'
Читаєте зараз
Японія офіційно називатиме південні Курили окупованими територіями. Що це означає 

Японія офіційно називатиме південні Курили окупованими територіями. Що це означає 

Markiian Oliiarnyk
Південні Курили
  • Японський уряд офіційно повертається до риторики, що південні Курильські острови є споконвічною територією Японії, що перебуває під незаконною окупацією Росії.
  • З 2003 року Японія намагалася уникати таких формулювань в надії домовитися з Кремлем про часткове повернення островів та укладення мирного договору.
  • Південні Курили перебувають в радянсько-російській окупації ще з серпня 1945 року.

Вперше за майже 20 років у японській «Синій книзі дипломатії» з’явиться формулювання, що південні Курильські острови є незаконно окупованими суверенними територіями Японії. Радянський Союз відібрав їх ще у 1945 році й аж дотепер між японцями та росіянами велися складні переговори про їхнє повернення до складу Японії та укладення мирного договору. Утім переговорний процес замерз через російську агресію проти України, тому Японія знову активізувала свої претензії на ці території.  

Заборона розповідає про повернення офіційної риторики Японії щодо окупації південних Курильських островів, які зараз перебувають під контролем Російської Федерації.


Офіційна позиція Японії щодо південних Курилів

31 березня 2022 року уряд Японії вирішив знову на офіційному рівні закріпити статус Курильських островів, як незаконно окупованих Росією територій, пише Kyodo. У новій редакції «Синьої книги дипломатії», дипломатичного довідника, який виходить у друк з 1957 року, буде міститися формулювання, що південні Курили є «споконвічною територією Японії, що перебуває під незаконною окупацією».

Востаннє подібна кваліфікація спірних територій від Японії була зроблена у 2003 році. Після цього її змінили на нейтральну через примирливу політику з Москвою. Тоді японський уряд сподівався, що у майбутньому з Кремлем вдасться на переговорах домовитися про укладення мирного договору та дипломатичним шляхом повернути острови до складу Японії.

«Синя книга дипломатії», нову редакцію якої уклало Міністерство закордонних справ, буде опубліковано наприкінці квітня 2022 року після схвалення Кабінетом прем’єр-міністра Фуміо Кісіди.

Читати більше новин в Telegram

Як Курильські острови опинилися під Росією: історія

Курильські острови — це тихоокеанський архіпелаг, що простягається від російської Камчатки до японського острова Хоккайдо і складається з 20 великих і понад 30 дрібних островів. У XVII столітті на острови прибула перша японська експедиція, а наприкінці століття Курили для себе відкрили московити. Так обидві держави розпочали свою експансію на острови, в ході якої між Японською та Російською імперіями у XIX-XX століттях виникло кілька збройних конфліктів.

До Другої світової Японська імперія контролювала увесь архіпелаг і навіть частину Сахаліну, утім юридично невід’ємно японськими вважалися лише південні Курили, до яких входять Ітупуп, Кунашир, Шикотан та групу островів Хабомаї. У серпні 1945 року Радянський Союз оголосив війну майже розбитій Японії та захопив Курильські острови, утворивши на їхній території Южносахалінську область. 

У 1956 році Японія і СРСР підписали спільну декларацію, яка відновила дипломатичні відносини та зафіксувала припинення стану війни між двома країнами. Вона також містила пункти про перерозподіл Курильських островів, зокрема Союз обіцяв передати Японії Шикотан та Хабомаї, але лише після остаточно підписання мирного договору. Утім Японія відмовилася від його укладення, оскільки це означало б, що вона відмовляється від своїх претензій та інші острови — Ітуруп і Кунашир, тож вимагала спочатку врегулювати усі територіальні питання, а тоді вже підписувати документ.

Від того часу постійно велися складні переговори між японським урядом та представниками СРСР та його правонаступниці — Росії. Найбільшого прогресу у перемовинах щодо укладення миру та часткового повернення Курилів Японії досяг прем’єр-міністр Шіндзьо Абе (2006-2007, 2012-2020). Він навіть понад 20 разів особисто зустрічався з Путіним, утім остаточних позитивних результатів для своєї країни так і не домігся. Власне, як і його наступники Йошіхіде Суґа і Фуміо Кісіда.

У березні 2022 року переговорний процес між Японією та Росією щодо укладення мирного договору призупинився через російське вторгнення в Україну.

Раніше Заборона розповідала про загострення ситуації в Нагірному Карабасі між Азербайджаном, Вірменією та російськими миротворцями, чиї позиції в регіоні послабилися на тлі провалів російської армії на війні в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій