Читаєте зараз
Запоріжжя або Луганськ: військовий експерт оцінив варіанти контрнаступів ЗСУ

Запоріжжя або Луганськ: військовий експерт оцінив варіанти контрнаступів ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • Генштаб ЗСУ не перекинув війська з-під Херсона на Бахмут, що може свідчити про підготовку до контрнаступу на іншому напрямку.
  • Звільнення територій у Луганській або Запорізькій області сильно вдарять по залізничних логістичних шляхам РФ.
  • Застосування реактивних систем залпового вогню залишить РФ практично без шляхів для передислокації на території України.

Збройні сили України можуть почати витісняти ворога на двох напрямках у грудні 2022 року. Доступнішим й менш стратегічно вигідним є контрнаступ у Запорізькій області. Такий крок дозволить відділити південний фронт від загальної ліній зіткнення.

Заборона розповідає про перспективи, які відкривають ЗСУ різні напрямки для контратаки.


Сватове—Кремінна найбільш вигідний напрямок атаки — Деф Мон 

Після звільнення українськими захисниками західної частини Херсонської області 11 листопада 2022 року контрнаступ призупинився. Багато експертів прогнозували, що частину військ Генштаб ЗСУ перекине на Донецько-Бахмутський напрямок — найбільшу за протяжністю лінію фронту та єдиний регіон, де росіяни дуже повільно, але просуваються. Однак цього не сталося: це може свідчити про накопичення сил для нового контрнаступу, переконаний авторитетний військовий аналітик Деф Мон.
Є два найбільш ймовірні напрямки атаки для українських воїнів, на його думку:

  • Сватове-Кремінна — Луганська область;
  • Пологи- Токмак — Запоріжжя.
Два ймовірні варіанти контрнаступу ЗСУ у грудні 2022 року. Фото: Деф Мон/Twitter

Сватове є одним із основних вузлів постачання у смузі оборони РФ, а дорога Сватове—Кремінна — важлива транспортна артерія для передислокацій російських підрозділів на сході. Також вона відкриває шлях до Рубіжного, Сєвєродонецька, Лисичанська і Старобільська, кажуть у інституті вивчення війни (ISW).

Читати більше новин в Telegram

«Це високий ризик, але і висока винагорода. ЗСУ можуть спробувати просунутися настільки, щоб в зоні досяжності HIMARS [реактивна система залпового вогню] опинилися Луганськ та російська залізнична логістика», — пояснив експерт.

Напрямок Пологи—Токмак, за словами аналітика, менш ризикований, але й менш вигідний за масштабами результатів. Так, якщо ЗСУ зайдуть у Пологи та околиці міста, то зможуть знищити частини залізничного сполучення наявною ствольною артилерією.

«Це залишило б 200 км фронту без залізничного сполучення для росіян і більш-менш відділило б південний фронт, враховуючи контроль за допомогою Хаймарсів. До деяких мостів дорогою вздовж берегової лінії теж можна було б дістатися», — зазначив Деф Мон.

Слабка зона РФ у разі звільнення ЗСУ міста Пологи у Запорізькій області. Фото: Деф Мон/Twitter

Зазначимо, що максимальна дальність ураження реактивних систем залпового вогню HIMARS зі стандартними ракетами GMLRS ( а саме у такій комплектації він є у ЗСУ) складає до 75 кілометрів. На такі ж відстані стріляють аналоги техніки: системи M270, LRU чи MARS II

«Луганщина і Запоріжжя є найбільш слабкими місцями російської оборони. На обидвох напрямках російські БТГр [батальйонно-тактичні групи] ослаблені, а підкріплення складається з мобілізованих. Херсонщина відносно стабільна завдяки Дніпру, а на Донеччині основна частина російських спецпідрозділів, що залишилися в живих», — підтверджує думку Мона інший військовий аналітик Tendar.

Раніше Заборона розповідала про ключові етапи підготовки до контратаки зі слів головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та генерал-лейтенанта Михайла Забродського.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій