'
Читаєте зараз
Допоможіть знайти загублені літери. Як в Києві пройшов марш на честь дивізії СС “Галичина”

Допоможіть знайти загублені літери. Як в Києві пройшов марш на честь дивізії СС “Галичина”

Samuil Proskuryakov
Загублені літери: розповідаємо про марш до річниці створення дивізії СС «Галичина»

28 квітня в Києві відбувся марш із нагоди 78-ї річниці створення дивізії військ СС «Галичина». Організували захід українські ультраправі: ВО «Свобода», «Правий Сектор» і структура з орбіти вуличного угруповання С14 «Суспільство майбутнього». Майже пів тисячі учасників маршу рухалися колоною від Арсенальної площі до Майдану Незалежності — тобто самісіньким центром столиці. Вони тримали прапори і транспаранти із символікою нацистської дивізії, запалювали фаєри, а дехто навіть здіймав руку в жесті, дуже схожому на нацистське вітання. Журналіст Заборони Самуїл Проскуряков розібрався, чи потрібна Україні глорифікація людей, які присягали на вірність Гітлеру.


Попри карантинні обмеження червоної зони, зокрема заборону на проведення масових заходів, 28 квітня в Києві відбувся «марш вишиванок» на честь дивізії Ваффен-СС «Галичина». Єдина заява столичної поліції щодо цього — прохання до учасників із розумінням поставитися до можливих вибіркових перевірок їхніх документів та речей і не використовувати заборонену символіку. 

Від Арсенальної площі майже пів тисячі людей колоною вирушили до Майдану Незалежності. Вони тримали в руках квіти, транспаранти із символами дивізії, прапори України й добровольчих батальйонів. Учасники маршу вигукували гасла, зокрема «Памʼятай, чужинець, тут господар українець!» Дехто навіть здіймав руку в жесті, дуже схожому на нацистське вітання.

Марш у центрі столиці анонсували за тиждень. Він отримав таку назву: «Марш вишиванок на честь створення Дивізії «Галичина». Насправді це не повна назва підрозділу, що воював на боці нацистської Німеччини в Другій світовій війні. Організатори загубили щонайменше дві дуже важливі літери: СС.

Запрошували людей на марш «патріархи» української ультраправої сцени: лідер музичного хейткор-гурту «Сокира Перуна» Арсеній Білодуб та фронтмен рок-колективу «Кому Вниз» Андрій Середа.  

Заборона вже розповідала про цих музикантів: у піснях «Сокири Перуна» заперечується Голокост і прославляються нацистські діячі, а вокаліст «Кому вниз» називає себе «вибірковим антисемітом» і не гребує виступати на одній сцені з російським блек-метал гуртом «M8L8TH», назва якого розшифровується як «Молот Гітлера». 

Серед організаторів маршу — пов’язане з ультраправою партією «Свобода» ГО «Голосіївська Криївка» та структури-сателіти вуличного угруповання С14 «Суспільство майбутнього» і «Спілка ветеранів війни з Росією». Раніше ці організації отримували сотні тисяч гривень від держави на свої проєкти. Наприклад, ГО «Голосіївська Криївка» щорічно організовує благодійний фестиваль, на якому регулярно виступає «всесвітньо відомий рок-гурт» «Сокира Перуна». Київська міська державна адміністрація повідомила Забороні, що в цьому році не фінансувала фестиваль та марш.

Нацистський підрозділ

СС, або «Захисні загони» — наймогутніша силова структура Третього Рейху, яка підпорядковувалася Адольфу Гітлеру. СС відповідали за концентраційні табори, де загинули мільйони людей. На окупованих нацистською Німеччиною територіях СС займалися масовими стратами супротивників нацистського режиму й тих, кого цей режим прирік на знищення: євреїв, ромів, представників слов’янських народів. Саме СС підпорядковувалися сумнозвісні Айнзацгрупи.

Також СС мала власні військові підрозділи — Ваффен-СС. Початково вони формувалися виключно з німців або тих, кого нацисти вважали найближчими до себе по крові: шведів, норвежців, фламандців і голландців. Ваффен-СС насамперед виконували військові функції. Втім, є безліч прикладів, коли вони брали участь у депортації й масових вбивствах мешканців окупованих територій. 

З погіршенням ситуації на фронті, зокрема через нищівну поразку під Сталінградом, Третьому Рейху забракло солдатів. Тому німці почали формувати добровольчі підрозділи з представників нижчих рас, або «унтерменшів», до яких зараховували й українців. 

Навесні 1943 року нацистська Німеччина почала формувати 14-ту гренадерську дивізію військ СС «Галичина». Добровольцями ставали українці з нинішніх Львівської, Івано-Франківської й Тернопільської областей. У той час ці землі перебували під окупацією нацистської Німеччини й називалися «дистрикт «Галичина». 

Влітку 1944 року дивізію розгромила Червона Армія в битві під Бродами. З решти боєздатних солдатів і резерву нацистське командування набрало другу дивізію, яку відправили придушувати рух опору в Словаччині, потім — в Югославії. Навесні 1945 року дивізія змінила назву, позбувшись абревіатури «СС», і в травні здалася союзникам — британцям та американцям. 

Нюрнберзький трибунал визнав членів СС злочинцями — за винятком тих, хто не вчиняв злочинів, призовників, яких мобілізували примусово, людей, які покинули організацію 1 вересня 1939 року, а також бійців кавалерійських з’єднань. 

Дивізію військ СС «Галичина» міжнародний трибунал прямо не засудив, хоча ті були добровольцями. Символіку дивізії (золотий лев і три корони на блакитному тлі) українські закони й суди не зараховують до нацистської. Втім, підрозділ усе одно залишається нацистським, адже його бійці складали присягу на вірність Адольфу Гітлеру і воювали на боці нацистської Німеччини. 

Уже багато років дивізію вшановують вуличними ходами на території Західної України. Але цього року локальний захід пройшов у Києві, де бійці нацистського підрозділу ніколи не воювали. 

Очільник УІНП проти глорифікації

Очільник Інституту нацпам’яті Антон Дробович назвав прославлення військ СС «неприпустимим для європейської країни». Натомість він запропонував розібратися, чому з’являлися нацистські добровольчі підрозділи та чого прагнули люди, які там воювали. На переконання Дробовича, відповіді на ці питання дозволять «краще зрозуміти причини й перебіг Другої світової війни, вдатися в суть нацистських та комуністичних злочинів, взагалі політики тоталітарних держав».

«Хоч [марш на честь дивізії Ваффен-СС «Галичина»] і маргінальний захід, але це точно важливий сигнал для УІНП, що є проблема і треба про неї говорити. Пояснювати, провести суспільну дискусію. Я здивований тим, що є люди, які не розуміють, у чому проблема. Ходити центром столиці, кидати, як то кажуть, зіги, оспівувати нацистські військові підрозділи — це нонсенс», — розповів Забороні Дробович.

За словами очільника УІНП, у депутатів Верховної Ради є ініціатива розширити перелік забороненої нацистської символіки, «але це поки на рівні обговорень, не експертиз». Він також зазначив, що Закон України «Про засудження комуністичного і нацистського режимів» чітко визначає загальну логіку осуду, а не глорифікації радянського НКВС або нацистських військ СС. 

Ідею проведення маршу на честь дивізії Ваффен-СС «Галичина» в Києві не підтримав і колишній голова Інституту нацпам’яті, депутат від «Європейської Солідарності» Володимир В’ятрович.

«Я вважаю, що учасники СС «Галичина» були жертвами Другої світової війни. Це, на жаль, українці, які були змушені воювати за чужі, німецькі інтереси, часто навіть воюючи проти інших українців у Червоній Армії, які, своєю чергою, також були змушені воювати за чужі інтереси», — пояснив депутат.

Негативно до акції ставиться і спікер Верховної Ради Дмитро Разумков. На його переконання, проведення ходи в Києві шкодить іміджу України як всередині, так і за кордоном:

«На жаль, будь-яке порушення закону — пропаганда нацизму, пропаганда військ Вермахту — на території нашої держави не додає [репутації] нам ні всередині суспільства, ні за межами нашої країни», — заявив Разумков.

Обурення висловила й пані посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен. 

«Підрозділи Ваффен-CC брали участь у найважчих військових злочинах та Голокості під час Другої світової війни. Жодні волонтерські організації, які сьогодні борються та працюють за Україну, не мають асоціюватися з ними», — написала вона.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій