'
Читаєте зараз
Жіночі страждання в порно як фетиш: чому нас збуджують біль і приниження та до чого це призводить

Жіночі страждання в порно як фетиш: чому нас збуджують біль і приниження та до чого це призводить

Diana Zubar
Автор:
Хардкор-порно: чому нас збуджують біль і приниження

Порноіндустрія збирає мільярдну аудиторію та продукує безліч контенту під різноманітні уподобання. І хоча відверті відео дивляться як жінки, так і чоловіки, індустрія досі значною мірою орієнтована на останніх. Жанрові категорії існують на будь-який смак, зокрема можна легко знайти відео з насиллям та згвалтуваннями, які не завжди імітовані. Це зовсім не нова тенденція: насилля в порно було завжди. Але чи означає це, що агресивні відео варто сприймати як належне і вони ніяк не впливають на тих, хто їх дивиться та бере в них участь? Заборона розповідає про те, чому хардкорне порно є таким популярним, та чи є ця тенденція шкідливою для глядача.


Мішень екстремального порно — жінки

Дослідження трьохсот порнороликів, які були куплені найбільшою кількістю людей, показало, що 88,2% з них містили фізичну агресію: в основному шмагання, затикання рота та ляпаси. Її ініціаторами зазвичай були чоловіки, а об’єктами у більшості випадків слугували жінки. Інше дослідження, яке охоплювало Pornhub та Xvideos і включало не тільки найпопулярніші відео, виявило, що майже половина з 4 тисяч сцен гетеросексуального сексу на Pornhub містили принаймні один акт фізичної агресії, а на Xvideos таких відео було більше третини. Шмагання, використання кляпів, ляпаси, висмикування волосся і удушення були п’ятьма найбільш поширеними формами фізичної агресії. Мішенню агресії в 97% сцен були саме жінки — їхня реакція на агресію була нейтральною або позитивною, рідко негативною.

Демонстрація агресії в порно впливає на прояви реального сексуального насильства, вважають дослідники. Опитування 2 тисяч британських жінок віком від 18 до 39 років показало, що 38% із них отримували небажані плювки, шмагання, удушення та затикання роту під час сексу. 20% із них зазначили, що почувалися після цього засмученими й наляканими. 31% сказали, що у них немає такого досвіду, а 31% жінок повідомили, що не хочуть про це говорити. Такі результати пов’язують із нормалізацією насилля у медіа та порно.
Дослідження, проведене BBC, показало, що 71% чоловіків у віці до 40 років визнають, що плювали на партнерку, давали їй ляпаса, душили чи затикали рот під час сексу за згодою. 57% опитаних чоловіків сказали, що на бажання робити всі ці речі впливає саме контент для дорослих в Інтернеті. Водночас третина опитаних заявила, що не буде запитувати свою партнерку, чи хоче вона грубих дій.

Як відео з насиллям впливає на глядача

Існує припущення, що високий рівень перегляду порнографії впливає на збільшення сексуальної агресії. Низка досліджень показує, що люди, які переглядають насильницьке порно, з більшою ймовірністю будуть сексуально об’єктивувати та дегуманізувати інших, із більшою ймовірністю виражатимуть намір зґвалтувати, будуть рідше втручатися під час актів сексуального насильства, з більшою ймовірністю будуть звинувачувати жертв сексуального насильства, сприятимуть поширенню насильства щодо жінок та скоюватимуть акти фізичного насильства.

Перегляд порно не перетворює всіх споживачів на ґвалтівників, але дослідження показують, що значна частина відео, які мільйони людей переглядають кожен день, підсилює відчуття того, що насильство є нормальною складовою сексу. Таке порно транслює те, що сексуальне насильство є умовою отримання задоволення. Багато навіть неагресивної порнографії відтворює сценарії, в яких існує дисбаланс між поведінкою партнерів. Чоловіки мають домінантну роль, а жінки покірні та слухняні. 

Однозначно стверджувати, що всі, хто дивиться жорстоке порно, хочуть втілювати схожі сценарії в житті, також неправильно. А насилля під час сексу може бути наслідком відсутності сексуальної освіти, яка торкалася б тем задоволення та згоди. Дослідниця порно Клариса Сміт вважає, що жорстокість в порно та сексі — це ще один спосіб отримання задоволення: «Я думаю, що нам потрібно бути дуже обережними з заявами типу «Все порно — це насильство над жінками». Для деяких людей, коли партнер тягне партнера за волосся — це прояв жорстокості. Для багатьох інших ці дії у стосунках, побудованих на любові, не є жорстокими й не задумані як насильницькі. Я думаю, що є багато приводів говорити про насильство в порнографії, але питання про те, чи є порнографія насильством сама по собі — не один із них».

На її думку, люди не просто копіюють те, що бачать в порно, а перевіряють на собі, що їх збуджує. Експертка говорить, що зґвалтування відбуваються в усіх країнах незалежно від того, дозволене там порно чи заборонене: «Назвати порно причиною зґвалтувань легко, але я думаю, що ця проблема пов’язана з іншими питаннями: релігією, уявленнями про місце жінки в суспільстві і тим, що насильство використовується як засіб контролю над жінками — особливо в суспільствах, де цінність жінки багато в чому визначається її цнотливістю. Це складні проблеми, в яких нам ще належить по-справжньому розібратися».

Жорстоке порно шкодить усім?

Професорка соціології та жіночих досліджень Гейл Дайнс вважає, що екстремальні образи у порно стали звичайним явищем. Вивчивши тисячі порнофільмів і зображень, Дайнс виявила, що найпопулярніші дії, зображені в інтернет-порно, включають вагінальне, оральне і анальне проникнення трьома або більшою кількістю чоловіків одночасно, а також еякуляцію в очі та на лице. Згідно з дослідженням Дайнс, значне поширення порно сприяє тому, що глядач стає байдужим до нього і шукає більш жорстокий та принизливий контент. Дослідження найпопулярніших відео на PornHub показало, що агресивний контент перебуває на підйомі й глядачі віддають перевагу саме йому. Це відображається як на кількості переглядів, так і на рейтингу відео, що містять агресію. «Думати, що так багато чоловіків ненавидять жінок настільки, що можуть збуджуватися від таких мерзенних образів, досить ґрунтовно», — каже професорка Дайнс. У результаті своїх досліджень Дайнс говорить, що чоловіки вчиняють певні насильницькі дії стосовно жінок, бо відчувають, що можуть ставитися до них так, як демонструє порно, адже воно сексуалізує насилля і показує нам, що немає таких речей, які були б неприємними для жінок. Жіночі правозахисні групи стверджують, що порнографічні сценарії часто відтворюються на жінках, які працюють у проституції, бо споживач порно прагне відтворити насильство, яке бачив у мережі. 

Колишня порноакторка, а зараз ведуча радіошоу про фентезі-футбол Ліза Енн у своєму інтерв’ю говорить, що зйомки у жорстоких відео часто сприяють формуванню наркотичної залежності у акторок. «Були моменти на знімальному майданчику, коли я говорила: «Це не дуже хороша ситуація. Це небезпечно. Ця дівчина з’їхала з глузду і ми не знаємо, що вона скаже, коли піде звідси», — розповідає вона. Таку роботу Ліза Енн вважає бомбою уповільненої дії, оскільки акторки, які знімаються в хардокорних сценах, переживають дуже багато болю і це може зламати їх як жінок. У різних інтерв’ю Енн також говорить про те, що порноіндустрія вимагає все більше жорстоких та екстремальних відео. За сцени із насиллям платять більше, але, щоби втамувати біль після знімання, нерідко чоловіки й жінки в порноіндустрії вдаються до випивки, болезаспокійливих засобів і важких наркотиків.

Як змінюється порно 

Пов’язати комерційний секс та етичність може бути складно. Заборона вже розповідала про поступові зміни у порноіндустрії, зйомки роликів жінками для жінок та створення достойних умов праці. «Етичне» порно також іноді має на меті боротьбу з різними видами дискримінації та екологічними проблемами. У  таких відео зображують реалістичне тіло, приділяють увагу оргазму партнерки та в основному не використовують сцен із насильством. Сам знімальний процес передбачає роботу з повнолітніми та дієздатними акторами, які в процесі не мають бути в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, знають про всі сцени, в яких будуть зніматися, мають доступ до контрацепції та медичного огляду й обговорений гонорар. Етичне порно також не показує неприродні пози та реакції тіла на взаємодію з ним.

Над змінами у порноіндустрії також працює NFT-платформа RarePorn. Завдяки блокчейну вона захищає анонімність користувачів та планує розвинути процес модерації, який допоможе виявити контент, що порушує умови публікації. В тому числі контент задля помсти, контент за участі дітей або контент, створений без згоди. Компанія заявляє, що приділяє увагу соціальним проблемам: правам жінок у порноіндустрії, створенню доброзичливого середовища на зйомках, інклюзивності спільноти LGBTQIA+, підвищенню обізнаності про ЗПСШ та благодійності: 1% від кожної транзакції буде направлятися в фонд для підтримки різних цілей, обраних спільнотою власників токенів.

Втім, виробники етичного порно скаржаться, що алгоритми пошукових систем не дають їм можливості бути видимими, а більшість майданчиків не мають фільтрів для вибору етичного контенту. 

Водночас науковиця Меган Тайлер вважає, що індустрія, яка фундаментально торгує сексуальною об’єктивацією жінок, навряд чи може бути етичною, бо живить одну й ту саму систему комерційного сексу.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій