'
Читаєте зараз
Зима впливає на настрій, сексуальне бажання і не тільки: як покращити свій стан

Зима впливає на настрій, сексуальне бажання і не тільки: як покращити свій стан

Daniil Tsarevskyi
  • Психологи з університетів Аризони та Британської Колумбії провели дослідження щодо того, як зима впливає на людське самопочуття.
  • Було виявлено, що у холодну пору року дієти втрачають свою ефективність і люди активніше набирають вагу, зʼявляється сезонний афективний розлад (САР).
  • Осінньо-зимова депресія зустрічається у 5% населення США і призводить до серйозних проблем зі здоровʼям.

Побороти зимову депресію можна спробувати власноруч, збільшивши кількість часу, проведеного на вулиці під сонячними променями. Якщо небо затягнуто хмарами, для його імітації можна спробувати спеціальні світлові пристрої. Фізична активність також допоможе боротись з наслідками САР та підтримувати здорову форму.

Заборона розповідає про вплив холодів на фізичний та емоційний стан людини.

Грудень, січень, лютий: як змінюється стан людини

Пори року можуть впливати на мінливість мислення, відчуттів і поведінки людей суттєвіше, ніж вважалося раніше. Психологи з Університету штату Аризони та Університету Британської Колумбії Олександрою Вормлі та Марком Шаллером провели дослідження щодо того, як зима впливає на людське самопочуття.

Аналіз показав, що саме взимку найнижча ефективність дієт. В середньому люди набирають близько 1 кг, а ті, хто має надмірну вагу — ще більше.

Взимку також зменшується чутливість клітин та тканин до інсуліну, що адаптовує організм до накопичення жиру. Зміна способу життя також впливає: ми менше рухаємось на свіжому повітрі, більше знаходимось у приміщенні. Взимку погіршується якість їжі й люди частіше споживають жирне та солодке.

Читати більше новин в Telegram

«Зима для наших предків означала дефіцит їжі. Зменшення фізичних вправ і збільшення зʼїденого до її початку, можливо, було еволюційним пристосуванням. Якщо така реакція предків на холодне зимове середовище, мала перевагу, еволюційні процеси забезпечили б, щоб це генетично передалося їхнім нащадкам», — пишуть дослідники.

Водночас саме у холодну пору у людей збільшується сексуальна активність. Про це свідчить суттєве зростання продажів презервативів у США, а також підвищення попиту на такі теми в Інтернеті.

Підтверджують це і показники народжуваності у Північній півкулі. Немовлята мають більше шансів бути зачатими в зимові місяці, ніж в інші пори року.

Точні причини цього явища поки невідомі, особливо на фоні поширеного сезонно-афективного розладу, який тільки зменшує сексуальний потяг. Проте впливати на це можуть кілька факторів. Дослідники кажуть, що історично наприкінці літа (коли народжуються зачаті взимку) найбільше їжі — це спрощує годування потомства. Також відбуваються гормональні зміни, які накладаються на сезон відпусток: узимку в цілому більше можливостей для сексу.

Сезонний афективний розлад: як боротися

Зимова пора суттєво впливає і на настрій: приблизно 5% американців взимку переносять форму депресії, відому як сезонний афективний розлад (САР). Люди відчувають безнадійність, млявість і не хочуть брати участь в активностях, які їм зазвичай подобались. Навіть ті, хто не має клінічного мінімуму симптомів для САР, можуть переживати посилення тривоги та депресії. 

Лікарі виділяють наступні симптоми у сезонного афективного розладу: 

  • постійне зниження настрою;
  • втрата задоволення або інтересу до звичайної повсякденної діяльності;
  • дратівливість;
  • відчай, провина та відчуття нікчемності;
  • відчуття млявості (брак енергії) і сонливість протягом дня;
  • довший сон, ніж зазвичай. Важко вставати вранці;
  • жага вуглеводів і набір ваги;
  • труднощі з концентрацією;
  • зниження статевого потягу.

Вчені не встановили точних причин розвитку хвороби, але зазвичай її появу повʼязують зі зменшенням кількості сонячного світла під час осінніх та зимових днів. Їх брак впливає на вироблення мозком гормонів мелатоніну (викликає сонливість) та серотоніну (відповідає за настрій). Також Сонце напряму впливає на біологічний годинник і його порушення впливає на самопочуття. На САР впливає і генетика: дехто може бути більш уразливим; іноді розлад спостерігається навіть у цілих сімей.

Існують кілька способів профілактики сезонно-афективного розладу та боротьби із ним:

  • намагайтеся отримувати якомога більше природного сонячного світла — коротка прогулянка в обідній час теж може бути корисною;
  • зробіть робоче та домашнє середовище максимально світлим і просторим; 
  • сидіть біля вікон, коли ви вдома;
  • збільшуйте свою фізичну активність. Робіть фізичні вправи на свіжому повітрі та вдень;
  • дотримуйтеся здорової, збалансованої дієти;
  • якщо це можливо, уникайте стресових ситуацій і вживайте заходів для подолання стресу
  • спробуйте світлотерапію — проведіть перші 30 хвилин зранку біля світлової коробки (пристрою, яке відтворює дуже яскраве світло). Це може позитивно вплинути на виробітку серотоніну та зменшити кількість мелатоніну. Пам’ятайте, що це може бути протипоказано в разі деяких захворювань очей, або при прийманні певних ліків.

Якщо ви відчуваєте, що САР проходить занадто важко і ви не можете із цим впоратись, зверніться до спеціаліста. У таких випадках лікар може порадити когнітивно-поведінкову терапію, консультації та психодинамічну терапію зі спеціалістом.

Раніше Заборона розповідала про важливість ментального здоровʼя та способи його покращення: свій стан можна поліпшити, дотримуючись простих порад.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій