Читаєте зараз
Знайдено новий вид морських рептилій, які жили 94 млн років тому

Знайдено новий вид морських рептилій, які жили 94 млн років тому

Ilona Kivva
Автор:
  • Впродовж крейдяного періоду у морях домінували мезозаври — гігантські хижі рептилії, які досягали 17 метрів у довжину.
  • Палеонтологи знайшли останки істоти, які належать до цього роду, але не схожі на будь-який відомий вид.
  • Це офіційно найстаріші знайдені у Північній Америці рештки мезозавра.

Прадавні рептилії більше нагадували сучасних ящірок, ніж динозаврів, але були значно більшими — до трьох метрів у довжину. Вони також мали відносно примітивні кінцівки, які використовували для полювання за здобиччю. Однак головна особливість — наявність кровообігу у мозку. Саме ця властивість, ймовірно, дозволила мезозаврам пристосуватися до життя у морі.

Заборона розповідає про древніх істот.


Найстаріша морська істота у Північній Америці: якою вона була

Впродовж крейдяного періоду (від 145 до 66 мільйонів років тому) у морях домінували мезозаври. Це були гігантські хижі рептилії, які мали довгі хвости та веслоподібні відростки. У довжину вони досягали 17 метрів, пише Live Science.

Палеонтологи під час розкопок в американському штаті Юта знайшли останки мезозавра, який не схожий на будь-який відомий вид. У той час цей регіон був частиною Західного внутрішнього морського шляху — стародавнього моря, яке простягалося від Мексиканської затоки до Полярного кола і розділило сучасну Північну Америку на дві частини.

Відтворений череп Sarabosaurus dahli. Інфографіка: Cretaceous Research

Рештки виявили ще у 2012 році, але вони були настільки малими, що для точної реконструкції скелета знадобилося понад 10 років.

Читати більше новин в Telegram

Новий вид назвали Sarabosaurus dahli, що перекладається як ящірка пустельного міражу — на честь одного з волонтерів команди Стіва Дала, а також як данина міражам, що часто спостерігаються в спекотних сланцевих землях тропіків. 

Це офіційно найстаріші знайдені у Північній Америці рештки мезозавра — він жив 94 мільйони років тому. Істота суттєво відрізнялася від інших видів:

  • її розмір досягав лише 3 м;
  • за зовнішнім виглядом нагадували ящірок;
  • мали відносно примітивні кінцівки порівняно з більш пізніми видами;
  • мав кровообіг у мозку, що, ймовірно, допомогло йому краще адаптуватися до морського середовища.
Художнє зображення Sarabosaurus dahli. Ілюстрація: Andrey Atuchin/Live Science

«Під час відкладення тропічних сланців, приблизно 94 млн років тому, мезозаври були ще дуже маленькими, примітивними й ще на ранніх стадіях еволюції повністю адаптувалися до морських умов. З цих причин їх скам’янілості надзвичайно рідкісні», — пояснив важливість відкриття співавтор дослідження палеонтолог Баррі Олбрайт. 

Дослідження S. dahli допоможе вченим краще розуміння еволюції мезозавра.

Раніше Заборона розповідала про відкриття динозавра, який жив 185 млн років тому.  Він є далеким прародичем сучасних крокодилів, але будова його тіла не відповідає багатьом типовим ознакам виду.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій