'
Читаєте зараз
Журналістці Матільді Кімер після розголосу повернули акредитацію в Україні 

Журналістці Матільді Кімер після розголосу повернули акредитацію в Україні 

Ilona Kivva
Автор:
  • Відома данська кореспондентка працює у Центральній Азії, Росії та Україні. З 2014 року вона зробила багато репортажів про вторгнення РФ. 
  • 22 серпня 2022 року військову акредитацію медійниці було анульовано без пояснень. Вона звернулася до відомств Данії та України.
  • СБУ непублічно радила робити ‘хороші історії про Україну’.

Одній із найвідоміших журналісток Данії Матільді Кімер повернули право висвітлювати події у зонах бойових дій в Україні. Медійниця кілька місяців не могла дізнатися ані про причини анулювання дозволу, ані про законні способи вирішити питання.

Заборона розповідає про історію за участі СБУ та журналістів.


СБУ забрала право працювати в Україні

Матільда Кімер — данська кореспондентка в регіоні Центральної Азії, Росії та Україні з 2006 року. Кілька років представляла бюро Данського радіо (DR) в Москві. З 2014 року робила багато репортажів про Україну: відвідувала райони бойових дій на Донбасі, а також квазіутворення «Л/ДНР». 

На 24 лютого 2022 року Кімер жила в Києві, тож була однією з перших представників закордонних ЗМІ, які висвітлювали події з перших днів війни. 22 серпня її військову акредитацію було анульовано без пояснень.

Лист від Управління зв’язків із громадськістю ЗСУ про позбавлення акредитації на пошті Матільди Кімер. Фото: архів журналістки

Читати більше новин в Telegram

Є три основні версії, чому це могло статися: 

  • у липні 2022 року Кімер їздила у відрядження у Миколаївську область, де мала взяти інтерв’ю у фермера, чиє поле згоріло через обстріл. Село знаходилося близько до лінії фронту, тому журналістку на блокпосту попередили, що її має супроводжувати пресофіцер, однак, за словами самої Кімер, перекладач не попередив її про це, тож вона порушила вимогу ЗСУ;
  • Кімер багато років працювала у Москві і публікувала у соціальних мережах фотографії з Росії, що, на думку її перекладача Івана Кравцова, також могло спричинити проблеми;
  • СБУ публічно не робила заяв з приводу ситуації, але у коментарі кільком українським ЗМІ співробітник спецслужби розповів, що Кімер під час відрядження нібито поїхала без дозволу в зону, де стояла закордонна зброя, чим поставила під загрозу українських військових.

Журналістка зверталася до прессекретаря СБУ Артема Дехтяренка та до Міністерства оборони, але роз’яснень щодо заборони працювати так і не отримала. Тож вона звернулася до Міністерства закордонних справ Данії та Данського посольства у Києві. Вже через дипломатів вдалося зв’язатися з СБУ, яка запросила кореспондентку на зустріч.

Розмова зі спецслужбовцями відбулася 8 грудня в присутності представників посольства Данії. Кімер, за її словами, розпитували про поїздки в Придністров’я, Росію, а також тимчасово окуповані Крим та частини Донецької і Луганської областей.

«Наприкінці зустрічі я запитала, як можу повернути довіру, і співробітник СБУ сказав, що йому потрібні серйозні аргументи, щоб переглянути мою справу. Він запропонував мені робити “хороші історії про Україну” та використати якісь документи СБУ, які могли б допомогти зробити такі історії», — розповіла медійниця.

Матільді Кімер поновили акредитацію

Про ситуацію з журналісткою багато писали міжнародні та українські видання. І от у січні 2023 року їй таки повернули документ, що дає право працювати у зонах бойових дій, повідомляє DR.

Твіт Європейської федерації журналістів (EFJ) про повернення акредитації Матільді Кімер. Фото: скриншот з EFJ/Twitter

«Акредитація Матільди Кімер для роботи журналістом в Україні знову діє, тому вона може вільно працювати, як могла до 22 серпня. Я сподіваюся і вірю, що саме через те, що справу було розслідувано, немає причин сумніватися у незалежності та авторитеті Матільди Кімер як журналістки», — заявив керівник відділу закордонних справ DR Нільс Квале.

Повідомлення з України DR отримала електронною поштою, але, за словами Квале, пояснень, чому саме журналістці повернули акредитацію, як і чому її перед цим анулювали, від СБУ так і не було отримано.

Кореспондентка, йдеться у заяві данської телерадіокомпанії, від серпня працювала над тим, щоб скасувати рішення СБУ. Кімер зв’язалася з українською владою, вела діалог із посольством України в Данії та з данським МЗС.

У відповідь на запит НСЖУ начальник управління взаємодії із ЗМІ та громадськістю апарату голови Служби безпеки України Артем Дехтяренко повідомив, що СБУ не забороняло Матільді Кімер в’їзду до України, а «відмова в акредитації може бути здійснена без пояснення її причин».

Раніше Заборона розповідала про гучний судовий процес та вирок експрацівникам Укрексімбанку банку щодо нападу на журналістів «Схем».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій