'
Читаєте зараз
Напад ХАМАС на Ізраїль: чому Залізний купол пропускає ракети 

Напад ХАМАС на Ізраїль: чому Залізний купол пропускає ракети 

Ilona Kivva
Автор:
  • Бойовики ХАМАС вранці 7 жовтня 2023 року випустили кілька тисяч ракет по Ізраїлю і вторглися на територію країни, узявши під контроль кілька населених пунктів.
  • У відповідь Тель-Авів оголосила воєнний стан і мобілізацію резервістів. ЦАХАЛ завдає ударів по сектору Гази і перейшов у наступ.
  • Головною системою ППО Ізраїлю є Залізний купол. Його ефективність складає до 90%, але ХАМАС зміг атакувати ракетами міста та уразити критичні об’єкти інфраструктури.

Головний недолік будь-якої зенітної системи, якою є Iron Dome, це те, що її можна перевантажити. Так, при масованому обстрілі у кілька тисяч ракет близько 10% все одно прорветься через щит. Крім цього, систему потрібно перезаряджати, і на цей час вона стає безпорадною.

Заборона розповідає про бойові дії в Ізраїлі у жовтні 2023 року, а також про особливості ППО Залізний купол.


Бойові дії в Ізраїлі 7-9 жовтня

Бойовики руху ХАМАС вранці 7 жовтня 2023 року випустили кілька тисяч ракет по південних і центральних районах Ізраїлю (включно з Єрусалимом та Тель-Авівом). Також вони вторглися на територію країни сушею, морем і повітрям, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні.

Військовий командир ХАМАС Мухаммад Аль-Дейф назвав операцію «Шторм Аль-Акса» і заявив, що напад став відповіддю на осквернення мечеті Аль-Акса в Єрусалимі та триваючу облогу Гази.

Сектор Гази на карті. Інфографіка: BBC

Читати більше новин в Telegram

Важливо! ХАМАС — палестинське ісламістське бойове угруповання, яке керує сектором Гази. Бойовики присягнули знищити Ізраїль і вів кілька воєн з країною з моменту приходу до влади в Газі у 2007 році. Терористичну організацію підтримує Іран: фінансування, зброя, навчання.

У відповідь Ізраїль ввів воєнний стан (вперше за 50 років), оголосив про мобілізацію резервістів та розпочав контртерористичну операцію «Залізні мечі». Було завдано ударів по низці цілей у секторі Газа. Вже ввечері 7 жовтня були стягнуті війська до захоплених міст і селищ.

Ізраїль ще вранці 8 жовтня оголосив про завершення першої фази операції проти ХАМАС. Було заявлено, що більшість бойовиків, що проникли на територію країни, ліквідовано. Ізраїльській армії (ЦАХАЛ) вдалося повернути контроль над більшістю районів на півдні Ізраїлю. Бої тривали у Беері, місті Сдерот та кількох інших населених пунктах. 

У Сектор Гази припинили електропостачання. Ізраїльська армія розбомбила будинок ватажка ХАМАС Аймана Юніса в таборі біженців Нусейрат — він нібито загинув.

Також було завдано ударів по району в Лівані, з якого бойовики Хезболли обстріляли ізраїльські позиції у спірному районі Шебаа. У відповідь Хезболла заявила, що підтримає ХАМАС.

Винищувачі і вертольоти, авіація і артилерія Ізраїлю у ніч на 9 жовтня атакували понад 500 об’єктів терористичних організацій ХАМАС та PIJ в секторі Гази. Було знищено сім оперативних штабів.

Також ЦАХАЛ атакував низку висотних будинків, в одному з яких розташовувався військовий штаб ХАМАС. Крім того, три тунелі терористів були зруйновані в районі Бейт Ханон. Два оперативні об’єкти ХАМАС також зазнали атаки з повітря, одне з них розташоване в центрі мечеті. Знищено майно терористичної організації PIJ, яке знаходиться в житловому будинку, де проживають оперативники терористичної організації.

Ізраїльський військовий речник підполковник Джонатан Конрікус заявив, що країна викликала близько 100 000 солдатів.

Iron Dome: слабкі сторони ППО 

Залізний купол, або Iron Dome — це ізраїльська мобільна протиракетна система малої дальності, розроблена компанією Rafael. Її головна мета — забезпечити захист міст від ворожих балістичних ракет малої дальності, обстрілів з арти й реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). 

Батарея Iron Dome складається з трьох основних компонентів:

  • багатоцільової РЛС — має виявляти наближення ворожих ракет;
  • центру управління вогнем — обробляє інформацію з радара;
  • трьох-чотирьох пускових установок з 20 ракетами-перехоплювачами Tamir для знищення ворожих ракет.

Одна батарея здатна захистити площу приблизно 150 кв. км — системи відстежують і знищують сотні вхідних загроз в автоматичному режимі. Ще одна фішка — здатність ігнорувати ракети та снаряди, які не становлять загрози. Тобто ППО збиває лише ті, які б впали на населені пункти. Таким чином економлять боєприпаси — вартість одного від $20 000 до $100 000.

Доведено, що ефективність Залізного купола становить від 75% до 95%.

Однак навіть попри це ХАМАС зміг атакувати ракетами міста та уразити критичні об’єкти інфраструктури. Проблема не в несправності Iron Dome, а в ключовому недоліку будь-якої зенітної системи — її можна перевантажити, пише Defense Express.

ХАМАС заявляє, що тільки 7 жовтня випустив 5 000 ракет. За оцінками Армії оборони Ізраїлю їх було майже вполовину менше — 2 200, але і це вкрай багато.

«Якщо навіть з 2 200 ракет було перехоплено 90%, то все одно 220 з них прорвалось через протиракетний щит. Водночас при такому масованому запуску мова йде не лише про можливість комплексів перехопити частину цілей, а про наявність самих протиракет, після використання яких пускові мають бути перезаряджені й на цей час стають безпорадними», — пояснили експерти з озброєння.

Раніше Заборона розповідала про плани Ізраїлю щодо посилення протиповітряної оборони у 2024 році. Які конкретно комплекси планують розгорнути, невідомо. Найімовірніше, це будуть лазерні комплекси Iron Beam, над розробкою яких працює виробник Залізного купола.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій