- 26 лютого 2024 року парламент Угорщини ратифікував приєднання Швеції до НАТО.
- Міністр оборони Швеції Пол Йонсон пообіцяв на Мюнхенській конференції, що країна розгляне передачу винищувачів Gripen після того, як вступить в Альянс.
- Опозиція в Стокгольмі тисне на уряд, щоб це відбулось якомога скоріше. Вважається, що саме перевага у повітрі дозволить здійснювати успішні контрнаступальні дії на фронті.
JAS 39 Gripen — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який може виконувати широкий спектр місій типу повітря-повітря та повітря-земля. Однією з ключових його переваг для України є ціна: «Грифони» значно дешевші за американські F-16, а також вважаються простішими у навчанні.
Заборона розповідає про переваги вступу Швеції в НАТО для України.
Швеція в НАТО: до чого тут літаки
Парламент Угорщини ратифікував приєднання Швеції до Північноатлантичного Альянсу 26 лютого 2024 року. Уряд Орбана був останньою перепоною на шляху скандинавської країни до НАТО.
Вступ держави не тільки посилить блок, а й може відкрити шлях до постачання нової зброї ЗСУ. Йдеться про винищувач четвертого покоління Gripen. Обговорення можливої передачі шведських літаків почалось ще у 2023 році. Офіційний Стокгольм заявляв, що розгляне передачу винищувачів тільки після вступу в НАТО. На Мюнхенській конференції 16 лютого 2024 року міністр оборони Швеції Пол Йонсон остаточно підтвердив, що країна буде відкрита для передачі, коли стане частиною Альянсу.
«Україні потрібні винищувачі четвертого і п’ятого поколінь. Якщо ми так чи інакше можемо вам (Україні) допомогти, ми відкриті для цього. Щоб ухвалити рішення [про передачу Gripen], ми маємо бути повноправними членами НАТО та бути частиною статті 5. Це також рішення, яке має бути ухвалене у співпраці з іншими», — заявив тоді Пол Йонсон.
Читати більше новин в TelegramВважається, що після погодження передачі може пройти рік перед тим, як вони зможуть виконувати задачі над Україною. Цей час необхідний на навчання пілотів, а також безпосередню на доставлення машин.
На фоні цього опозиція у Швеції заявляла, що рішення про передачу літаків має бути ухвалено негайно після вступу до Альянсу. Партії закликали передати винищувачі ще до ратифікації, але уряд зайняв категоричну позицію дочекатись
«Якщо ми щось і знаємо про Україну, то це те, що панування в повітрі означатиме все для просування фронту. Виробник Saab Jas відкрито заявив, що компанія має низку готових корпусів, а це означає, що можна відносно швидко замінити літаки, які, можливо, відправлять до України», — сказав лідер шведської партії «Центр» Мухаррем Демірок.
Gripen: коротко про техніку
JAS 39 Gripen, або «Грифон» — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений у 1988 році. Він здатен виконувати широкий спектр місій типу повітря-повітря та повітря-земля.
Особливістю є те, що він не має реверсу тяги, але при цьому добре працює на короткій відстані. Потужність забезпечується модифікованою версією турбовентилятора F404J, розробленого та виробленого Volvo Glygmotor і оснащеного новою форсажною камерою. Максимальна швидкість сягає 2 205 км/годину. Практична стеля становить 20 000 м, а дальність — близько 3 000 кілометрів.
На озброєнні стоїть 27-мм гармата Mauser BK27. Також літак може нести ракети AIM-9L, AIM-120 і IRIS-T (клас повітря-повітря) AGM-65 Maverick (повітря-земля), модифіковану протикорабельну ракету Rbs 15F, бомбу DWS 39.
Ще однією особливістю «Грифонів» є ціна: вони значно дешевші за американські F-16, а також вважаються простішими у навчанні. Експерти бачать Gripen у якомусь сенсі навіть більш пристосованим до війни з Росією ніж F-16. Літак може злітати з коротких злітно-посадкових смуг і не має високих вимог по подібній інфраструктурі. Так, в одному рекламному ролику, винищувач сідає на шосе на півдні Швеції. Така невибагливість може дозволити розосередити літаки по території країни та унеможливити знищення кількох одним ударом супротивника.
Раніше Заборона розповідала про F-16 та як Україна використовуватиме їх у війні. Тактика передбачає зокрема розвантаження систем ППО.
Читати більше новин в Telegram