Читаєте зараз
Зброя для ЗСУ за гроші РФ: у ЄС придумали, як обійти вето Угорщини

Зброя для ЗСУ за гроші РФ: у ЄС придумали, як обійти вето Угорщини

Ilona Kivva
Автор:
  • Угорщина блокує надання прибутків з російських активів на купівлю зброї для України.
  • У ЄС зберігаються російські активи на суму €210 мільярдів.
  • Якщо вето вдасться обійти, це відкриє можливість країнам G7 надати Україні $50 млрд, але шляхом кредитування.

Європейський Союз вже кілька місяців намагається визначити шляхи застосування заморожених російських активів, однак розв’язання питання гальмувала Угорщина. Країна не підтримує виділення прибутків від цих активів на зброю для України. Зрештою Євросоюз знайшов спосіб, як обійти вето — допоможе лазівка.

Заборона розповідає про шлях надання Україні техніки та боєприпасів, а також про кредит від країн G7 кредиту, який також прив’язаний до прибутків від активів ворога.

Зброя для України: вето Угорщини

У Європейському Союзі розробили юридичний шлях, щоб обійти вето Угорщини на закупівлю зброї для України за рахунок прибутків, отриманих від заморожених російських активів, повідомив Верховний представник Європейського Союзу у закордонних справах та політиці безпеки Жозеп Боррель. 

Так, оскільки Угорщина утрималася від попередньої домовленості щодо доходів від заморожених російських активів, теоретично вона не повинна брати участь в ухваленні рішення про використання цих грошей. 

Нагадаємо, у травні після тривалих дебатів країни Євросоюзу погодилися використати прибутки від близько €190 млрд заморожених російських активів, які зберігаються в бельгійському депозитарії Euroclear, на закупівлю зброї для України. Однак, за словами п’яти осіб, що брали участь у зустрічі послів ЄС 22 травня, посол Угорщини виступив проти прискорення виплат, відмовившись від одностайної підтримки ЄС для кожної виплати Україні.

Читати більше новин в Telegram

Водночас головний дипломат ЄС зауважив, що обхідний шлях складний, як і кожне юридичне рішення, але він працює. Цей спосіб ще обговорюватимуть міністри закордонних справ країн ЄС.

Будапешт: як впливає на надання $50 млрд Києву

У разі, якщо ЄС подолає вето Угорщини на використання прибутків з заморожених російських активів, це дозволить країнам «Групи семи» (G7) надати Україні $50 млрд кредиту. Відповідної домовленості лідери G7 досягли на саміті в Італії на початку червня.

Домовленість передбачає, що Україна має отримати гроші до грудня 2024 року. Погашати транш будуть за рахунок прибутків від заморожених російських активів, що зберігаються у Євросоюзі — а це загалом €210 млрд, €190 млрд з яких зберігаються в бельгійському депозитарії EuroClear. ЄС заморозив російські активи після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Угорщина: які ще рішення щодо України блокує

Угорщина — найбільш проросійськи налаштована країна у складі Євросоюзу. Вона не надає Україні зброю і навіть забороняє транзит зброї в Україну через свою територію. 

Держава також блокувала низку рішень ЄС та НАТО, які стосувалися України, але шляхом компромісів багато з них таки вдалося просунути. Станом на червень-2024 Будапешт блокує сім інших рішень, пов’язаних з озброєнням Києва на загальну суму близько €6.6 мільярда.

Також раніше Угорщина блокувала надання Єврокомісією Україні €50 млрд в найближчі чотири роки, утім це рішення вдалося розблокувати. Щоб це зробити, ЄС пішов на невеликі поступки Угорщині.

Європейські лідери вирішили, що допомогу Києву за необхідності можна буде переглянути через два роки. Це була одна з основних вимог Угорщини, яка виступала проти безумовного виділення Україні цих грошей.

Раніше Заборона розповідала про 14-й пакет санкцій проти Росії, який ухвалив Євросоюз, а також про те, на які компроміси доведеться піти Україні для вступу в ЄС.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій