'
Читаєте зараз
«Виборці хочуть розуміти, чи була допомога Україні корисною для Америки». За рік у США обиратимуть нового президента, і Трамп знову планує балотуватися. Хто буде його конкурентом, крім Байдена?

«Виборці хочуть розуміти, чи була допомога Україні корисною для Америки». За рік у США обиратимуть нового президента, і Трамп знову планує балотуватися. Хто буде його конкурентом, крім Байдена?

Iryna Oliinyk

У 2023–2024 роках у країнах-партнерах України відбудуться парламентські чи президентські вибори, від яких залежатиме підтримка нашої держави у війні з РФ. Заборона продовжує серію матеріалів, де аналізує, як зміна політичного ландшафту вплине на російсько-українську війну і, звичайно, на самі країни, де відбуваються вибори. У попередніх матеріалах ми досліджували передвиборчу ситуацію в Туреччині та Польщі. Новий матеріал — про США, де 5 листопада 2024 року обиратимуть нового президента. І хоча виборчі перегони ще не розпочалися, політичні оглядачі припускають, що на країну чекає жорстка боротьба між відомими політиками та опонентами.


Від демократів Байден, а від республіканців знову Трамп?

На думку політолога Максима Джигуна, чинний президент США Джо Байден захоче піти на другий президентський термін, а його головним опонентом стане колишній очільник Білого дому Дональд Трамп.

Експерт вважає, що виборча кампанія Байдена розпочалася з його візиту до Києва 20 лютого 2023 року. «Погодьтеся, небагато лідерів Сполучених Штатів відвідували Україну, та ще й під час війни», — зауважує він (детальніше про підсумки першої каденції Байдена Заборона писала тут).

Колишній американський президент та можливий кандидат від Республіканської партії США Дональд Трамп на виборах у 2024 році навіть встиг висловити свою позицію щодо війни Росії проти України. Мовляв, якби він залишився при владі, «Росія точно не напала б на Україну». Також Трамп заявив, що нібито закінчить війну в Україні через 24 години після того, як повернеться до Білого дому — однак не повідомив, як саме.

Максим Джигун вважає, що подібні заяви ексочільника Білого дому — це популізм, спрямований на те, щоби додати собі політичної ваги на прийдешніх виборах. Напередодні Трамп заявляв, що нападу РФ нібито можна було б уникнути, якби Україна відмовилася від своїх територій і прагнення до НАТО.

«Трамп — політик, який за допомогою гучних і простих меседжів пропонує розв’язання складних проблем. Попри те, що більшість прихильників Республіканської партії проти того, аби він балотувався, — зауважує Джигун. — При цьому Трамп, аби набирати політичні бали, заграє з радикальними виборцями, які не володіють повнотою інформації. І такими заявами він навмисно чи ненавмисно провокує політичну кризу у своїй країні».

Дональд Трамп ніколи не приховував свого лояльного ставлення до політики Кремля та до президента РФ Володимира Путіна особисто. У своїй нещодавній заяві американському телеканалу Fox News Трамп зізнався, що категорично проти зміни режиму Володимира Путіна у Росії. Водночас допомогу Україні скандальний політик назвав лише інтересом Європи та наголосив, що підтримка української сторони «не є точкою стратегічних інтересів США». А у власній соціальній мережі Truth Social Трамп розкритикував постачання західних танків до України.

«Його заяви точно не допомагають Україні, — говорить Максим Джигун. — З іншого боку, вони демонструють його політичну обмеженість і брак відчуття духу часу і наявних потреб. Звісно, це ускладнює Джо Байдену комунікацію з американським народом, тому що адміністрація президента виклала на стіл величезну кількість грошей, ресурсів та техніки на допомогу Україні. Звісно, що виборці, в тому числі й виборці Байдена, хочуть розуміти, що це були за витрати і чи були вони корисні насамперед для США».

Рон ДеСантіс — головний конкурент Трампа серед республіканців?

Ще одним імовірним кандидатом від Республіканської партії може стати губернатор штату Флорида Рон ДеСантіс. Однак кого саме республіканці висунуть на президентські вибори, вирішать праймериз — внутрішнє партійне голосування. 

Втім, губернатор ДеСантіс вже встиг привернути увагу західної преси своїми нещодавніми висловлюваннями щодо російського вторгнення в Україну, яке він назвав «територіальною суперечкою». За його словами, захист України, яка розташована далеко від Америки, не представляє життєво важливого інтересу для США.

Також губернатор виключає можливість надання Україні літаків F-16 і ракет великої дальності: «Фінансування цього конфлікту адміністрацією Байдена за необмеженим чеком стільки, скільки потрібно, без будь-яких визначених цілей або підзвітності, відвертає увагу від найнагальніших викликів нашої країни», — додав Десантіс.

Після слів про «територіальну суперечку» Рона ДеСантіса розкритикували у західних політичних колах, тож у наступних публічних заявах губернатор Флориди вже назвав Путіна воєнним злочинцем і закликав притягнути його до відповідальності. Він також зазначив, що «Росія була неправа, коли вторглася в Україну» та 2014 року окупувала Крим, і заявив, що Росія не виграє цю війну. 

Хто переможе на виборах у США?

Прогнозувати це рано, вважає Максим Джигун.

Втім, на його думку, чинний президент Джо Байден може використати час до початку президентських перегонів, щоби показати американцям необхідність подальшої підтримки України. 

«У Байдена чимало роботи для того, аби довести своєму виборцю, прихильникам і взагалі людям, які вагаються, що його президентство у багатьох контекстах є кращим, аніж абсолютно недолуге президентство Трампа», — зауважує політолог. 

Чи залишаться США союзником України після президентських виборів?

Максим Джигун вважає, що США і надалі допомагатимуть Україні фінансово та військово. Проте обсяги підтримки будуть залежати від успіхів українського контрнаступу та обсягів повернення окупованих територій.

«Сполучені Штати зробили багато всього разом із вільним світом для того, аби надати Україні засоби й інструменти для повернення наших територій. На плечах українського військово-політичного командування дуже великий тягар відповідальності, — наголошує Джигун. — Тепер, маючи цю зброю, потрібно ще вміло нею користуватися і звільнити якомога більше окупованих територій. Щоби політики, які виборювали для нас ці кошти й техніку, почувалися впевнено і знали, що витратили кошти недаремно».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій