Читаєте зараз
ЗСУ прорвали найскладнішу лінію оборони росіян на Запоріжжі: що це дає

ЗСУ прорвали найскладнішу лінію оборони росіян на Запоріжжі: що це дає

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські захисники наприкінці серпня-2023 звільнили Роботине на Запоріжжі.
  • Вже у вересні Сили оборони пройшли першу лінію оборони РФ на напрямку. Вона складається з бетонних бліндажів, перед якими встановлені протитанкові пастки та велике мінне поле.
  • Сили оборони готують раптові наступи, щоб виснажити ворога. Ймовірно, йдеться не тільки про Запорізький, а й про інші напрямки.

Прорив біля Роботиного дає можливість вийти на Токмак — це стратегічно важливий населений пункт. Він є одним з головних залізничних вузлів постачання для Росії, а також відкриває шлях до узбережжя Азовського моря.

Заборона розповідає про успіхи ЗСУ на напрямку, а також про перспективи подальшого просування.


Просування Сил оборони біля Роботиного у вересні-2023

Українські захисники наприкінці серпня-2023 звільнили населений пункт Роботине на Запоріжжі. Після цього воїнам вдалося просунутися на схід від села — у напрямку Вербового та Новопрокопівки. Це означає, що ЗСУ прорвали першу лінію оборони росіян (так звані лінії Суровікіна).

Ця лінія є найсильнішою і складається з бетонних бліндажів, перед якими встановлені протитанкові пастки та велике мінне поле. Тобто для просування треба перш за все провести розмінування, але зробити це вкрай складно, адже при виявленні загрозі росіяни відкривали вогонь із захищених укріплень, розповів The Guardian командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександр Тарнавський.

До прориву готувалися кілька тижнів — розчищення проводили без техніки, тобто працювали тільки сапери-піхотинці. Після подолання лінії, як стверджує Тарнавський, очікується швидший прогрес у просуванні наших військ.

Читати більше новин в Telegram
Лінії Суровікіна. Інфографіка: The Telegraph

«Є дуже велика різниця між першою і другою лінією оборони. Росія присвятила 60% свого часу та ресурсів будівництву першої лінії оборони і лише по 20% — другої та третьої, оскільки Москва не очікувала, що українські сили пройдуть. Ми знаходимося між першою і другою лініями оборони. Друга ланка побудована не так якісно, ​​тому українці можуть їздити своїм транспортом, хоча там ще є мінні поля. Оскільки російські війська також діють у цьому районі, вони розташовані не єдиним оборонним кордоном, а фрагментами», — пояснив бригадний генерал.

При цьому Україна має інші цілі — Сили оборони готують раптові наступи, щоб виснажити сили Москви. Ймовірно, йдеться не тільки про Запорізький, а й про інші напрямки.

Лінії оборони РФ біля Роботиного. Інфографіка: BBC

Прорив першої лінії оборони РФ: варіанти наступу ЗСУ

Такий розвиток подій, ймовірно, свідчить те, що українські сили здобули можливість проводити більш вільні маневри в тактичному тилу пробитої лінії оборони РФ, вважають військові аналітики з Інституту вивчення війни (ISW).

Є два варіанти подальших операцій ЗСУ в регіоні, як вважають у BBC:

  • більш реалістичний — Роботине знаходиться в 29 км від міста Токмак, через яке проходить частина ліній постачання РФ. Ці лінії дозволяють Росії зберігати присутність у південній частині Херсонської області. Токмацький вузол дуже вразливий, адже знаходиться у зоні дії РСЗВ, що є в арсеналі ЗСУ, наприклад, HIMARS. тож наступним кроком може стати знищення транспортних шляхів у районі;
  • ідеалістичний — через то де Токмак можна вийти на Мелітополь або Бердянськ, тобто до узбережжя Азовського моря. Це дозволить перерізати сухопутний міст до Кримського півострова. Зокрема, між Мелітополем і Херсоном проходить траса М-14, через яку Росія здійснює більшу частину поставок.
Траса М14 на карті. Скріншот: Google Map

Не можна також відкидати варіант, що прорив на Запоріжжі буде використано як відволікаючий маневр. Так було під час просування ЗСУ на Херсонщині — створювали видимість набагато більш активних дій на Харківщині.

Раніше Заборона про фактори, які свідчать про проведення ширшого наступу Збройних сил України. Вдалим по часу стало відсторонення одного з ключових командувачів військ РФ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій