'
Читаєте зараз
Усі обговорюють статтю Заборони про StopFake i ультраправих. Відповідаємо на головні запитання

Усі обговорюють статтю Заборони про StopFake i ультраправих. Відповідаємо на головні запитання

Editorial office
Автор:

Заборона опублікувала матеріал про те, що одне з облич фактчекінгової організації StopFake Марко Супрун товаришує з ультраправими. Це викликало в нас особливе занепокоєння, оскільки віднедавна StopFake — українській партнер Facebook із протидії фейковим новинам та дезінформації. Публікацію активно обговорювали у соцмережах, а 8 липня StopFake відреагував на матеріал, звинувативши нас у маніпуляціях. Заборона відповідає на всі запитання та звинувачення.

Ви написали, що StopFake заблокував вашу публікацію, але він не може цього робити.

Ні, ми не писали такого. Заборона кілька разів підкреслювала, зокрема у заголовку, що це зробив саме Facebook. Ми лише звернулися до StopFake за спростуванням або підтвердженням можливої участі у видаленні поста. Натомість у своїй відповіді на наш матеріал StopFake наводить цитату, що «StopFake заблокував статтю «Заборони», хоча її немає в публікації. Ми окремо пояснили, які повноваження має StopFake — і серед них не вказували видалення будь-яких постів чи профілів Facebook. 

Навіщо ви тоді згадуєте про видалення вашого поста, якщо StopFake не має до цього стосунку, а Facebook сказав, що пост видалили помилково?

Нам було важливо пояснити читачам, чому ми вирішили розібратися, чим займається StopFake. Коли наш пост зник зі сторінки, деякі читачі порекомендували шукати ймовірні відповіді в новому партнері Facebook в Україні — інтернет-проєкті StopFake. І хоча пізніше соцмережа пояснила, що пост видалений помилково і повернула його наступного дня, ми дізналися про сумнівні зв’язки ведучого StopFake Марка Супруна з ультраправими діячами і вирішили про них розповісти. До того ж, ми досі не знаємо, через яку саме помилку Facebook видалив наш пост і чекаємо на офіційну відповідь від соцмережі (ми подали відповідний запит). 

Чому ви почали розслідувати, з ким товаришує Марко Супрун?

Бо він — одне з головних медійних облич проєкту.  Англомовна версія YouTube-каналу StopFake майже повністю складається з відеороликів за його участі. Супрун аналізує російські фейки, зокрема про «розгул» фашизму в Україні. Ми знайшли багато фотографій Супруна з радикальними ультраправими та вирішили розібратися в цьому.

Що це за ультраправі?

Арсеній Білодуб – засновник популярного серед ультраправих бренду одягу «SvaStone» і лідер музичного хейткор-гурту «Сокира Перуна». Одна з пісень колективу – «Шість мільйонів слів брехні», в ній заперечується Голокост. На концерти «Сокири Перуна» приходять люди з нацистською символікою — Заборона про це детально писала. Колишній ударник гурту Дмитро Волков свого часу відбув покарання за участь у погромі синагоги Бродського в Києві. Скандальні концерти «Сокири Перуна» відвідував у 2017 році російський неонацист Олександр Скачков, якого нещодавно затримали українські спецслужби за пропаганду ідей австралійського терориста Брентона Таранта. Крім того, Білодуб дуже відомий на міжнародній неонацистський арені, він організовує концерти гуртів, які виступають за перевагу білої раси.

Андрій Середа – фронтмен гурту «Кому Вниз». В одному з інтерв’ю музикант зізнається, що вважає себе «вибірковим антисемітом». На святкуванні 20-річчя ультраправої партії «Свобода» в 2011 році, запрошений до мікрофона Середа розповів, що українська земля – ​​«мати арійської раси». Свою промову закінчив жестом, дуже схожим на нацистське вітання. Має татуювання на руці у вигляді кельтського хреста, яке в середовищі скінхедів, расистів і неонацистів використовується для позначення переваги білої раси. Цей символ також з’являється на світлинах із репетиційної бази гурту.

Арсеній Білодуб і Андрій Середа – “патріархи” української правої сцени. Обидва музичні колективи давно і плідно товаришують, виступають на численних «патріотичних» фестивалях і концертах разом з іншими праворадикальними виконавцями, зокрема російським блек-метал гуртом «M8L8TH» («молот Гітлера»). На одному з таких концертів були присутні нацистські прапори та свастика.

Дмитро Савченко — речник ультраправої партії «Правий сектор» та засновник видавництва «Залізний тато», де публікує свої твори український націоналістичний ідеолог Дмитро Корчинський. На сторінці «Залізного тата» у Facebook є купа світлин із символікою «Карпатської Січі». Це агресивне закарпатське ультраправе угруповання, члени якого нападають на представників ЛГБТ, феміністок і просто людей із ментальними особливостями.

Дмитро Савченко відсидів 10 років за терористичний акт — вибух на київському ринку «Троєщина», внаслідок якого загинула людина. Своєї провини він не визнав.

Діана Виноградова (Камлюк). На початку нульових Камлюк разом із групою приятелів накинулася на громадянина Нігерії, стала бити його ногами, а її товариш вдарив чоловіка ножем. Від завданих травм нігерієць помер. На запитання про причини нападу товариш Діани відповідав: «Мені не подобаються негри». Камлюк засудили до 4,5 років ув’язнення. За ґратами вона писала вірші для «Сокири Перуна», а як вийшла з тюрми, декламувала на сцені Майдану антисемітський вірш.

Олександр Войтко — один із лідерів агресивного ультраправого угруповання С14. Широко відомим став випадок, коли С14 розігнали поселення ромів на Лисій горі в Києві, спалили їхні намети та речі. На відео, опублікованому за кілька днів LB.ua, праворадикали жбурляють у ромів каміння та поливають їх сльозогінним газом, женучи вулицею.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій