- США 20 листопада 2023 року оголосили про надання нового пакету збройної підтримки Україні. До нього, серед іншого, увійшла РСЗВ HIMARS.
- Установки призначені для пуску кількох типів боєприпасів. Серед них — далекобійні ATACMS.
- Коли саме Україна отримала боєприпаси цього типу, невідомо, але вже у жовтні з їх допомогою було уражено два вкрай важливі для РФ аеродроми.
Передача лише однієї американської реактивної установки може вказувати на те, що вона буде з унікальною модифікацією пускової. Це означає, що вона може бути максимально пристосована для застосування ATACMS та ще одних високоточних боєприпасів.
Заборона розповідає про особливу зброю та її ймовірне призначення.
Пакет збройної допомоги від США на $100 млн: що увійшло
Сполучені Штати Америки 20 листопада 2023 року оголосили про надання нового пакету збройної підтримки Україні. Всю зброю, перераховану у ньому, буде надіслано із запасів Пентагону, тож поставку мають здійснити у короткий термін. Це вже 51 транш за програмою вилучення арсеналу.
Що передадуть:
- одну високомобільну артилерійську ракетну систему HIMARS;
- додаткові боєприпаси до РСЗВ;
- зенітні ракети Stinger;
- 155-мм артилерійські снаряди;
- 105-мм артилерійські снаряди;
- протитанкові ракети TOW;
- протитанкові комплекси Javelin ;
- гранатомети AT-4;
- понад три мільйони патронів для стрілецької зброї;
- боєприпаси для знешкодження перешкод;
- зимове спорядження;
- запчастини та інше допоміжне обладнання.
«Передача лише однієї американської реактивної установки М142 HIMARS може вказувати на те, що вона буде з унікальною модифікацією пускової установки. Не виключно, що її передають для застосування далекобійних ракет ATACMS, які таємно поставляються Україні. Також модифікований М142 HIMARS розглядався для використання малогабаритних високоточних боєприпасів GLSDB», — вважають експерти з озброєння Мілітарного.
Читати більше новин в TelegramПро те, що невеликий пакет допомоги містить важливу техніку, вказали і у Washington Post. Офіційні особи, з якими поспілкувалося видання, кажуть, що Вашингтон принаймні деякий час зможе продовжувати надсилати допомогу, включаючи зброю більшої дальності.
ATACMS в Україні: що за ракети і коли дали
Це сімейство американських балістичних ракет, розроблених у часи Холодної війни. Вони проєктувались у рамках доктрини повітряно-наземної операції на випадок можливої агресії з боку більш чисельних військ Радянського блоку на території Європи.
Ракети ATACMS запускаються з пускових установок M270 та M142 HIMARS, які вже стоять на озброєнні в ЗСУ. Всього є п’ять модифікацій цієї ракети:
- M39 (Block I);
- M39A1 (Block IA);
- M48 (Quick Reaction Unitary [QRU]);
- M57 (TACMS 2000);
- M57E1 (Modification [MOD]).
Про те, що Україні отримала боєприпаси, стало відомо у жовтні 2023 року — після того, як ЗСУ завдали масованого удару по аеродромах Луганська та Бердянська. В результаті вдалося знищити чималу кількість авіаційної техніки та обладнання, що належали армії РФ.
Удару було завдано саме за допомогою таємно переданих Україні ATACMS. ЗСУ нібито отримали найпершу та найстарішу модифікацію ракети — M39 (Block I). Попри свій вік, ця ракета є досить ефективною зброєю та важкою ціллю для російської ППО. Вона має дальність польоту близько 160 км, тоді як більш далекобійна версія летить на відстань до 300 кілометрів.
Цікаво! ATACMS активно використовувалася американськими військами у війнах на Близькому Сході: під час операції «Буря в пустелі» було запущено 32 ракет, а під час операції «Свобода Іраку» — 450.
Передача модифікованої установки HIMARS може свідчити і про те, що ЗСУ мають намір передати (чи передали) більш далекобійні версії снарядів. Принаймні таке прохання ще на початку листопада-2023 Байдену надіслала група високопоставлених республіканців у Конгресі.
ATACMS, серед іншого, можуть допомогти ЗСУ активніше просуватися на Херсонському напрямку, адже найголовніша проблема для українських сил на лівому березі — тактична авіація ворога.
«Нам потрібні не лише F-16, а також і ATACMS у модифікації М39 та М39А1, які ефективні при ударах по аеродромах. Якщо в росіян буде постійна загроза для аеродромів, вони будуть змушені забрати свою тактичну авіацію з тимчасово окупованих територій до РФ, а це зовсім інші відстані та зовсім інше витрачання ресурсу. Від Олешок до, наприклад, російської Тамані — майже 400 кілометрів. Це не та відстань, яку може долати російська тактична авіація без якихось проблем для відпрацювання ресурсу. Тому ми маємо змусити їх тікати на територію РФ», — вважає військово-політичний оглядач Олександр Коваленко.
Раніше Заборона розповідала про боєприпаси GLSDB та їхню далекобійність. При різних варіантах розміщення у зоні доступу опиняться всі об’єкти ворога у Донецькій та Луганській областях, Перекопський перешийок і Джанкой.
Читати більше новин в Telegram