Читаєте зараз
Залізний промінь і не тільки: яку потужну зброю Ізраїль терміново взяв на озброєння

Залізний промінь і не тільки: яку потужну зброю Ізраїль терміново взяв на озброєння

Ilona Kivva
Автор:
  • ЦАХАЛ почав застосовувати або вводить в експлуатацію кілька останніх зразків техніки.
  • Для ударів по Сектору Гази вже використали новітні військові кораблі Sa’ar 6. Це перше їх бойове застосування. 
  • Для наземної атаки, ймовірно, готують танки Mk 5 Barak та перші в країні колісні БТР.

Офіційно армія Ізраїлю поки заперечує застосування Залізного променя, але з’являються відеопідтвердження. Фактично комплекс задумали як доповнення до славнозвісного Залізного купола — щоб частково розвантажити потужнішу систему. Тож введення його в експлуатацію цілком можливе, враховуючи масовість атак ХАМАСу.

Заборона розповідає про новітню зброю, яку Ізраїль використовує чи готує до застосування.


Iron Beam: що за комплекси

Після загострення конфлікту з ХАМАСом Ізраїль вже почав застосовувати або вводить в експлуатацію кілька зразків техніки, яку мали взяти на озброєння пізніше. Однією з них є система Залізний промінь, або Iron Beam, пише Defense Express.

Так, з’явилося відео, на якому видно, що ЦАХАЛ нібито використав комплекси для перехоплення ракет чи некерованих реактивних снарядів. Хоч офіційно Ізраїль каже, що поки не застосовував Iron Beam.

Це так звана зброя високої енергії (HELWS), або лазерна зброя потужністю у 100 кВт, призначена для протидії цілому спектру загроз: від некерованих реактивних снарядів та дронів до мінометних мін.

Читати більше новин в Telegram

Серед переваг установок називають такі:

  • може захищати як війська, бази, так і цивільні об’єкти;
  • спричиняє мінімальну супутню шкоду;
  • перехоплення майже нічого не коштує, адже замість снарядів система сама генерує лазерний промінь;
  • інтегрується з різними платформами та системами.

Серія бойових випробувань, що пройшла у квітні 2022 року, виявилася вкрай успішною. Системі вдалося збити всі цілі: від БпЛА до ракет.

Фактично комплекс задумали як доповнення до славнозвісного Залізного купола. Ідея у тому, щоб частково розвантажити потужнішу систему. Особливо ефективно (у теорії) це працюватиме під час масованих атак. Так, Iron Beam перехоплюватиме невеликі ракети та дрони на ближніх дистанціях (до 7 км), а Iron Dome — більші й небезпечніші цілі. 

Eitan і Merkava Mk 5: коротко про техніку

Для наземної атаки, ймовірно, готують танк Mk 5 Barak. Це остання модернізація основних бойових машин країни, які були створені ще наприкінці 70-х років. Перші одиниці техніки у цій версії мали надійти в арсенал армії Ізраїлю наприкінці 2023 року.

«Головною особливістю машини є тотальна цифровізація, оглядовість та інтеграція у сучасні інформаційні системи поля бою. Найменший прояв цього — доповнена реальність огляду на 360° через прозору броню. Йдеться не просто про виведення картинки з камер, а про мітки цілей та союзників, тактичну інформацію тощо, як в інтерфейсі комп’ютерної гри. Аналогічна технологія у серійних зразках використовується поки лише на винищувачах F-35», — кажуть експерти з озброєння.

Техніка також оснащена радіолокаційною станцією для виявлення наземних цілей, тож разом ці дві технології перетворюють його на потужний розвідувально-оглядовий комплекс. Важливо, що вся інформація при цьому передається на інші машини та засоби ураження через автоматизовані системи управління військами. Крім цього, у бойових машинах покращили захист та встановили оновлену систему ведення вогню (стріляє 120-мм снарядами).

Merkava Mk 5
Merkava Mk 5. Фото: Defense Express

Інша розробка — колісний бронетранспортер Eitan — вже почала надходити до ЦАХАЛ. Ця техніка має з часом повністю замінити в ізраїльському війську американські БТР M113. При цьому у броньовика більше внутрішнього простору, — він керується екіпажем із тьох людей і може перевозити дев’ятьох солдатів. 

Техніка оснащена дистанційно керованою бойовою станцією з 12.7-мм кулеметом. Також є кулемет калібру 7.62 мм та 30-мм або 40-мм автоматичні гармати.

Бронетранспортер Eitan
Бронетранспортер Eitan. Фото: Military Today

За іншими ознаками це класичний важкий колісний бронетранспортер з захистом від 14.5-мм снарядів (на відстані 200 метрів). На озброєнні Ізраїлю вже є власний БТР Namer на базі Merkava, але Eitan перший саме колісний броньовик. Тобто ЦАХАЛу вдасться одразу на практиці перевірити, чи кращий він за гусеничний. Особливо в найскладніших умовах боїв — у забудові, де тактична мобільність має перевагу над оперативною.

Sa’ar 6: що за кораблі

Ізраїль також вже випробував на практиці свої новітні бойові коралі Sa’ar 6. Яке саме озброєння було використано і по яких цілях били, не уточнюють, але відомо, що вражали цілі у Секторі Гази.

Це корвети, які Ізраїль у 2015 році замовив у Німеччини: перший ввели в експлуатацію у 2020 році, а третій —  у 2023 (має прибути ще один). На замовлення було побудовано корпуси, а от інтеграцією озброєння та радіоелектронного обладнання займалися ізраїльські компанії. Це найпотужніші військові кораблі в арсеналі ЦАХАЛу.

Військові судна оснащені таким озброєнням:

  • 76-мм гармата Oto Melara;
  • два бойових модулі Typhoon з 25-мм гарматами;
  • пускові для зенітно-ракетних комплексів Barak-8;
  • пускові для системи С-Dome (морська версія Залізного купола);
  • протикорабельні ракети Gabriel V;
  • два апарати для 324-мм торпед.

Раніше Заборона розповідала про особливості системи ППО Залізний купол — вони пояснюють, чому система пропускає частину ракет ХАМАСу. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій