Теракт у Маріупольському драмтеатрі: у прокуратурі розкрили перші деталі розслідування
- 16 березня у Маріупольський драматичний театр російський літак скинув бомбу.
- В будівлі в центрі портового міста переховувалися сотні мирних жителів.
- Прокуратура Донецької області відкрила кримінальну справу того ж дня. Вже опитані десятки свідків, слідство триває.
Внаслідок теракту у Маріупольському драматичному театрі загинуло близько ста людей. У цих даних прокуратури Донецької області враховані і ті, хто загинув на місці вибуху, і ті, хто помер від тяжких травм. В грудні окупанти разом з місцевими посібниками знесли залишки будівлі, які кілька місяців ховали під лісами. Тобто злочинці знищили саме місце злочину.
Заборона розповідає про дані прокурора Артема Шалати, який працює над розслідуванням злочину. Великий текст за результатами багатомісячного вивчення офіційних матеріалів та свідчень людей читайте на сайті.
Незалежне українське медіа Заборона звертається до свідків війни. Якщо ви бачили злочини, маєте докази, вам є, що розповісти, напишіть нам. Світ повинен знати правду, а злочинці – покарані.
Авіаудар по Маріуполю 16 березня: слідство
16 березня 2022 року російські війська обстріляли Маріупольський драматичний театр. Приміщення театру було укриттям від обстрілів для сотень маріупольців. За різними даними, на момент обстрілу поблизу Драмтеатру та всередині нього перебувало від 500 до 1000 цивільних. Спереду та позаду будівлі були великі написи ‘ДЕТИ’, їх було видно навіть з супутника.
Донецька обласна прокуратура відкрила справу про обстріл Драмтеатру. Через те, що Маріуполь окупований росіянами, у слідчих немає доступу до місця трагедії та тіл загиблих.
Читати більше новин в Telegram«Управління, яке розслідує злочини, вчинені та тимчасово окупованих територіях Донецької області в умовах збройного конфлікту, створили у грудні 2019 року. Тому прокурори мають досвід роботи у подібних провадженнях, коли немає доступу до місця події. Конкретно у цьому випадку ми здебільшого отримуємо інформацію з відкритих джерел та від свідків та потерпілих, які вижили у місті, змогли вибратись з Маріуполя на підконтрольну Україні територію», — пояснює Забороні заступник начальника відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях Донецької області, в умовах збройного конфлікту відповідного управління нагляду Донецької обласної прокуратури Артем Шалата.
Прокурорам вдалося допитати понад 100 свідків. Слідчі дії досі тривають і правоохоронці продовжує збирати докази та шукати свідків. На основі свідчень встановлено приблизний перебіг подій до, під час та після вибуху. Прокуратура припускає, що внаслідок теракту в Драмтеатрі загинули і постраждали близько сотні дорослих та дітей. Шалата зазначає, що ця цифра неостаточна і може змінитися, коли у слідства буде доступ до нових даних та до місця злочину.
Скільки людей загинуло в драмтеатрі Маріуполя: версії
Дані Донецької обласної прокуратури сильно відрізняються від тих, що оприлюднювали місцеві чиновники. Так, 25 березня Маріупольська міська рада стверджувала, що загинули близько 300 людей.
Associated Press провели власне розслідування і встановили, що кількість жертв могла бути вдвічі більша.
Водночас терористи з «ДНР» та РФ, за традицією звинувативши в авіаударі Збройні сили України, заявили, що загинули 14 людей, а офіційні цифри українських та міжнародних спостерігачів — фейк. В перші ж дні окупації росіяни почали розбирати завали драмтеатру: є підтверджувальне відео, яке опублікував журналіст Андрій Лохматов.
31 серпня СтратКом ЗСУ повідомив, що окупанти заливають тіла загиблих у Драмтеатрі бетоном, а трупний запах намагаються усунути за допомогою хлорки, щоб ‘не піднімати галас’.
Раніше Заборона розповідала про висновки Amnesty International щодо авіаудару по Маріупольському драмтеатру 16 березня 2022 року. Експерти вважають, що цей авіаудар є воєнним злочином, який слід розглядати окремо.
Читати більше новин в Telegram