Читаєте зараз
Ворог відтісняє ЗСУ на Токмацькому напрямку: чим він такий важливий

Ворог відтісняє ЗСУ на Токмацькому напрямку: чим він такий важливий

Daniil Tsarevskyi
  • Росіяни відтіснили українських військових майже до Роботиного. Ці території Україна відбила під час літньої кампанії.
  • Місто вдалося звільнити наприкінці серпня-2023. Після цього воїнам вдалося прорвати першу і найсильнішу лінію оборони ворога (так звані лінії Суровікіна).
  • Одночасно військові РФ не припиняють свої спроби тиснути на позиції ЗСУ з флангів Токмацького виступу.

Токмацький напрямок має важливе стратегічне значення. Перш за все, це вихід на дорогу Пологи—Токмак. Такий прорив допоміг би Україні відділити південний фронт і частково перервати залізничні шляхи, якими користуються росіяни. Крім цього, Токмак — це прямий шлях на Мелітополь. 

Заборона розповідає про останні події на південному фронті.

Лінія Суровікіна: росіяни майже відбили укріплення

Найважча ділянка південного фронту — це Токмацький напрямок. Армія РФ тисне на позиції ЗСУ в секторі Новопрокопівка — Роботине, в результаті чого українські оборонці були змушені відійти майже до самого Роботиного. 

Таким чином росіяни частково витіснили ЗСУ з позицій на так званій «головній лінії оборони», на яку вдалося зайти в результаті літнього контрнаступу. Під контролем ЗСУ залишається лише невелика смуга. 

Одночасно з тиском на Роботине росіяни не припиняють свої спроби тиснути на позиції ЗСУ з флангів Токмацького виступу, а саме з боку Новопокровки на сході та Копанів на заході. 

Читати більше новин в Telegram

Прорив першої лінії оборони в серпні-2023

Українські захисники наприкінці серпня-2023 звільнили населений пункт Роботине на Запоріжжі. Після цього воїнам вдалося просунутися на схід від села — у напрямку Вербового та Новопрокопівки. Це означає, що ЗСУ прорвали першу лінію оборони росіян (так звані лінії Суровікіна).

Роботине на мапі. Скріншот: Google Maps

Ця лінія є найсильнішою і складається з бетонних бліндажів, перед якими встановлені протитанкові пастки та велике мінне поле. Тобто для просування треба перш за все провести розмінування, але зробити це вкрай складно, адже при виявленні загрозі росіяни відкривали вогонь із захищених укріплень, розповів The Guardian командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський.

До прориву готувалися кілька тижнів — розчищення проводили без техніки, тобто працювали тільки сапери-піхотинці. Після подолання лінії, як стверджує Тарнавський, очікується швидший прогрес у просуванні наших військ.

Лінії Суровікіна. Інфографіка: The Telegraph

«Є дуже велика різниця між першою і другою лінією оборони. Росія присвятила 60% свого часу та ресурсів будівництву першої лінії оборони і лише по 20% — другої та третьої, оскільки Москва не очікувала, що українські сили пройдуть. Ми знаходимося між першою і другою лініями оборони. Друга ланка побудована не так якісно, ​​тому українці можуть їздити своїм транспортом, хоча там ще є мінні поля. Оскільки російські війська також діють у цьому районі, вони розташовані не єдиним оборонним кордоном, а фрагментами», — пояснив тоді бригадний генерал.

Токмацький напрямок: чому важливий

Від початку контрнаступу в червні 2023 року ЗСУ на півдні просувались від Оріхового. Тоді військові рухались до Пологів та Токмаку. На шляху лежало Роботине. 

Авторитетні військові аналітики Деф Мон та Майкл Кларк формулювали наступні переваги від просування на напрямку:

  • вихід на дорогу Пологи—Токмак допомогло б ЗСУ відрізати РФ від частини залізничного сполучення. Це залишило б для росіян 200 км фронту без залізниці і більш-менш відділило б південний фронт;
  • ЗСУ змогли б тримати під артилерійським контролем більшу частину окупованих територій;
  • Токмак — це прямий шлях на Мелітополь. Його звільнення допомогло б розділити загальну лінію фронту на дві частини, а також відрізати Крим. Проведення саме такої операції прогнозував Кларк, коли Велика Британія, США та низка країн ЄС оголосили про передачу Україні танків Challenger, Abrams та Leopard відповідно. Операція, ймовірно, безпосередньо спирається на броньовики як на ключову силу (танковий кулак) — використання техніки у червні-липні підтверджує це.

Раніше Заборона розповідала про результати 2023 року на полі бою. Попри несправджені очікування, військові досягли і приголомшливого успіху — вигнали Чорноморський флот РФ із Криму.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій