Читаєте зараз
Засудити Росію може кожен українець. Правозахисниця прояснила дієві механізми

Засудити Росію може кожен українець. Правозахисниця прояснила дієві механізми

Ilona Kivva
Автор:
  • Існують дієві механізми, щоб покарати Росію у міжнародних судах. 
  • Для цього потрібно розширити правові позиції України у трьох напрямках.
  • Крім того, потрібно продовжувати тиснути на російські відділи ООН і Червоний Хрест, які беруть участь у злочинах проти українців.

Щоб покарати Росію у міжнародних судах, потрібно розширити правові позиції України й діяти в трьох напрямках: Міжнародному кримінальному суді; від імені держави та через індивідуальні скарги. Прецеденти з крайнього способу вже застосовувалися у 2014 році й спрацювали.

Голова правління «Центру громадянських свобод» Олександра Матвійчук розповіла Забороні про судові механізми, які можна використати проти Росії.


Україна проти Росії в судах: тактика 

Щоб покарати Росію у міжнародних судах, Україні потрібно діяти не тільки від імені усієї держави, а й індивідуальними скаргами, пояснила Олександра Матвійчук.

«До вересня 2022 року діє юрисдикція Європейського суду з прав людини на Російську Федерацію. Тобто все, що вчиняється зараз [до вересня 2022 року], ще підпадає. У нас був приклад, коли незаконно у 2014 році з Донецька вивезли дітей-сиріт до РФ. Саме це стало підставою для міжнародної скарги України до Росії, яка розглядається європейським судом — це можна використати»‎, — підкреслила правозахисниця.

Крім того, вона переконана, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) має звернути увагу на незаконну тактику, яку використовують окупанти під час війни.

Читати більше новин в Telegram

«Вони ж спеціально ізолюють міста, вони беруть їх в облогу, щоб взяти над ними контроль. Саме тому вони завдають стільки страждань цивільним, саме тому не відкривають гуманітарні коридори — це тактика, і вона заборонена міжнародним гуманітарним правом»‎, — підкреслила правозахисниця.

Експертка пояснила, що у МКС недостатньо ресурсів, щоб розглянути всі злочини рашистських загарбників проти України, тому великою мірою їх розслідування залишиться тільки на відповідальності українських правоохоронних органів.

Російський Червоний  Хрест: воєнні злочини

«Переміщення населення є воєнними злочинами та прямо заборонено восьмою статтею Римського статуту. Російське товариство Червоного Хреста (РТЧХ) навіть опублікувало звіт про те, що товариство допомагало у примусовому вивезенні щонайменше 60 000 українців, однак згодом документ було видалено», — нагадала Олександра Матвійчук.

Це означає, що долучившись до цих незаконних дій, російський Червоний Хрест діяв в порушення чинних договорів та міжнародно-правових звичаїв. Ба більше, цю діяльність підтримував комісаріат ООН у Москві.

«У зверненні, яке я виставляла, ми по суті даємо по руках управлінню Верховного комісара ООН в Москві. Бо те, що вони зробили, на наш погляд, є взагалі неприпустимим. Якщо вони не можуть їх зупинити, то мали б співпрацювати з міжнародним Червоним Хрестом, а не російським, який повністю керується Кремлем. Замість того, щоб працювати для повернення цих людей [вивезених окупантами українців], вони збираються влаштовувати табори», — пояснила експертка.

У відкритому зверненні правозахисниця також згадала про скандал щодо відкриття офісу МКЧХ на території РФ. Матвійчук висловила думку, що він має бути незалежним від російського. При цьому єдиною можливою метою відкриття такого офісу має бути захист незаконно вивезених українських мирних жителів до Росії.

Раніше Заборона розповідала про поради щодо того, як діяти українцям у випадку примусового вивезення на територію Росії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій