Читаєте зараз
По Gripen для ЗСУ намітився прогрес: що за літаки

По Gripen для ЗСУ намітився прогрес: що за літаки

Ilona Kivva
Автор:
  • Збройні сили Швеції розглянуть можливість передачі Україні винищувачів «Грифон», або JAS 39 Gripen.
  • Влітку-2023 розпочалися навчання для українських пілотів. Заявлено, що це поки тільки орієнтаційна підготовка, тобто знайомство з технікою.
  • Україна нібито просить у союзниці від 16 до 18 літаків. 

JAS 39 Gripen — багатоцільові винищувачі четвертого покоління. Вони здатні виконувати широкий спектр місій типу повітря-земля та повітря-повітря й особливо добре зарекомендували себе у місіях на короткі дистанції. Перевагою літаків є те, що вони легші, дешевші і простіші у навчанні навіть за американські F-16. Тож погодження на передачу можуть дати швидше.

Заборона розповідає про шведські винищувачі.

Грифони для України: рішення шведського уряду

Уряд Швеції доручить Збройним силам країни розглянути можливість передачі Україні винищувачів «Грифон», або JAS 39 Gripen. Армійське командування має надати звіт вже у листопаді-2023. Тоді уряд і ухвалить остаточне рішення, пише Sverige Radio.

Серед іншого, повинні проаналізувати, наскільки відправка техніки вплине на власну обороноздатність. Ще буде враховано, як швидко компанія-виробник (шведський концерн Saab) може виготовити нові літаки на заміну.

JAS 39 Gripen Королівських ВПС Таїланду. Фото: Saab

Також мають визначитися, як буде проходити підготовка українських пілотів та іншого наземного персоналу на літаках. Найімовірніше, перший її етап вже розпочався, але у невеликих масштабах. 

Читати більше новин в Telegram

Так, ще у травні-2023 Міноборони Швеції заявило, що тренування на JAS 39 Gripen пройдуть кілька українських льотчиків. Йшлося про навчання на симуляторах, а також реальні польоти у рамках орієнтаційної підготовки. Тобто мета — просто познайомити пілотів з технікою. Вже у серпні-2023 Володимир Зеленський під час візиту у країну заявив, що підготовка льотчиків розпочалася.

Україна нібито просить від 16 до 18 Gripen. Компанія-виробник Saab, як зазначає Defense Express, не має замовлень на винищувачі вже принаймні вісім років. Це означає, що лінії виробництва розвантажені, а отже Швеція може отримати свою компенсаційну техніку у вкрай короткі терміни (наскільки це можливо для виробництва літаків).

Цікаво! Міноборони України заявляло, що Gripen другі за пріоритетністю літаки для збройних сил України. Перші — американські F-16.

Gripen: коротко про техніку

JAS 39 Gripen, або «Грифон» — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений у 1988 році. Він здатен виконувати широкий спектр місій типу повітря-повітря та повітря-земля.

Особливістю є те, що він не має реверсу тяги, але при цьому добре працює на короткій відстані. Потужність забезпечується модифікованою версією турбовентилятора F404J, розробленого та виробленого Volvo Glygmotor і оснащеного новою форсажною камерою. Максимальна швидкість сягає 2 205 км/годину. Практична стеля становить 20 000 м, а дальність — близько 3 000 кілометрів.

На озброєнні стоїть 27-мм гармата Mauser BK27. Також літак може нести ракети AIM-9L, AIM-120 і IRIS-T (клас повітря-повітря) AGM-65 Maverick (повітря-земля), модифіковану протикорабельну ракету Rbs 15F, бомбу DWS 39.

Ще однією особливістю «Грифонів» є ціна: вони значно дешевші за американські F-16, а також вважаються простішими у навчанні.

Раніше Заборона розповідала про історичне рішення США, яке розблокувало передачу ЗСУ винищувачів F-16. першу партію мають надіслати одразу після завершення підготовки пілотів. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій