'
Читаєте зараз
Жили 439 млн років тому: палеонтологи знайшли абсолютно новий вид риб

Жили 439 млн років тому: палеонтологи знайшли абсолютно новий вид риб

Ilona Kivva
Автор:
  • Вважалося, що щелепні риби з’явилися 420 мільйонів років тому, але відкриття вчених повністю перекреслює цю теорію.
  • Науковці назвали істоту Фаньцзіншань на честь гори, де були знайдені рештки.
  • Тіло риби вкрите колючим панциром і шипами, які засіяні лусочками, що нагадують зуби.

У Китаї палеонтологи розкопали рештки абсолютно невідомого виду істот. Вона жила близько 439 млн років тому, що робить її найстарішим представником щелепних риб, останки яких коли-небудь знаходили. Тварина може бути пращуром сучасних акул і скатів.

Заборона розповідає про відкриття вчених, яке змінює уявлення про еволюцію.

Фаньцзіншань: що за істота

Науковці проводили розкопки неподалік гори Фаньцзіншань у формації Жунсі, що в Китаї. Під час роботи вони натрапили на добре збережений скелет істоти, подібних якій ніколи раніше не зустрічали. Команда зібрала тисячі скам’янілих фрагментів скелета, луски та зубів, пише Live Science.

Після детального дослідження вчені з’ясували, що хребетна тварина була предком сучасних акул, про існування якого наука не знала. Назвали новий вид на честь гори, неподалік якої зробили відкриття.

Це вимерла група акулоподібних істот, відомих як акантодії або колючі акули через голчасті плавці та кісткові пластини, що вкривають їхні плечі. Акантодії знаходяться десь між хондріхтіями, до яких належать сучасні акули та скати, і остеїхтіями — кістковими рибами. Дослідники підозрюють, що Фаньцзіншань може бути близьким родичем невідомого спільного предка цих двох груп.

Читати більше новин в Telegram

Риба жила близько 439 мільйонів років і є найдавнішою щелепною істотою з хребтом, коли-небудь знайденою. Одна з головних відмінностей цієї істоти від інших акантодій в плечовому панцирі риби, який займає більшу площу і зрощений з кількома шипами. Колючі плавці істоти також були вкриті незвичайними лусочками, схожими на зуби, які, за припущеннями, випадали згустками та відростали знову. Подібна система спостерігається у сучасних акул, але вона не замінюється таким чином.

«Такий рівень модифікації твердих тканин є безпрецедентним. Це демонструє більшу пластичність еволюції, ніж зараз розуміють, і вказує на еволюційне походження сучасних скелетів, у тому числі людських», — сказав провідний дослідник Пламен Андрєєв.

Знахідка повністю змінює уявлення вчених про еволюцію риб. Вважалося, що поява та перші еволюційні зміни щелепних почалися лише 420 мільйонів років тому. Відкриття доводить, що різні щелепні риби вже плавали в морях Землі приблизно за 20 мільйонів років до цього.

Вчених особливо цікавить поява щелепних риб, оскільки їхня еволюція була головним моментом у утворенні нових видів хребетних. 

«Рештки Фаньцзіншаня допоможуть отримати необхідну інформацію про еволюційні кроки, що ведуть до походження важливих адаптацій хребетних, таких як щелепи, сенсорні системи та парні придатки», — каже співавтор дослідження палеонтолог Мін Чжу.

Раніше Заборона розповідала про невідомий раніше вид динозаврів, який відшукали палеонтологи в Південній Америці.  Це унікальний випадок, адже вигляд знахідки зовсім не відповідає характерним для динозаврів цього періоду ознакам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій