'
Читаєте зараз
Через протести в Китаї можуть обмежити AirDrop і Bluetooth: що відомо

Через протести в Китаї можуть обмежити AirDrop і Bluetooth: що відомо

Іван Скорина
  • Національний регулятор інтернету КНР планує нові ліміти для служб обміну файлами.
  • Це є реакцією на регулярні дії активістів мобілізувати людей на мітинги, що тривають з 2022 року.
  • Під час ковідних демонстрацій з’явилась окрема версія Ейрдроп: з таймером, що не дає обмінюватись інформацією з незнайомцями. 

Apple вже скоротила цю функцію на iPhone для китайських користувачів, однак влада КНР планує ще жорсткіші заходи. Якими вони будуть, поки невідомо.

Заборона розповідає про протести в Китаї та реакцію . 


Державна цензура КНР: файлообмінники

В Пекіні можуть обмежити використання мобільних служб обміну файлами, таких як AirDrop і Bluetooth, щоб контролювати поширення небажаних для Комуністичної партії матеріалів. Національний регулятор інтернету вже розпочав консультації, пише BBC.

Подібні сервіси обміну файлами наразі є ключовими інструментами політичної боротьби в Китаї, де так званий Великий фаєрвол (The Golden Shield Project) встановив один із найжорсткіших у світі режимів контролю інтернету. AirDrop особливо популярний серед протестувальників, адже він працює на Bluetooth-з’єднанні, що дозволяє ділитися інформацією з людьми на близькій відстані, не розкриваючи своїх особистих даних і не проходячи через централізовану мережу держави.

Після призначення Сі Цзіньпіна на третій термін компанія Apple скоротила можливості цієї функції в КНР. У новій версії Ейрдропа є 10-хвилинний таймер: за цей час можна отримувати файли від незнайомців, а після вичерпання ліміту — лише від власних контактів. «Влада відчайдушно намагається закрити лазівки в Інтернеті, щоб змусити голоси противників замовкнути. Китай рухається до 1984 року. Може з’явитися ще більше подібних правил», — розповідає активіст Шенлян. На його думку, розробникам, що хочуть лишитися на найбільшому ринку Азії, доведеться створити нові інструменти цензури та реагувати на майбутні накази про видалення контенту.

Читати більше новин в Telegram

Антиковідні демонстрації в Китаї 2022 року

Восени 2022 року у КНР спалахнули протести проти жорстких коронавірусних обмежень, що швидко обросли широкими політичними гаслами. Приводом стала загибель десятьох людей від пожежі в місті Урумчі (Urumqi), що, на думку мітингарів, було спричинено саме тоталітарною політикою щодо Covid-19. Тоді активісти вимагали: 

  • скасування заходів з моніторингу пандемії, зокрема, обов’язкового масового тестування та цифрових кодів здоров’я для роботи та подорожей;
  • відмови від закриття шкіл, ресторанів, магазинів та інших установ;
  • оприлюднення небезпеки вірусу ‘без перебільшень і панікерських балачок’ та вибачення за ненаукові стратегії запобігання епідемії;
  • розслідування випадків корупції, недбалості та зловживання владою серед місцевих посадовців і медкомпаній та притягнення їх до відповідальності. 

Саме у той час, напередодні третього призначення Сі Цзіньпіна та першого обмеження AirDrop, мітингарі використовували цей інструмент для поширення плакатів. Державна цензура розгорнулась тоді на повну: ботоферми Сі Цзіньпіна боролися проти поширення інформації не лише у вітчизняному сегменті інтернету, а і на західних платформах. Наприклад, у Твіттері вони намагались завадити цьому, публікуючи під хештегом «Urumqi» порнографію, пости про ескорт і азартні ігри. Це підштовхнуло активістів до ключового образу тих протестів — чистого аркуша паперу, що символізував відсутність свободи слова в Китаї. 

Зрештою 30 листопада 2022 року влада КНР різко змінила позицію щодо політики нульового зараження і дещо пом’якшили суворі карантинні обмеження у найбільших мегаполісах: Шанхай, Гуанчжоу, Пекін і Чунцін.

Втім, протести періодично спалахують і в 2023 році.

Раніше Заборона розповідала про співпрацю Китаю з німецькими інструкторами, що навчають тамтешніх пілотів, а також, ймовірно, видають конфіденційну інформацію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій