'
Читаєте зараз
Взяли за приклад підходи ЗСУ: США виробить тисячі одиниць зброї на ШІ

Взяли за приклад підходи ЗСУ: США виробить тисячі одиниць зброї на ШІ

Ilona Kivva
Автор:
  • Наприкінці серпня-2023 Пентагон представив концепцію нової оборонної програми Replicator.
  • Проєкт зосереджений на стримуванні Китаю, тож на реалізацію першого етапу встановлені вкрай короткі терміни.
  • Планують виробити тисячі одиниць зброї, яка буде працювати з мінімальною участю оператора.

Деталі Replicator не розкриваються, але основними видами техніки, яку створять, найімовірніше, будуть морські та повітряні безпілотники. Під час роботи над програмою Пентагон опирався на досвід українських захисників, які довели: відносно недорогі, навіть невійськові дрони, можуть ефективно використовуватися для розвідки й ураження противника.

Заборона розповідає про план США.


«Реплікатор»: що відомо про оборонний проєкт

Перший етап нової оборонної програми Replicator мають реалізувати до кінця 2025 року. Деталі поки не розкривають, але ключова ідея, принаймні на початку, полягає у виробництві тисяч одиниць автономних наземних, повітряних та водних платформ, пише Defense News.

Проєкт зосереджений на стримуванні Китаю. Такі короткі терміни реалізації були визначені на тлі збільшення загрози військового вторгнення КНР у Тайвань.

«Реплікатор стимулюватиме прогрес у надто повільному переході військових інновацій Сполучених Штатів до використання малих, розумних, дешевих і масових платформ. Ми будемо протистояти масовості [армії Китаю] нашою власною масштабністю. Але нашу буде важче вразити й перемогти», — сказала заступниця міністра оборони США Кетлін Гікс.

Читати більше новин в Telegram

Тобто суть полягає у тому, щоб виробити та поставити на озброєння багато недорогих, але потужних систем, які були б здатні працювати більшою мірою автономно. Повну участь операторів не виключають, але її мінімізують для максимального убезпечення американських військових. Це буде зроблено завдяки інтеграції алгоритмів штучного інтелекту.

Тож, скоріш за все, йдеться про морські та літаючі безпілотники. На те, що це основний напрям програми, вказує і те, що Гікс згадала досвід використання відносно дешевих, часто взагалі комерційних БпЛА українськими захисниками. Дрони виявилися вкрай ефективними не тільки для розвідки, а й для наведення та ураження цілей. Американські платформи, ймовірно, будуть більш технологічними, знову ж таки, завдяки ШІ.

Однак варіанти систем, найімовірніше, пише The War Zone, не обмежуватимуться дронами. Яких видів будуть інші платформи, поки незрозуміло.

Тактика боротьби з Китаєм

Водночас відмовлятися від дорогих і великих видів озброєння США не планують, тож нові системи стануть лише доповненням до вже розроблених оборонних стратегій.

Доцільність розвитку програми аргументують тим, що основною перевагою Китаю є запаси озброєння та живої сили — більше кораблів, більше ракет, більше людей. Відповідати по принципу ракета за ракету, постріл за постріл у Пентагоні вважають дорогим і неефективним методом. Натомість планують перевершити кількість зброї її якістю, а свої війська уберегти саме завдяки автономним системам, які можна буде відправляти на найнебезпечніші місії.

Цікаво! ШІ знадобиться не лише для автономності, але й для аналізу величезних обсягів даних, створених цими системами. Тобто штучний інтелект оброблятиме та аналізуватиме дані одразу на місці ще перед тим, як вони будуть відправлені оператору. Це допоможе при роботі, наприклад, цілого рою БпЛА.

Раніше Заборона розповідала про плани щодо вдосконалення протиповітряної оборони Європейського Союзу. Німеччина створить потужну міждержавну систему.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій