вона складатиметься з 25 одиниць — це 50% від вже наявного авіапарку цих літаків, повідомило Міністерство оборони країни.
Сума закупівлі складає $3 млрд, але контракт повністю профінансують США у рамках пакета оборонної допомоги. При цьому частина компонентів до F-35 вироблятиметься у самому Ізраїлі. Точні строки доставки не вказуються, але зазначено, що вона відбудеться впродовж кількох місяців.
Читати більше новин в TelegramДержава, як зазначає Defese Express, була першим у світі експортером винищувачів. Машини вона отримала ще у 2016 році, а перше бойове використання відбулось у 2018 році. Це також єдина країна Близького Сходу, якій погоджують поставки.
«Розширення арсеналу відбувається в період загострення напруженості з Іраном. Ізраїль, який вважає його своїм найбільшим ворогом, раніше використовував F-35 для збиття іранських БпЛА… Країна звинувачує Іран у спробі розробити ядерну зброю та намагається протистояти його укріпленню в сусідній Сирії», — пише «Голос Америки».
F-22 Raptor передали CENTCOM
Літаки для Ізраїля не єдине посилення на Близькому Сході, організоване США. Пентагон у червні 2023 року перекинув у регіон щонайменше 12 F-22 Raptor. Вони перейшли під командування Центрального командування США (CENTCOM).
Винищувачі перекинули в рамках багатосторонньої демонстрації підтримки та можливостей США у зв’язку з небезпечною поведінкою російських пілотів, яка вже стала систематичною. На думку американських військових, РФ та Іран домовилися витіснити США з Сирії, тож такі дії є частиною масштабної кампанії.
«Небезпечна та непрофесійна поведінка російських збройних сил — це не те, чого ми очікуємо від професійних ВПС. Регулярне порушення ними узгоджених заходів з усунення конфлікту в повітряному просторі збільшує ризик ескалації або прорахунків. Разом із нашими партнерами та союзниками ми прагнемо покращувати безпеку та стабільність у регіоні», — пояснив командувач CENTCOM генерал Майкл Курілла.
«Раптори»: коротко про літаки
F-22 Raptor — одномісний тактичний винищувач, який є першим представником п’ятого покоління в американській авіації. У світі є тільки три таких літаки: американські F-35 та F-22, а також російський Су-57, який значно поступається номенклатурою озброєння західним, адже не здатен нести важкі боєприпаси.
Raptor може виконувати місії класу «повітря-повітря» та «повітря-земля». Однією з головних особливостей літака є потужний захист від виявлення. Також він оснащений високоточною навігацією, удосконаленими системами електронної боротьби та радаром APG-77, що може шукати ворожі літаки в прихованому режимі. Комп’ютерна система F-22 Raptor підсилена алгоритмами штучного інтелекту, що дозволяє автоматично перемикатися з пасивної роботи на активну, знімаючи навантаження з пілота.
Технічні характеристики F-22:
- максимальна швидкість — понад 2500 км/год;
- дальність польоту — 3000 кілометрів;
- бойовий радіус — 760 км;
- довжина — 18.9 м;
- висота — 5.08 м;
- розмах крил — 13.56 м;
- тяга двигуна — 15 876 кг;
- маса — 19.7 тонни.
F-35I: чим унікальні
F-35, також відомий як Lightning II — багатоцільовий винищувач, який є одним із найсучасніших у світі. Він має подібну до F-22 конфігурацію, але трохи менший і оснащений тільки одним двигуном, пише Military Today.
Літак призначений для виконання завдань по протиповітряній обороні, авіаційній підтримці та тактичному бомбардуванню. Може нести до двох ракет класу «повітря-повітря» або «повітря-земля» у внутрішньому відсіку для зброї. Сумісний з ракетами AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM, JDAM, JSOW, Brimstone, WCMD та MBDA Meteor. Кінцеві пілони крила можуть нести ракети «повітря-повітря» малої дальності AIM-9X Sidewinder. Також є можливість встановити додаткові тримачі для авіабомб.
F-35 оснастили найсучаснішими системами, серед яких багатофункціональна активна решітка (AESA), яка поєднує в собі функції радіолокації, радіоелектронної боротьби та зв’язку. Чи не головною його фішкою є використання У F-35 використовується покращена технологія Stealth, яка зменшує його радарний перетин і ускладнює виявлення для радарів, тобто робить літак максимально непомітним для ворога. Ще один важливий плюс — можливість дозаправки у польоті.
Ізраїль замовляє не звичайні F-35 — спеціально для ВПС країни було розроблено версію F-35I (Адір). У них частину технологій, в основному радіолокаційних, замінили на ізраїльські. Також на винищувач було інтегровано ракети Stunner, Spice-1000, Python-5 і Derby та бомби MPR-500.
Раніше Заборона розповідала про американські винищувачі F-16. Країни-союзниці створять міжнародну коаліцію, щоб акумулювати необхідну кількість для передачі ЗСУ.
Читати більше новин в Telegram