Вибори президента США у 2024 році: що треба знати про виборчу систему в країні

Daniil Tsarevskyi
  • Подія у Штатах відбудеться 5 листопада 2024 року.
  • З моменту створення конституції США у 1787 році голову держави обирають не громадяни, а спеціальна колегія виборців.
  • Фішкою американської системи є те, що перемогти може кандидат, який набере менше голосів громадян.

Колегія виборців — це група людей, яка насправді обирає президента США. Вона формується певною кількістю делегатів від кожного штату, яка приблизно відповідає його населенню. Система влаштована так, що вони визначаються після загальнонаціональних виборів. Саме ця група вирішує, за якого кандидата віддати голоси.

Заборона розповідає про виборчу систему в США та про те, яку роль у ній відіграє колегія виборців.

Вибори в Сполучених Штатах: як влаштовані

Подія в США історично проходить у вівторок після першого понеділка листопада. У 2024 році це 5 листопада. Голосувати можуть усі громадяни віком від 18 років.

На праймеріз та кокусах демократична та республіканська партії визначають найпопулярнішого кандидата, який і має представляти їх на виборах. Такі виборчі заходи проходять у кожному регіоні. За складною формулою кількість голосів перераховується на кількість делегатів. Вони пізніше проголосують на національних зʼїздах за претендентів, чиї кандидатури схвалені в ході праймеріз в їхніх штатах.

Праймеріз та кокуси тривають до літа і завершуються національним зʼїздом делегатів республіканців та демократів. Після цього починаються безпосередньо президентські перегони. Так, той хто набирає більшість голосів у штаті, в результаті отримує всі голоси делегатів. Таким чином, якщо кандидати знають, що отримають більшість голосів у цьому штаті, вони не проводять там агітаційну кампанію, концентруючись на «хитких регіонах». Саме вони й вирішують результат виборів.

Читати більше новин в Telegram

У 2024 році мінливими штатами можуть бути:

  • Аризона — 11 голосів виборців;
  • Джорджія — 16;
  • Мічиган — 15; 
  • Невада — 6;
  • Північна Кароліна — 16;
  • Пенсильванія — 19;
  • Вісконсин — 10.

На виборах президента США можливий такий сценарій, коли перемагає кандидат, який набрав меншу кількість голосів. Це пояснюється тим, що голову держави обирають не безпосередньо громадяни, а колегія виборців.

Колегія виборців у США: у чому суть

Концепцію вигадали батьки-засновники. У 1787 році, коли розроблялась конституція США, всенародне голосування було неможливе через великі території та складну комунікацію, пише BBC.

Колегія виборців — це група людей, яка обирає президента США. Вона збирається кожні 4 роки (строк президентства) через кілька тижнів після дня загальнонаціональних виборів. Група формується певною кількістю представників від кожного штату, яка приблизно відповідає кількості його населення. Найбільше виборців у Каліфорнії — 54, тоді як у малих штатах на кшталт Вайомінгу, Аляски, Північної Дакоти та округу Колумбія (Вашингтон) — мінімум по три.

Загалом виходить 538 виборці з усіх штатів. Для перемоги на виборах кандидату необхідно набрати підтримку 270 з них (абсолютна більшість — половина+1). Частіше за все, усі голоси від одного штату переходять тому кандидату, який отримав більшість голосів на загальнонаціональних виборах.

Так, наприклад, якщо Дональд Трамп здобуде прихильність 50.1% громадян у Техасі, йому перейдуть усі 40 голосів виборців від цього штату. Тобто навіть якщо кандидат перемагає десь з відривом, він отримує ту саму кількість «залікових балів».

Саме через це можлива ситуація, коли кандидат набрав більше голосів на загальнонаціональних виборах, але програв. Це відбувається, коли він не виграє достатню кількість штатів, щоб отримати 270 виборців із колегії. Так було у 2016 році із Гілларі Клінтон, яка набрала на 3 млн більше голосів на загальнонаціональних виборах, але все одно програла Дональду Трампу. Ще одна така ситуація у 2000 році трапилася із Джорджем Бушем. Тоді демократ Ел Гор мав приблизно на півмільйона більше голосів.

«В теорії виборці можуть голосувати за будь-якого кандидата, який їм подобається, незалежно від того, кого підтримали виборці. Якщо в колегії хтось голосує проти вибору свого штату, такого називають невірним. У 2016 році сім виборців проголосували таким чином, але не змінили результат. У деяких штатах невірні можуть бути оштрафовані або притягнуті до відповідальності за їхні голоси або утримання від голосування», — йдеться в матеріалі BBC.

Раніше Заборона розповідала про можливе блокування ТікТок у США. Це можуть зробити оскільки додаток начебто загрожує національній безпеці, оскільки має китайських власників.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій