Читаєте зараз
ЗРК Patriot можуть захистити Харків від обстрілів: чому все не так просто

ЗРК Patriot можуть захистити Харків від обстрілів: чому все не так просто

Ilona Kivva
Автор:
  • У медіа та на міжнародних політичних майданчиках почали лунати заклики про необхідність термінових постачань ЗСУ систем Patriot. Зокрема, для захисту Харківщини.
  • Це американські зенітні ракетні комплекси великої дальності. Свою високу ефективність вони вже встигли довести в Україні.
  • Попри широкий спектр цілей, які вони здатні збити, ЗРК не спроможні самотужки завадити російським авіабомбардуванням.

Якийсь один тип зброї не здатний розв’язати проблему з захистом неба на Харківщині та в інших областях. Найбільш дієвим буде комплексний підхід, який передбачає поєднання різних типів техніки секторально. Приміром, з розвідувальними БпЛА ворога, які, серед іншого, шукають українські системи ППО, можуть боротися навіть старі навчально-тренувальні літаки Як-52. А от західна зброя якраз допоможе з КАБами і іншими небезпеками.

Заборона розповідає про особливості систем «Патріот», а також про те, які саме комбінації зброї реально здатні посилити захист неба у прикордонних регіонах.

Удари КАБами по Харківщині: що допоможе захистити небо

Після початку російської наступальної операції на Харківщині та постійних авіабомбардувань області у медіа та на міжнародних політичних майданчиках почали лунати заклики про необхідність термінових постачань Україні американських зенітних ракетних комплексів Patriot.

Передача та розгортання цих ЗРК у регіоні дійсно може суттєво зменшити кількість авіабомбардувань. Однак йдеться не про збиття КАБів, а швидше про загрозу для російських літаків-бомбардувальників, які ці бомби скидають. Річ у тім. що Patriot міг би збивати ці літаки ще до того, як вони підлітали б до робочої дистанції скидання авіабомб.

Однак у довготривалій перспективі, як вважають військові аналітики, Patriot навряд здатні розв’язати проблему з російськими авіабомбардуваннями. Це пов’язано з тим, що якийсь один тип зброї не здатний розв’язувати проблему з захистом неба на Харківщині та в інших областях, що межують з РФ або лінією бойового зіткнення. Водночас найбільш дієвим буде комплексний підхід.

Читати більше новин в Telegram

Приміром, таке озброєння як крилаті ракети SCALP/Storm Shadow та ракети класу «земля — земля» HIMARS та ATACMS, яке вже є на озброєнні у ЗСУ, цілком здатне знищувати та відганяти від кордону російські пускові установки «Іскандер-М» та комплекси С-300 й С-400. 

Ще однією важливою складовою, яка дозволить розібратися із КАБами, є отримання Україною літаків F-16. А от розібратися з розвідувальними дронами допоможе переобладнання старих навчально-тренувальних літаків Як-52. Цим вже займаються — в інтернеті вже є чимало відео, де таку роботу вдалося зафіксувати.

ЗРК Patriot: коротко про техніку

«Патріот» — американські зенітні ракетні комплекси великої дальності. Вперше вони були використані під час війни в Перській затоці, де вкрай добре зарекомендували себе.

Система протиповітряної оборони має по чотири ракети на пускову установку. Підготовка до стрільби займає 30 хвилин. 

Типова батарея Patriot включає: 

  • радар, який виявляє та супроводжує цілі; 
  • комп’ютери, енергетичне обладнання, станцію керування бойовими діями;
  • до восьми пускових установок. 

Радіолокаційні станції (РЛС) здатні виявляти: 

  • винищувачі — на дальності 110-130 км;
  • бомбардувальники — 160-190 км;
  • ракети — 85-100 км (включно з балістичними та гіперзвуковими, наприклад, Кинджали та Х-22);
  • бойову частину ракети — 60-70 кілометрів.

Однією з переваг техніки є висока мобільність. Так, батарея пускових установок і пов’язаних з ними машин підтримки можуть змінювати позицію до кількох разів на день, що ускладнює їх виявлення для ворога.

«Такі цілі, як Кинджал та балістика, знищуються в автоматичному режимі. Включається кнопка і все, що летить, — він все буде знищувати. Радар засікає, і ракета летить назустріч падаючому Кинджалу. Але працює все, відповідно, під контролем людини», — розповідав у березні 2023 року тоді ще речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Раніше Заборона розповідала про надсучасні німецькі броньовики, які вироблятимуть в Україні. Першим на конвеєр поставлять бойові машини Lynx, які можна пристосовувати під потреби війська.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій